Леся Українка. Тиша морська

Мета: продовжити знайомити учнів з поетичною творчістю Лесі Українки, пов’язуючи її з біографією письменниці; проаналізувати, з’ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, художні особливості поезії “Тиша морська”; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння виразно читати поетичні твори, узагальнювати, систематизувати висновки; активізувати словник учнів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки, естетичні почуття, любов до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Лесі Українки, підручник, ілюстрації до поезії “Тиша морська”, аудіозапис звуків моря.

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Конкурс на краще виразне читання напам’ять поезії “Як дитиною, бувало…”.

2. Презентація окремими учнями складених сучасних кодексів честі хлопчика-лицаря.

III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Літературний диктант.

– Як називається край, у якому народилася Леся Українка? (Волинь.)

– Яке справжнє ім’я Лесі Українки? (Лариса Петрівна Косач.)

– На якому музичному інструменті грала Леся? (Фортепіано.)

– Із якого предмета написала Леся підручник для сестри? (Історії.)

– Де навчалася Леся Українка? (Вдома.)

– Як називається вірш Лесі Українки про захоплення переможеними, але такими, що не здалися, у вік лицарства? (“Мрії”.)

– Що завадило Лесі ходити до школи? (Недуга.)

– Який псевдонім матері Лесі Українки? (Олена Пчілка.)

– Ким була мати Лесі Українки? (Письменницею.)

IV. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку.

Учні записують тему уроку в зошити.

V. Мотивація учіння.

1. Методичний прийом “Картинна галерея”.

Учитель вивішує на дошці ілюстрації, на яких зображене море у час спокою. Звучить аудіозапис звуків моря.

Учитель. Назвіть ознаки поняття, зображеного на картинах.

2. “Мереживо думок”.

– Чи доводилося вам колись бувати коло моря?

– З чим асоціюється у вашій уяві море?

– Як впливає на людину ця стихія?

VI. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Слово учителя.

Леся Українка, як ви знаєте, хворіла, тому лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях із теплим сухим кліматом. Таким благодатним краєм є Крим. Саме там видатна поетеса проводила багато часу. Спостерігала за чарівною природою і викладала свої незабутні враження в поетичні рядки. Так Леся Українка пише цикл поезій “Кримські спогади”, які присвячує братові.

У час перебування біля моря Леся Українка бачила його різним, але більше бурхливим, неспокійним. Таким, яким було і її життя. А так хотілося, щоб доля була спокійною, тихою. Можливо, ці думки вона і висловила в поезії “Тиша морська”.

2. Читання поезії вчителем.

3. Обмін враженнями від прочитаного вірша.

– Які почуття викликає у вас цей твір?

– Чим захоплюється лірична героїня?

– Яку картину побачила героїня твору через віконце? Виразно прочитайте.

– Чи завжди на морі буває тиша? З чим пов’язані зміни?

– Що символізує тихе море?

– Як у поезії описано чарівність руху човника по морю, осяяному сонцем?

– Про що мріє лірична героїня?

– Як ви розумієте рядки:

Не страшні для мене вітри,

Ні підводнії каміння, –

Я про них би й не згадала

В краю вічного проміння.

– Що ж символізує “підводнеє каміння”?

– Чи існує край “вічного проміння”? Чи варто прагнути до нього?

– Чому героїня твору не боїться труднощів під час мандрівки? Як це її характеризує?

4. Складання партитури і виразне читання поезії учнями.

Слово вчителя. У нашій бесіді ми намагалися зрозуміти почуття і переживання ліричної героїні поезії “Тиша морська”. Спробуймо передати їх, читаючи виразно вірш.

4.1. Стратегія “Мікрофон”.

Визначте, якого темпу потрібно дотримуватися при читанні поезії? (Тихого і повільного, а остання строфа – гучнішого.)

4.2. Робота в зошиті. Складання партитури.

4.3. Виразне читання поезії учнями.

5. Робота в групах.

1 група – визначити, які зорові та слухові деталі використала Леся Українка у творі. (Зорові: “золотиста блакить “, “стежечка злотиста “, “вітрила білі ” та ін.

Слухові: “тиша в морі”, “з тихим плескотом на берег рине хвилечка”, “ледве-ледве колихає море хвилі”, хтось “стиха весла І підіймає “, “тихий плескіт ” та ін.)

2 група – скласти асоціативне гроно рис характеру, притаманних героїні твору.

3 група – визначити епітети і метафори, використані в поезії. (Епітети: ясне небо, золотиста блакить, хвилечка перлиста, час полудневий, ясне сонце, світла країна; Метафори: золото спадає, не колишуться вітрила, колихає море, в’ється стежечка, рине хвилечка.)

4 група – визначити тему та основну думку твору. (Тема: опис краси моря в період затишшя; прагнення протистояти морським життєвим бурям.

Головна думка: треба долати всілякі життєві труднощі, бути оптимістом.)

6. Метод “Мозкова атака”.

Учитель. Доведіть, що “Тиша морська” – ліричний твір.

(Твір передає почуття й переживання ліричної героїні з приводу побаченої прекрасної картини тихого моря, вітрильника, малого човенця, що рухається по золотій сонячній доріжці.

Твір поділений на строфи.

Наявні в ньому рими: віконце – сонце, блакиті – в світі, хвилі – білі, перлиста – золотиста, підіймає – спадає, до заходу – воду, каміння – проміння.

За наявними ознаками, твір – ліричний вірш.)

VII. Узагальнення та систематизація знань.

Методичний прийом “Художники слова”.

Усне малювання уявного моря.

Учитель. Художникові, щоб відтворити побачене, потрібні фарби, пензлі і полотно. А поетові допомагає слово.

– Пригадайте, як називаються твори образотворчого мистецтва, на яких зображений морський пейзаж. (Мариністика.)

– Усно змалюйте картину моря, яку би вам хотілося спостерігати.

VIII. Підбиття підсумків уроку.

1. “Дерево пізнання”.

На дошці намальоване “Дерево пізнання”. Учні на клейких аркушах записують, про що вони дізналися на уроці, зачитують написане і приклеюють аркуш на гілках намальованого дерева.

2. Оцінювання роботи учнів на уроці.

IX. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: Виразно читати поезію “Тиша морська”, відповідати на запитання, вміщені у підручнику.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

– Для учнів високого рівня навченості: характеризувати образ ліричної героїні, висловлювати власні роздуми про неї;

– Для учнів достатнього рівня навченості: намалювати ілюстрацію до вірша “Тиша морська”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Леся Українка. Тиша морська