Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять

Тема. Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять

Мета: допомогти учням засобами виразного читання глибше сприйняти ідейно-художній зміст і значення поезії Лесі Українки; розвивати пам’ять, виконавську майстерність, уміння висловлювати свої судження, аргументувати їх; виховувати любов до природи, усвідомлення важливості формування та розвитку індивідуальності, неповторності творчої особистості.

Теорія літератури: художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них, аудіозаписи пісень на слова Лесі Українки, схема з теорії виразного читання.

Тип уроку: виразне читання напам’ять.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

1. “Візитна картка” (або анкета-характеристика) письменниці.

Ім’я, по батькові, прізвище – Лариса Петрівна Косач Псевдонім – Леся Українка

Роки життя – 1871-1913

Місце народження – м. Новоград-Волинський

Батьки: батько – Петро Антонович Косач, небагатий дворянин, юрист; мати – відома письменниця та громадська діячка Олена Пчілка (Ольга Петрівна Драгоманова)

Освіта – домашня з батьками, самоосвіта

Сімейний стан – одружена з фольклористом Климентом Квіткою

Діяльність, захоплення: літературна творчість, культурно-освітня, громадська, перекладацька діяльність, музика

Основні твори – збірки поезій, поеми “Лісова пісня”, “Бояриня”, “Давня казка”, “Одержима” та ін.

2. Установіть відповідність між художніми засобами та їхніми назвами.

1

Інверсія

А

Листячко, білесенькі, хатині

2

Метафора

Б

“летіла хутко, мов стокрила”

3

Порівняння

В

Весела, щедра, мила, радісна

4

Риторичні

Оклики

Г

“весна промінням грала, сипала квітки”; “летіла хутко”, “весна…

5

Епітети

Дарунки всім несе”, “заглянули від

6

Зменшувально-пестливі слова

Яблуні гічки”, “замиготіло листячко зелене”, “прилинув вітер, заспівав”, “прилинули пісні пташині”, “гай свій відгук… прислав”, “весна дала”, “весна… за вікном цвіла”.

Д

“За нею вслід співучії пташки!”, “Зелений шум, веселая луна!”, “Ні, не забула!”

Е

Пісні пташині, весна весела

Відповідь: 1Е, 2Г, ЗБ, 4Д, 5В, 6А.

3. Визначте види художніх засобів, які використовує Леся Українка у вірші “Хотіла б я піснею стати”.

“ясна хвилина”, “ясні зорі”

Тавтологія, повтори

“вітер розносив луну”, “поминути співом”, “упасти на хвилі”, “лунали мрії”

Метафори

“ясніші… яснії”, “гучніше… гучне”

Епітети

“ясніші, ніж зорі яснії”; “гучніші, ніж море гучне”

Порівняння

“спів дзвінкий”, “хвилі прозорі”, “море хибне”, “щастя таємне”

Інверсія

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

Леся Українка мала могутній арсенал – багату уяву, палке серце, величезний талант. Тому й захотілося їй стати піснею, щоб вільно по світу літати, допомагати людям у горі й радіти з ними в радості. Ліричну героїню ваблять стихії, їй хочеться вітром літати від ясних зір до глибокого моря. Має вона й свої таємниці, “щастя… таємне”, яке засіяє разом із нею ясніше ясної зорі й гучніше, ніж море. У вірші багато інверсій, епітетів, які увиразнюють основну думку. Усе це багатство спробуйте донести до своїх слухачів-однокласників.

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü Повторення відомостей із теорії виразного читання.

ü Робота в парах.

Повторіть вірш “Хотіла б я піснею стати…” напам’ять, відпрацюйте техніку виразного читання.

ü Виразне читання напам’ять поезії Лесі Українки “Хотіла б я піснею стати…”.

(Можливо, у вигляді конкурсу з журі оцінюванням та визначенням переможців.)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знайти кілька крилатих висловів Лесі Українки, виписати їх та прокоментувати.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– “З іскрою Прометея у серці”. Так говорять про Лесю Українку, тому що…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять