ЛЬЮЇС КЕРОЛЛ. АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ. ТВОРЧА ІСТОРІЯ КНИГИ, ЇЇ ЗВ’ЯЗОК ІЗ БІОГРАФІЄЮ ПИСЬМЕННИКА ТА ЖИТТЯМ АНГЛІЇ ВІКТОРІАНСЬКОЇ ДОБИ

Мета: висвітлити основні факти життя і творчості Льюїса Керролла, показати зв’язок його творчості з особливостями “вікторіанської доби”, розкрити творчу історію книжки “Аліса в Країні Див”, її зв’язок із біографією письменника; сформувати початкові уявлення учнів про фантастику; розвивати вміння і навички виразного читання, аналізу окремих компонентів тексту (тема, ідея, елементи сюжету); виховувати вільне мислення учнів.

Обладнання: книжка Л. Керролла “Аліса в Країні Див”, портрети письменника, ілюстрації до книги.

Немає нічого дорожчого у світі за відчуття

Свободи розуму й почуттів, які можуть

Протистояти насильству у всіх його виявах.

Володимир Набоков

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття навчальної теми

1. Заочна екскурсія по Лондону.

Демонстрація пам’яток Великій Британії – Біг Бен, Вестмінстерське абатство, Букінгемський палац, міст через Темзу та ін. Розповідь учнів-“екскурсоводів” про них.

2. Слово вчителя.

У Великобританії є багато знакових місць, які намагаються відвідати туристи з усього світу. Усім відомі Біг Бен, Вестмінстерське абатство, міст через Темзу та інші пам’ятки. Утім, як кажуть англійці, “якщо ви не знаєте Алісу й Чеширського Кота, Капелюшника й Шаленого Зайця, ви нічого не знаєте про Англію”. Хто ж вони такі? Що ви чули про них? Із якої книжки ці персонажі? Назвіть її автора.

II. Оголошення теми, епіграфа уроку

Учитель. Книжка “Аліса в Країні Див” розкриває важливі для кожного покоління істини. Письменник Володимир Набоков сказав про цей твір і його значення для людства так: “Не всі загадки життя передбачають відповіді. Не все в цьому світі має мораль і не все, про що мислить і марить людина, можна логічно пояснити. Головний сенс, який випливає з цієї книжки, де панує весела гра, стихія абсурду, каламбурів, абракадабр і нісенітниць, – це те, що немає нічого дорожчого у світі за відчуття свободи розуму й почуттів, які можуть протистояти насильству у всіх його виявах”.

III. Формування нових знань і способів дії

1. Слово вчителя.

Льюїс Керролл жив у добу, яку називають “вікторіанською”. Ця доба отримала назву від імені королеви Вікторії, котра правила 64 роки (з 1837 по 1901 роки). За її правління діяли суворі норми й правила поведінки, яких мусили дотримуватися не тільки дорослі, а й навіть діти. Звісно, це обмежувало особистісний простір. А дітям хотілося гратися, веселитися, бігати, стрибати! Але якщо вони не могли бути самими собою в житті, то хоча б у просторі уяви вони лишалися вільними. Із думкою про дітей свого покоління і про їхнє майбутнє писав книжку “Аліса в Країні Див” Льюїс Керролл. У своєму творі він обстоював свободу всіх і кожного. Свободу думки, мрії, творчості, без яких неможливий прогрес людства.

Виразне читання розділу підручника “Льюїс Керролл. Сторінки життя і творчості” (с. ).

2. Повідомлення учнів-“біографів”.

Учень 1. У Льюїса Керролла було 7 сестричок і З братів, він був найстаршим серед дітей. Його батько, який свого часу закінчив Оксфордський університет і дуже любив математику, помітив виключні математичні здібності свого старшого сина і створив всі умови для його навчання. Учень 2. Дотримуючись строгого розпорядку Оксфордського університету, високоповажаний серед молоді викладач і голова клубу “Професорів Крайст-Черч” Чарльз Лутвідж Доджсон навіть у сувору “вікторіанську” добу залишався вільним у своїй творчості. Він був автором цілої низки праць з математики, розробляв спеціальні прийоми для запам’ятовування великого ряду цифр, математичні загадки.

