Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять
Тема. Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять
Мета: допомогти учням засобами виразного читання глибше сприйняти ідейно-художній зміст і значення поезії Лесі Українки; розвивати пам’ять, виконавську майстерність, уміння висловлювати свої судження, аргументувати їх; виховувати любов до природи, усвідомлення важливості формування та розвитку індивідуальності, неповторності творчої особистості.
Теорія літератури: художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них, аудіозаписи пісень на слова Лесі Українки, схема з теорії виразного читання.
Тип уроку: виразне читання напам’ять.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
1. “Візитна картка” (або анкета-характеристика) письменниці.
Ім’я, по батькові, прізвище – Лариса Петрівна Косач Псевдонім – Леся Українка
Роки життя – 1871-1913
Місце народження – м. Новоград-Волинський
Батьки: батько – Петро Антонович Косач, небагатий дворянин, юрист; мати – відома письменниця та громадська діячка Олена Пчілка (Ольга Петрівна Драгоманова)
Освіта – домашня з батьками, самоосвіта
Сімейний стан – одружена з фольклористом Климентом Квіткою
Діяльність, захоплення: літературна творчість, культурно-освітня, громадська, перекладацька діяльність, музика
Основні твори – збірки поезій, поеми “Лісова пісня”, “Бояриня”, “Давня казка”, “Одержима” та ін.
2. Установіть відповідність між художніми засобами та їхніми назвами.
1 | Інверсія | А | Листячко, білесенькі, хатині |
2 | Метафора | Б | “летіла хутко, мов стокрила” |
3 | Порівняння | В | Весела, щедра, мила, радісна |
4 | Риторичні Оклики | Г | “весна промінням грала, сипала квітки”; “летіла хутко”, “весна… |
5 | Епітети | Дарунки всім несе”, “заглянули від | |
6 | Зменшувально-пестливі слова | Яблуні гічки”, “замиготіло листячко зелене”, “прилинув вітер, заспівав”, “прилинули пісні пташині”, “гай свій відгук… прислав”, “весна дала”, “весна… за вікном цвіла”. | |
Д | “За нею вслід співучії пташки!”, “Зелений шум, веселая луна!”, “Ні, не забула!” | ||
Е | Пісні пташині, весна весела |
Відповідь: 1Е, 2Г, ЗБ, 4Д, 5В, 6А.
3. Визначте види художніх засобів, які використовує Леся Українка у вірші “Хотіла б я піснею стати”.
“ясна хвилина”, “ясні зорі” | Тавтологія, повтори |
“вітер розносив луну”, “поминути співом”, “упасти на хвилі”, “лунали мрії” | Метафори |
“ясніші… яснії”, “гучніше… гучне” | Епітети |
“ясніші, ніж зорі яснії”; “гучніші, ніж море гучне” | Порівняння |
“спів дзвінкий”, “хвилі прозорі”, “море хибне”, “щастя таємне” | Інверсія |
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Вступне слово вчителя.
Леся Українка мала могутній арсенал – багату уяву, палке серце, величезний талант. Тому й захотілося їй стати піснею, щоб вільно по світу літати, допомагати людям у горі й радіти з ними в радості. Ліричну героїню ваблять стихії, їй хочеться вітром літати від ясних зір до глибокого моря. Має вона й свої таємниці, “щастя… таємне”, яке засіяє разом із нею ясніше ясної зорі й гучніше, ніж море. У вірші багато інверсій, епітетів, які увиразнюють основну думку. Усе це багатство спробуйте донести до своїх слухачів-однокласників.
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Повторення відомостей із теорії виразного читання.
ü Робота в парах.
Повторіть вірш “Хотіла б я піснею стати…” напам’ять, відпрацюйте техніку виразного читання.
ü Виразне читання напам’ять поезії Лесі Українки “Хотіла б я піснею стати…”.
(Можливо, у вигляді конкурсу з журі оцінюванням та визначенням переможців.)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знайти кілька крилатих висловів Лесі Українки, виписати їх та прокоментувати.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– “З іскрою Прометея у серці”. Так говорять про Лесю Українку, тому що…