Лелечине щастя

Матеріал до уроку. Юрій Збанацький “Лелеки”.

Мета. Познайомити учнів із творчістю Юрія Збанацького; сприяти засвоєнню змісту оповідання, його головної думки; формувати уміння структурувати текст на частини, добирати до них заголовки; удосконалювати навички правильного виразного читання прозового твору та стислого переказу частин за планом; виховувати у дітей турботливе ставлення до птахів. Обладнання. Портрет Юрія Збанацького, фото (картини) лелек.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Мовно-логічні вправи.

1. Артикуляційна вправа “Дихальна гімнастика”.

– Глибокий короткий вдих. На видиху вимовте звуки:

[ббб], [ддд], [бдг], [здб].

[зс], [сз], [пб], [тд], [бп],

[дт], [жш], [шж], [дж], |дз].

– Глибокий довгий вдих. На видиху вимовте звуки:

[ж-ж-ж-ж-ж], [з-з-з-з], [ннннн].

2. Гра “Яке слово не таке, як інші”.

– Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят: “Лелеченята, лелеченя! Летіть на луки лупооких пуголовків у калюжах ловити!” (До, на, у.)

3. Робота зі скоромовкою.

Ходять лелеки по лузі,

Ходять лелеки у тузі:

Завтра у вирій далекий

Будуть летіти лелеки.

М. Познанська

Гра “Дощик, дощ, злива, сонце”. Читання напівголосне пошепки; голосно швидко; голосно скоромовкою; читання мовчки.

4. Складання прислів’я із деформованого речення.

Лелека, родиться, там. Де, щастя, водиться.

(Де лелека водиться, там щастя родиться.)

– Крім повір’я, що лелеки селяться на хаті у добрих і сердечних людей, існує вірування про те, що лелека приносить дітей. Л в будинок із гніздом чорногуза на даху ніколи не вдарить блискавка. Лелека – це символ добра і справедливості, любові до рідного краю, людської вірності.

5. Розповідь про лелек.

– А що ви знаєте про цих дивовижних птахів?

Майже 2 місяці батьки турбуються про пташенят: приносять воду в дзьобах, під час спеки роблять їм “душ”, поливаючи водою, годують. Лелеченята дуже ненаїдливі, постійно вимагають корму, і батьки від зорі до зорі носять їм їжу. Спочатку комах, далі дрібну рибу, жабенят.

Великий шлях долають лелеки, щоб потрапити до Африки. Відлітають дуже рано, в кінці серпня. Долітають аж у кіпці грудня, їм треба подолати відстань 20-25 тис. км. Летять зі швидкістю 150 км на годину, назад повертаються вдвічі швидше – 300 км на годину. А в середньому птах долає за день 200 км. Відлітають вночі, а вдень вони відпочивають. Птахи змушені це робити тому, щоб втекти від солов’їв: ця сіра пташка, якій, очевидно, важко долати шлях, користується безкоштовним проїздом – сідає лелекам на спину.

6. Читання слів “на хвильках”.

– Подивимося, до кого в гості заведе нас оця хвиляста дорога.

– Сьогодні ми познайомимося із життєвим і творчим шляхом чудового письменника, автора оповідання “Лелеки” Юрієм Збанацьким.

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Ю. Збанацького.

1. Розповідь учителя.

1 січня 2014 року виповнилося 100 років від дня народження відомого українського письменника, драматурга, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка Юрія Збанацького.

У 19 років він вже був директором школи, у 28 – командиром одного з найбільших партизанських з’єднань, потім керівником Київської міської організації Спілки письменників України.

Писати вірші й оповідання Ю. Збанацький почав ще в школі. Після війни він повністю віддався літературній діяльності і став класиком за життя. Його твори було включено до шкільної програми.

Як письменник Ю. Збанацький спершу заявив про себе творами для юних читачів. Уже в ранніх його оповіданнях поряд із дорослими діють юні герої, а повість “Таємниця Соколиного бору” ввійшла до скарбниці літератури для дітей та юнацтва.

2. Опрацювання статті “Юрій Збанацький” (с. 145).

Учні читають мовчки.

– Назвіть твори, автором яких є Ю. Збанацький.

IV. Опрацювання оповідання Ю. Збанацького “Лелеки”.

1. Читання твору комбінованим способом.

Спершу читає учитель, потім заздалегідь підготовлені учні.

2. Перевірка первинного сприймання.

– Коли відбуваються події?

– Чому лелечиха повернулася?

– Де зимувало лелеченя?

3. Словникова робота.

1) Тренування у правильному читанні складних слів.

В’яз

Отава

Лелеки

Знічене

Чорногуз

Суховерхому

Лелеча

Покартала

Лелеченя

Ірієм

Ждало

– Знайдіть і прочитайте найдовше слово; а тепер усі три – і чотирискладові слова.

– Які із цих слів мають такі значення: трава, що відростає на місці скошеної (Отава); чекало (Ждало); теплі краї (Ірій); посварила (Покартала); засмучене (Знічене)?

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

4. Повторне читання оповідання.

5. Аналіз змісту, вибіркове читання.

– Де жили лелеки?

– Що викликало радість?

– Що змусило автора перервати свою пісню?

– Хто сидів у гнізді?

– Знайдіть і зачитайте, як лелеки переконували свою ліниву дитину.

– Чи злетіло лелеченя після переконань?

– Як воно себе поводило у гнізді?

– Зачитайте, як лелеки-батьки вдруге намагалися переконати лелеченя.

– Хто повернувся увечері до гнізда? Як вони себе поводили? Що було наступного дня?

– Хто доглядав мале лелеченя?

– Як вона його доглядала? Зачитайте.

– Куди відправилася лелеча сім’я?

– Коли з’явилася лелечиха?

– Зачитайте уривок, у якому автор описує материнську любов і турботу.

– Чому лелеченя не змогло полетіти у вирій?

– Хто тепер доглядає лелеченя?

– Про що мріє автор?

6. Вправа на розвиток швидкості читання. Гра “Розвідники”.

– Прочитайте, як автор по-різному називав лелек. (Лелеки, чорногузи.)

– А у народі їх ще називають босяк, бузько, веселик, гайстер, боцюни, а поетична назва – “білий птах з чорною ознакою”.

– Зачитайте речення, у яких передається настрій у лелеченяти.

– Зачитайте уривок, де автор захоплюється лелеками. А де передає тривогу?

7. Розвиток зв’язного мовлення.

1) Поділ тексту на частини. Добір заголовків до частин.

2) Переказ оповідання за допомогою плану.

3) Робота в грудах.

– Зараз попрацюємо в групах. Кожній групі потрібно з окремих слів скласти прислів’я чи приказку.

1 група – лелеки, української, окраса, оселі. Гніздо.

2 група – селиться, добрих, біля, Лелека, людей.

3 група – лелече, Зруйнуєш, згорить, гніздо, хата.

4 група – лелека. Де, водиться, щастя, родиться, там.

5 група – лелека, Де, літає, не, а, додому, весну, повертає.

8. Робота з зошитом (с. 45).

V. Підсумок уроку.

– Юрій Збанацький назвав своє оповідання “Лелеки”. Який заголовок можете запропонувати ви? Чому?

– Яка головна думка оповідання?

– Яке ваше враження від прочитаного твору?

– Спробуйте придумати кінцівку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Лелечине щастя