Учень 3. Льюїс Керролл також мав великий інтерес до вивчення мови, де, на його думку, також все має свою логіку, як і в математиці. Він вигадував різноманітні мовні ігри, головоломки, які дуже любили його студенти. Математика і мова дали простір для польоту його думки, а також поштовх для літературної творчості. Крім математики й мови, Льюїс Кєрролл захоплювався малюванням і мистецтвом фотографії, залишивши унікальні світлини своїх сучасників.

3. Розповідь про історію створення книжки “Аліса в Країні Див”.

День 4 липня 1862 року назавжди увійшов в історію літературної казки. У цей день доктор Чарльз Лутвідж Доджсон, професор математики одного із Оксфордських коледжів, і священик Робінсон Дакворт вирушили в човні з трьома доньками ректора Лідделла на прогулянку річкою Темзою. Старшій із сестер Лоріні Шарлотті на той час було 13 років, середній Алісі – десять, молодшій Едіт – вісім. Дівчатка попросили Доджсона, 1 щоб він розповів їм якусь веселу казку. Аліса висловила бажання, щоб там було побільше всіляких дурниць і фантазій. Так розпочалася ця казкова історія, у якій прообразом головної героїні стала сама Аліса Лідделл. Пізніше письменник згадував: “Я добре пам’ятаю, як у намаганні придумати щось новеньке я спочатку відправив свою героїню під землю в кролячу нору, зовсім не думаючи про те, що буде з нею надалі”. Дівчаткам сподобалася казка, а понад усе – те, що там йшла мова не тільки про дивних істот, а й про них самих. Крім Аліси, в розповіді Доджсона з’явилася Папужка Лорі, котра говорить: “Я за тебе старша, і мені краще знати” (Лоріна Лідделл надзвичайно пишалася тим, що їй вже цілих 13 років, і постійно повчала інших сестер). В образі Орлятка втілено восьмирічну Едіт. Робінсон Дакворт ще в студентські роки отримав прізвисько Качур (він також діє у повісті). Миша, до якої у творі всі ставляться з великою повагою, увібрала риси гувернантки дівчаток – міс Прікетт. Діна – це кішка Лідделлів. А Додо – це сам доктор Доджсон. Від хвилювання він нерідко заїкався. “До-До-Доджсон”, – називав він своє ім’я, рекомендуючись новим знайомим.

Повільно котила свої хвилі Темза, і тихо лилася із вуст доктора Доджсона казка, яка непомітно перенесла дівчаток Лідделлів у дивовижний світ. Коли прогулянка завершилась, Аліса попросила свого старшого друга записати цю історію. Згодом він так і зробив, на останній сторінці приклеїв зроблену ним самим фотографію Аліси і подарував зошит дівчаткам. Одного разу до ректора Лідделла прийшов у гості Генрі Кінгслі, брат відомого в ті часи письменника Чарльза Кінгслі. Випадково побачивши цей рукопис і прочитавши його, Генрі Кінгслі разом із ректором Лідделлом почали умовляти Доджсона видати книжку. 4 липня 1865 року, через три роки після знаменитого пікніка на Темзі, Доджсон подарував Лідцеллам перший авторський примірник книжки. Спочатку він хотів назвати твір “Пригоди Аліси під землею”, але згодом змінив назву на “Аліса в Країні Див” , опублікувавши її під псевдонімом Льюїс Кєрролл.

Кліше “Компакт-біографія Льюїса Керролла”

Ім’я (справжнє і псевдонім): __________ (справжнє ім’я – Чарльз Лутвідж Доджсон, псевдонім – Льюїс Керролл.)

Країна: __________ (Великобританія.)

Дата народження: __________ (27 січня 1832 року.)

Місце народження: __________ (селище Дерсбері у графстві Чешир.)

Родина: __________ (батько – священик Чарльз Доджсон, мати – Френсіс Джейн Лутвідж. Був найстаршим серед 11 дітей у родині (мав трьох братів та сімох сестер)

Освіта: __________ (закінчив Оксфордський університет.)

Професія: __________ (викладач математики та логіки.)

Місце роботи й посада: __________ (впродовж 47 років викладав математику та логіку в коледжі Крайст-Черч (Церкви Христа) Оксфордського університету.)

Сфера інтересів та захоплень: __________ (математик і письменник, священик і фотограф, філософ і великий друг дітей; голова клубу “Професорів Крайст-Черч”.)

Найвідоміші твори __________ (“Аліса в Країні Див” (“Аліса в Країні Чудес”), “Аліса у Задзеркаллі”; під власним ім’ям Чарльз Лутвідж Доджсон створив цілу наукову бібліотеку досліджень у сфері математики, логіки та мови.)

Дата смерті: __________ (14.01.1898 року.)

V. З’ясування первинного рівня учнівських вражень-розумінь від прочитання повісті-казки Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”

– Ви читали повну чи хрестоматійну версію книжки Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”?

– Хто є автором перекладу прочитаної вами історії про пригоди Аліси?

– Чи часто ви сміялися та дивувалися під час читання? Які фрагменти (розділи) вам запам’яталися найбільше? Чим?

– Хто з героїв твору вам сподобався найбільше? Чим?

– Що виявилося незрозумілим, чудернацьким, парадоксальним? На які запитання за текстом твору ви хотіли б отримати відповіді?

– Ви вже відкрили для себе багато цікавих речей у цьому творі, але ще більше таємниць заховано в тексті. Тож розпочнемо більш детальне й поглиблене дослідження тексту.

VI. Текстуальне дослідження вірша-прологу та розділу І повісті-казки “Аліса в Країні Див”

– Як побудовано “Апісу в Країні Див”? Визначте композиційну формулу твору Композиційна формула казки Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”

Вірш-пролог, XII розділів.

Словникова робота

Фантастика (з грецьк. здатність уявляти) –

1) те, чого не існує в реальній дійсності;

2) світ уявлень і образів митця, який базується на основі засвоєних раніше фактів із реального життя; творча уява;

3) різновид художньої літератури, заснований на вигадці, творчій уяві, фантазії; до цього різновиду можуть належати будь-які жанри – оповідання, казка, повість, роман тощо.

Характерні риси фантастики як різновиду художньої літератури:

– незвичайність подій і образів;

– порушення усталених уявлень про час і простір;

– дивні перетворення персонажів і всього фантастичного світу;

– чарівність предметів і явищ;

– дивні імена й назви;

– стрімкі й неймовірні повороти сюжету;

– мовні новації письменника

1. Виразне читання вступного вірша І до книжки “Аліса в Країні Див”

– Які реальні події відображено у вступному вірші до повісті Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”?

– Назвіть імена дівчаток, які згадуються у вірші як Перша, Друга і Третя.

– Кому присвячено цей вступ до твору? Знайдіть підтвердження своєї думки в тексті.

– Знайдіть і виразно прочитайте речення, у яких створено чарівну атмосферу казки. Визначте в них метафори та епітети.

2. Повідомлення учня-“біографа” про ілюстрації Дж. Тенніела до твору.

Льюїс Кєрролл спочатку хотів особисто проілюструвати книжку “Аліса в Країні Див”, але його техніка малювання була недосконалою, тому видавець порадив авторові звернутися до художника Джона Тенніела. Познайомившись із текстом, Теннієл захопився твором і погодився зробити до нього 42 ілюстрації (саме на такій кількості наполягав автор). Головною вимогою Керролла була відповідність малюнків авторському баченню, проте Теннієл, який спочатку погодився, згодом переконав письменника у своїй концепції оформлення книжки. Наприклад, Аліса, котра на малюнках Керролла була схожа на реальну Алісу Лідделл – дівчинку зі стриженим темним волоссям, на малюнках Тенніела була зовсім іншою – дівчинкою з довгим світлим волоссям. Оскільки Теннієл працював ще й у британській пресі, він прекрасно знав особливості суспільного життя Англії, політиків та історичних діячів, яких впізнавали англійці в окремих образах митця. Та й у самому тексті казки було чимало натяків на реальність.

