М. В. Гоголь. Гоголь і Україна. Ніч перед Різдвом. Народні традиції і звичаї у творі. Елементи фольклору
Мета: ознайомити з біографією М. В. Гоголя і повістю “Ніч перед різдвом”, повідомити про історію створення твору, вчити характеризувати героїв повісті, порівнювати повісті “Ніч перед різдвом” і “різдвяну пісню в прозі”; розвивати уважність, вміння логічно мислити; виховувати любов до звичаїв і свят українського народу.
Обладнання: портрет М. В. Гоголя, тексти “Вечорів на хуторі біля Диканьки”, ілюстрації до повісті “Ніч перед різдвом”.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
– Різдво – свято миру, душевного спокою, відпочинку. Це один з найсвітліших християнських свят, яке всім християнським світом відзначається з особливим благоговінням. Не випадково багато поетів, письменники, художники звертаються знову і знову до теми різдва.
Не залишився байдужим до цієї теми і видатний російський письменник, який народився на Україні, М. В. Гоголь. Одна з повістей, що входять до збірки “Вечори на хуторі біля Диканьки”, так і називається: “Ніч перед різдвом”.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Виступ учня-“літературознавця”
Повідомлення про життя і творчість М. В. Гоголя.
2. Слово вчителя про збірку “Вечори на хуторі біля Диканьки”
У вересні 1831 вийшла у світ перша, а в березні 1832 року – друга частина “Вечорів”, відразу поставили Гоголя в ряд першокласних російських письменників. А. С. Пушкін дав захоплений і разом з тим проникливий відгук про “Вечорах”, зазначивши їх оригінальний гумор, поетичність, демократизм: “Зараз прочитав “Вечори на хуторі біля Диканьки”. Вони здивували мене. Ось справжня веселість, щира, невимушена, без манірності, без манірності. А місцями яка поезія! Яка чутливість! “До збірки увійшли 2 передмови і 8 повістей (“Сорочинський ярмарок”, “Вечір напередодні Івана Купала”, “Майська ніч, або Утоплена”, “Пропала грамота”, “Ніч перед різдвом”, “Страшна помста”, “Іван Федорович Шпонька та його тітонька”, “Зачароване місце”)
3. Читання передмови до І частини збірника (вибірково)
– Хто видавець повістей? (Пасічник Рудий Панько.)
– Хто є автором історій, на думку пасічника? (Деякі історії розповів дяк Хома Григорович, деякі – сам Рудий Панько.)
– Навіщо пасічник розповідає в передмові, як проїхати на хутір біля Диканьки? (Гоголь хоче створити відчуття реального існування хутора і самого пасічника.)
4. Робота з літературознавчими термінами
Оповідач – той, від чийого імені ведеться розповідь у літературному творі.
5. Короткий переказ змісту повісті
6. Виявлення читацьких вражень учнів
– Ваші враження від прочитаного.
– Які епізоди сподобалися найбільше?
– Хто з героїв викликав у вас симпатію?
7. Характеристика героїв повісті
Зі списку слів виберіть ті, які відповідають образу Вакули та риса, Оксани і Солохи. Сміливість, хитрість, розум, підступність, боягузтво, Богобоязливий, слабкість, вірність, скромність, мстивість.
Вакула | Чорт |
Сміливість Розум Богобоязливість Вірність Скромність | Боягузтво Хитрість Підступність Мстивість Слабкість |
Мінливість, гордість, хитрість, себелюбство, користолюбство, гостинність.
Оксана | Солоха |
Мінливість Гордість Себелюбство | Мінливість Хитрість Користолюбство Гостинність |
Висновки. Вакула і рис проявляють абсолютно протилежні риси характеру. Оксана і Солоха теж не дуже схожі між собою, хоча обидві користуються успіхом у протилежної статі і обидві непостійні і легковажні.
8. Робота з текстом
Фантастика і реальність у повісті
1) Зачитайте епізоди, в яких описуються фантастичні події (чорт краде місяць; рис і відьма літають по небу; Пацюк їсть вареники; Вакула відправляється в Петербург верхи на чорті).
2) Назвіть фантастичних і реальних героїв повісті.
Фантастичні | Реальні |
Чорт Чаклун Духи Відьма | Коваль Вакула Оксана Дяк Голова Чуб Солоха |
Пацюк |
Висновки. Поряд з реальними героями в повісті присутні і фантастичні. Деякі герої, наприклад, Пацюк, виглядають, як звичайні люди, але здатні здійснювати фантастичні дії. Двоїсту природу має і Солоха, здатна перевтілюватися в відьму.
Обряди українського народу в повісті
1) Зачитайте рядки, в яких описуються обряди українського народу, пов’язані зі святкуванням Різдва.
2) Які з описаних Г оголила звичаїв збереглися до наших днів? Чи знаєте ви колядки? Прочитайте українські та російські колядки, відомі вам.
Висновки. Гоголь з любов’ю описує обряди українського народу, його побут і звичаї, використовує безліч українських слів, які не переводячи їх на російську мову, щоб донести до читача всю красу, атмосферу свята на рідній письменнику Україні.
III. Узагальнення і систематизація вивченого
Порівняйте повісті Н. В. Г оголилася і Ч. Діккенса.
Особливості “різдвяної” повісті:
1) дія відбувається напередодні Різдва;
2) термін дії події – одна ніч;
3) різдвяна ніч дарує чудо – перетворює героїв (Скрудж перетворюється в доброчесної людини; Оксана закохується в Вакулу; Чуб “прозріває” по відношенню до Солохи);
4) фантастичні герої та події;
5) щасливий фінал.
IV. Підсумки уроку
– З дитинства ми очікуємо дива в морозну зимову ніч різдва і воно приходить – по крайней мере, в чудових книгах Ч. Діккенса і Н. В. Гоголя.
V. Домашнє завдання.