Луїс де Гонгора-і-Арготе (1561-1627 рр.) Галерник. Втілення у вірші провідних тем барокової літератури: людина і Доля, блукання людини у Всесвіті, залежність від вищих сил, драматизм духовного життя. Символіка твору. Образ ліричного героя – БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ
Мета:
– Навчальна: ознайомити з життєвим шляхом та особливостями творчості іспанського поета Луїса де Гонгора-і-Арготе; активізувати читацький інтерес та дослідницькі навички учнів;
– Розвивальна: продовжувати розвивати навички аналізу ліричного твору;
– Виховна: виховувати в учнів почуття прекрасного.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.
Обладнання: портрет Луїса де Гонгора-і-Арготе; тексти вірша “Галерник”.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
“Гронування”
Тема: “Бароко”.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
– Минулого уроку ми ознайомилися з віршем Луїса де Гонгора-і-Арготе “Вже тричі Аквілон…” та розглянули його художні особливості. Сьогодні ми більше дізнаємося про цю постать у літературі…
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повідомлення про життєвий шлях Луїса де Гонгора-і-Арготе
(Виступ учня за випереджувальним завданням із використанням мультимедійної презентації.)
– Луїс де Гонгора-і-Арготе (1561-1627 рр.) – іспанський поет епохи бароко. Упродовж тривалого часу вважався “незрозумілим”, “темним”, недоступним простому читачеві. Його творчістю вперше зацікавилися в XX ст., зокрема такі поети, як Рубен Даріо і Федеріко Гарсіа Лорка.
Твори Гонгори не були надруковані за життя. Але вже в першому виданні збірки віршів, що вийшла в рік смерті поета, його було названо “іспанським Гомером”.
2. Слово вчителя
– Поезія Гонгора-і-Арготе розвивалась у двох планах. Він використовував два стилі – один зрозумілий і простий, другий – складний і заплутаний, розрахований на вузьке читацьке коло. Утім, обидва стилі у нього взаємодіяли, оскільки були складовими єдиної поетичної системи Гонгора-і-Арготе. Звертаючись до народнопоетичних жанрів, Гонгора-і-Арготе віддавав перевагу романсам і летрильям.
3. Словникова робота
Гонгоризм (ісп. Gongorismo) – від прізвища іспанського поета Л. де Гонгора-і-Арготе, 1561-1627 рр.) – поетична школа в іспанській поезії XVI-XVII ст., що розвивалася в річищі бароко. Тяжів до метафоризації, вишуканого поетичного мовлення, своєрідних перифраз, культу “чистої форми”.
4. Виразне читання вірша “Галерник” (у перекладі Михайла Ореста)
На галері, на турецькій
І до лави там прикутий,
Руки на весло поклавши,
Очі втупивши додолу,
Він, драгутівський невільник,
Біля узбереж Марбельї
Нарікав під звук суворий
Ланцюга й весла своїх:
“О святе іспанське море,
Славний береже і чистий,
Коне, де незмірна безліч
Сталася нещасть наморських!
Ти ж бо є те саме море,
Що прибоями цілує
Краю батьківського мури,
Короновані і горді.
Про дружину принеси ти
Вістку і скажи, чи щирі
Плач її і всі зітхання,
Що мені і тут лунають.
Бо якщо полон мій справді
Ще оплакує, як легко
Ти могло б південні води
Перлами перевершити!
Дай же, о криваве море,
Відповідь; тобі не тяжко
Це вчинити, якщо правда,
Що і води мають мову.
Але ти німуй, о море,
Якщо смерть її забрала;
Хоч цього не сміє статись,
Бо живу я поза нею,
Бо прожив я десять років
Без свободи і без неї
В вічній каторзі при веслах
Не вбиває сум нікого”.
Враз потужно розгорнулось
Шестеро вітрил галерних,
І звелів йому наглядач
Всю свою ужити силу.
Коментар до поезії “Галерник”
У цьому творі співчутливо змальовано життя ув’язненого галерника на лоні природи (моря). Природа як конкретна чуттєва реальність не лише вабить, а й відштовхує. У тому вигляді, у якому вона існує, природа, на думку поета, не гідна поезії, оскільки в ній багато потворного, незграбного, недосконалого. Змінити її можна за допомогою мови та стилю: дивовижна музичність віршів поета становить додаткове джерело їхнього художнього чару. Явища природи та людей, яких він зображує, поет зіставляє з кров’ю і перлами. Складність поезії Гонгора-і-Арготе пояснюється не стільки глибиною висловлених у ній ідей, скільки навмисним прагненням поета ускладнити манеру їх вираження. Ми бачимо намагання розкрити долю людини, позбавленої свободи, яка залежить від зовнішніх сил, але не стала байдужою: ліричного героя непокоять ті самі проблеми, які турбують будь-яку іншу людину.
5. Бесіда
– Якою є основна тема твору?
– Яке ідейне навантаження несе образ галерника?
– Яким є його душевний стан? Що його непокоїть, тривожить?
– Знайдіть у творі символи та розкрийте їхній зміст.
– Які художні засоби використав автор для зображення внутрішнього стану ліричного героя?
– Які ознаки барокового напряму знайшли втілення у вірші “Галерник”?
– Як митець розуміє особистість своєї доби?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Складання асоціативного куща “Гонгора-і-Арготе”
2. Рефлексія
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити літературні терміни: сонет, характерні ознаки поезії бароко.