Ескізи своїх ілюстрацій Теннієл створював на папері, потім їх переносили на дерев’яні дошки, вирізали з них спеціальні форми, які використовували для друку гравюр – вид графічного мистецтва, створення тиражованих зображень шляхом контрастного друку з рельєфних поверхонь або через трафарет.

Мистецтво гравюри здавна відомо і в Європі, і в східних країнах. Для створення гравюр використовували дерево, метал, глину, тканину, шкіру та інші матеріали. Із виникненням книгодрукування гравюра стала поширеним засобом оформлення книг.).

Якість друку ілюстрацій у першому виданні (1865 року) не влаштувала ані Тенніела, ані Льюїса Керролла, тому практично весь наклад, за винятком авторських примірників, було знищено. Наступне видання (1866 року) надійшло в широкий продаж і зробило знаменитими і письменника, і художника. Тенніел ілюстрував також наступну книжку Льюїса Керролла “Аліса є Задзеркаллі”.

3. Виразне читання уривків із 1 розділу “Аліси в Країні Див” (за вибором учителя).

4. Робота з текстом 1 розділу “Аліси в Країні Див”.

– Як Аліса опинилася у дивовижному світі?

– За ким вона погналася?

– Який предмет був у руках персонажа, за яким погналася Аліса? Як ви гадаєте, чому саме цей предмет був у нього?

– Назвіть чарівні події, які відбуваються в першому розділі.

– З допомогою яких предметів Аліса то збільшується, то зменшується?

– Які книжки не подобалися Алісі? Поясніть чому.

– Назвіть ознаки чарівної казки у першому розділі твору.

5. Робота з ілюстраціями.

Роздивіться ілюстрації Дж. Тенніела до і розділу твору. Які епізоди на них відображені? Перекажіть їх.

IV. Застосування умінь, знань, навичок

1. Літературна гра “За законами Країни Див” (за змістом і розділу).

– Той, хто придумав цю країну, має дивний псевдонім, який утворений… (Від перекладу імені Чарльз Лутвідж латиною, потім перекладу знову англійською, а потім перестановки слів місцями).

– У цю країну можна потрапити тільки через (що?)… (Кролячу нору).

– У кролика були очі (якого?)…(рожевого) кольору, а в нагрудній кишеньці (що?)… (Годинник).

– Коли Аліса падала, то подумала, що впаде (куди?)… (До центру Землі або провалиться наскрізь).

– Цей предмет відкриває дверцята в Країну Див… (Золотий ключик).

– У пляшечці, з допомогою якої Аліса зменшилась, була рідина, що за смаком нагадувала (що?)… (Пиріг з вишнями, заварний крем, ананас, смажену індичку, іриски й гарячі грінки разом узяті).

– У Країні Див дівчатка стягуються й розтягуються як (що?)… (Підзорна труба).

– У того, хто перебуває в цій країні, у голові народ-жуються всілякі нісенітниці (наприклад)… (“Чи їдять коти кротів? – Чи їдять кроти котів?”, “Кому потрібна голова без плечей?”, “Так чи інак?”).

– Які книжки не подобаються тим, хто опиняється в Країні Див? (“Книжки без малюнків і розмов”)

2. Творче завдання.

– Як ви думаєте, які книжки мали б сподобатися Алісі? А Вам?

– У першому розділі ви знайдете пропуск художнього тексту, позначений ***. Як ви гадаєте, що там могло бути написано? Придумайте пропущений абзац твору (5-6 речень).

V. Домашнє завдання.

Прочитати розділи


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ЛЬЮЇС КЕРОЛЛ. АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ. ТВОРЧА ІСТОРІЯ КНИГИ, ЇЇ ЗВ’ЯЗОК ІЗ БІОГРАФІЄЮ ПИСЬМЕННИКА ТА ЖИТТЯМ АНГЛІЇ ВІКТОРІАНСЬКОЇ ДОБИ