ЛЕОНІД ГЛІБОВ – ВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ПОЕТ І БАЙКАР. ВІРШОВАНА ЗАГАДКА “ХИМЕРНИЙ, МАЛЕНЬКИЙ” – Світ фантазії, мудрості (продовження)
Мета:
– ознайомити учнів із життям та творчістю визначного байкаря, поета Л. Глібова, з його оригінальними віршованими загадками, розкрити їхню фольклорну основу;
– розвивати мислення, пам’ять, кмітливість, творчу уяву учнів;
– виховувати інтерес до творчості Л. Глібова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет поета, виставка книг Леоніда Глібова, слайди про життя і творчість байкаря.
Малята вчать ті сонячні слова,
Що, ніби чародійник, з рукава,
Ти сипав їм – і в мудрості не схибив.
М. Рильський
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання
Зачитування складених удома учнями загадок та їх відгадування.
2. Експрес-опитування
· Що таке загадка? (Загадка – влучне, образне запитання, у якому є натяк на відповідь або прихований опис предметів і явищ, який потребує відповіді.)
· Назвіть особливості загадок. (Прихований зміст, Стислість і влучність, яскравість і поетичність, Малий обсяг, Досвід людей, жартівлива форма)
· Назвіть теми, за якими складали загадки. (Людина, її праця та побут. Явища та предмети природи. Рослини і тварини. Мистецтво, наука)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Слово вчителя
Здається, байка просто бреше,
А насправді ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине.
Читайте, згадуйте мене!
2. Робота з епіграфом
· Ці слова належать поету-байкарю Л. І. Глібову.
· Як перегукуються вони з епіграфом уроку? (Читаючи байки, вірші Л. Глібова, ми розуміємо, що в образах тварин, птахів автор засуджує негативні риси людей, вчить нас мудрості. Це також підкреслює М. Рильський у своїй поезії, присвяченій славетному байкарю.)
· Який епітет використав М. Рильський у своїй поезії про Л. Глібова? Чому? (Сонячні. Тому що поезія Л. Глібова життєрадісна, яскрава, образна.)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя
А ось який цікавий початок в одній із загадок Л. Глібова:
А нуте, діти, ось сідайте!
Я загадку за хвіст піймав;
Подумайте і розгадайте,
Чи я диковину придбав.
Ну й дивовижа!
Хто ж бо з вас не захоче після таких слів прочитати загадку до кінця?
1-й учень. Народився Леонід Іванович Глібов 5 березня 1827 р. в с. Веселий Поділ на Полтавщині. Батько, Іван Назарович, працював управителем поміщицького маєтку. Мати, Орина Гаврилівна, була культурною, освіченою жінкою. Вона багато читала, любила театральні вистави. Тому цілком закономірно, що стала першою вчителькою маленького Льолика (так лагідно його називали в родині).
2-й учень. Малий Льолик зачаровувався народною піснею, українськими звичаями та обрядами. Веселий і жвавий хлопчик любив усякі рослини, мав свою грядочку і вирощував на ній різні квіти. Часто його біляву голівку можна було бачити серед квітів, за що родичі і знайомі називали його “Льолик – квітчастий королик”.
2. Слово вчителя
У 13 років Леоніда відвезли вчитися в Полтавську гімназію, де він починає писати вірші. 1847 р. в Полтаві виходить його перша збірочка творів під назвою “Стихотворения Леонида Глебова”. Пізніше він продовжив навчання в Ніжинському ліцеї, після закінчення якого працював учителем історії та географії, залишив по собі добрі згадки серед вихованців. Л. Глібова зацікавлює жанр байки, і він починає працювати в цьому жанрі. У творчому доробку його 107 байок.
Байкареві судилося досить нелегке життя, сповнене побутових негараздів, матеріальних нестатків, переслідувань. Та він ніколи не втрачав найцінніших скарбів своєї душі – щирості, людяності, доброти.
Твори для дітей поет друкує у львівському дитячому журналі “Дзвінок” під псевдонімом дідусь Кенир. Чому Кенир? Кажуть, що його батько купив собі такого співучого кенира, що послухати спів птаха приходили сусіди. На запитання, куди йдуть, вони відповідали: “До Івана Кенира”. Так і прозвали по-вуличному – Кенир.
Ставши поважним поетом, Глібов узяв і собі це ім’я, під яким йому працювалось легко та плідно. Наприкінці життя Леонід Іванович тяжко хворів. Але писати вірші не припинив, навіть майже повністю втративши зір – писав із лупою під лінійку. Йому багато писали діти, навіть підписували листи так: “Дідусеві Кениру”.
Який щасливий був би дідусь Кенир, коли б знав, що на його творах виховувалась маленька Леся, що стала великою Лесею Українкою. Маленький Павло Тичина одержав на Новий рік дві книжечки українських письменників від своєї вчительки. І одна з них – байки Л. Глібова.
Ви вже знаєте про такий жанр усної народної творчості, як загадка. Існують і літературні загадки, їх пишуть для дітей письменники. Зображуючи предмет, який треба розгадати, вони подають більше ознак прихованого змісту. Часто літературна загадка закінчується відгадкою. Джерелом для “сюжетів” загадок Л. Глібова були народні загадки, що під його пером розгорталися в просторі, по-українськи колоритні описи явищ чи предметів навколишнього світу.
3. Хвилинка відпочинку
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться.
Всі до сонця потягніться,
Веретенцем покрутіться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
4. Читання вчителем загадки “Химерний, маленький”
5. Словникова робота
– Химерний – дивний;
– коханчик – улюбленець;
– окріп – кип’яток;
– макітра – великий глиняний горщик;
– вареник гречаний – раніше в українській кухні були дуже поширені страви з гречаного борошна.
6. Робота з текстом (у групах)
Групи: “Допитливі”, “Цікаві”, “Кмітливі”.
Група “Допиливі”. Знайти в тексті епітети.
(Химерний, маленький, бокастий, товстенький).
Група “Цікаві”. Знайти в тексті дієслова.
(Удавсь, напхався, купавсь, уродився, умився, скакав, нажився, скотився, пропав).
Група “Кмітливі”. Знайти в тексті синоніми, фразеологічні звороти, крилаті вирази.
(Синоніми: бокастий, товстенький; коханчик, таке добро. Фразеологічні звороти, крилаті вирази: круть-верть, лови не лови, на смак уродився, не шукати такого добра.)
7. Відповіді представників груп
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Метод “рюкзак”
– Мені (не) сподобалось на уроці…
– Найбільші труднощі я відчув (-ла)…
– Я вмію…
– Мій настрій…
– Я знаю…
– Найбільший мій успіх…
– Надалі я знатиму…
– Я зрозумів (-ла)…
V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити теоретичний матеріал підручника.
Підготувати розповідь про Л. Глібова, виразно читати загадку “Химерний, маленький”