Леся Українка. “Давня казка”. Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності

Тема. Леся Українка. “Давня казка”. Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності

Мета: ознайомити з поемою “Давня казка”, допомогти учням усвідомити проблеми й мотиви твору, її ідейно-художню цінність; розвивати образне й критичне мислення, навички виразного читання ліро-епічних творів, уміння виділяти основні мотиви у творах, коментувати й висловлювати свої думки та враження; виховувати повагу до щирих почуттів дружби, вірності й чесності в стосунках, волелюбність, справедливість, любов до художнього слова.

Теорія літератури: лірика, її різновиди, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрети Лесі Українки різних років, видання “Давньої казки”, ілюстрації до твору.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

Прокоментувати кілька крилатих висловів Лесі Українки.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

“Від часу Шевченківського “Поховайте та вставайте, кайдани порвіте” Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хорої дівчини.

…Леся Українка не силкується на Шевченків пафос, не пережовує його термінології; у неї є свій пафос, своє власне слово…

У самої наболіло на душі чимало, у самої поетичне слово доспіло і сиплеться, мов золота пшениця…”,- писав І. Франко про Лесю Українку.

Слово – головна її “зброя”, як і зброя інших поетів. Сьогодні ми й прилучимося до поетичних роздумів Лесі Українки про роль поета й поезії.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü Виразне читання поеми “Давня казка” (умовна частина).

ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

ü Евристична бесіда.

– Яка тема твору Лесі Українки, які проблеми в ньому піднімаються?

– За яких обставин познайомилися поет і лицар?

– Як молодь ставилася до поета?

– Чому граф поміняв свою думку про поета? Якої допомоги він потребував?

ü Робота з підручником.

Опрацювання статті підручника, відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково).

ü Коментар учителя.

Твір “Давня казка” вперше був опублікований у львівському журналі “Життя і слово” за 1896 рік, а пізніше – у другій збірці віршів Лесі Українки “Думи і мрії”. У час творення цієї поеми деякі письменники реакційного напрямку заявили, що гнобительський лад – непорушний, вічний. Поемою “Давня казка” Леся Українка давала гостру відсіч носіям цих теорій.

Тема поеми – розповідь про повстання проти кривдників народу, якому великої сили надавали пісні Поета.

“Давня казка” – твір про силу поетичного слова, яка може надихнути й мобілізувати людину на визвольну боротьбу, твір про єдність поета з народом. У поемі порушено важливі проблеми: роль поета в житті суспільства, проблема людського щастя.

Герой твору – із тих митців, що поставили своє поетичне слово на службу рідному народові, справедливості.

Франко назвав “Давню казку” Лесі Українки однією “з найкращих і найхарактерніших окрас нашої нової літератури”.

ü Робота зі словником літературознавчих термінів.

Поема – ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Завдання аналітичного характеру.

Доведіть, що твір Лесі Українки – поема.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст умовної частини поеми Лесі Українки “Давня казка”, уміти його коментувати, визначати провідні мотиви й основні думки, висловлювати власні думки та враження.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Займи позицію”.

– До поетичної творчості я ставлюся…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Леся Українка. “Давня казка”. Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності