Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею, та її зв’язок з Молитвою О. Кониського, духовним гімном України

Мета: проаналізувати зв’язок народної легенди з “Молитвою” О. Кониського; розвивати в учнів логічне й образне мислення, уміння висловлювати власну думку та обстоювати її, формувати в них активну життєву позицію; виховувати любов до України, української пісні й повагу до її творців.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, схеми “Україна”, “Бог та Україна” (їх зміст – у конспекті уроку), портрети О. Кониського і М. Лисенка, проектор.

Епіграфи до уроку:

Пісня – це коли душа сповідається.

Григір Тютюнник

О мамо-пісне, ми назавжди діти,

Втішай-бо наші болі і печалі.

Людмила Скирда

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

II. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

III. Актуалізація мотивації уміння школярів; відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.

Інтерактивна вправа “Незакінчене речення”.

На екрані висвітлюється початок речення, яке учні мають доповнити.

1. Якось Господь вирішив наділити усіх дітей світу… (Талантами). 2. Французи вибрали… (Елегантність і красу). 3. Німці – … (Дисципліну і порядок). 4. Поляки дістали… (Здатність до торгівлі). 5. Італійці – … (Хист до музики). 6. Дівчина-Україна мала віночок із… (Червоної калини). 7. Вона сиділа у куточку боса та у… (Вишиванці). 8. Узявши дарунок, дівчина міцно притиснула його до… (Серця). 9. З ясним обличчям та вірою понесла Україна пісню в… (Народ).

Літературознавчий практикум (основні поняття учні записують у зошити).

Легенда (від латинського legenda – те, що має бути прочитане) – переказ про подію або людей, оповитий казковістю та фантастичністю.

Робота з підручником.

Поетична хвилинка.

Коли говоримо про пісенний талант України, то мимоволі пригадуєш її співців. Але не тих, що співають з чужого голосу, а справжніх – нескорених, безкомпромісних, з якими можна асоціювати Україну. До таких, без сумніву, належить наша сучасниця, жива “совість” епохи Ліна Костенко.

Хочеться чуда і трішки вина.

Дні пролітають, як сірі перони.

Чорний букет надвечір’я – ворони –

Місту підносить струнка далина.

Що ж, я свій вік одробила сповна.

Що ж, я свій вік одробила по-людськи.

Дні облітають, як чорні пелюстки.

Хочеться чуда і трішки вина.

Доки ж ці пута, пора і звільнить,

Де ж ви, мої золоті пасторалі?

Літо літає, і осінь дзвенить.

Розпач накручує чорні спіралі.

Де ж мого слова хоч би луна?

Знову пішла Україна по колу.

Знову і знову, ще раз у ніколи?!

Хочеться чуда і трішки вина.

IV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

Творче конструювання.

Учитель пропонує, користуючись текстом легенди, доповнити схему.

Україна

Якою вона є

– Знедолена

Якою я її бачу

– Беззахисна

– Несмілива

– Сповнена віри

Серед усіх її скарбів і талантів пісня є неоціненним скарбом.

Слово вчителя.

У найважливіші моменти свого життя людина найчастіше звертається до Бога з проханням про заступництво або словами вдячності. Таке звернення ми називаємо молитвою.

Евристична бесіда.

– Що таке молитва?

– Коли і з чим люди звертаються до Бога?

– Які молитви ви знаєте?

– Що ви відчуваєте, коли промовляєте молитву?

– Для чого потрібна спільна молитва за Україну до Всевишнього?

Фізкультхвилинка.

Робота з текстом “Молитви”, складання таблиці.

– Випишіть з тексту дієслова наказового способу, з’єднайте їх з відповідними словами в таблиці.

Осіни

Її

Зрости

В любові

Зверни

На люд

Просвіти

Нас

Храпи

Україну

Слово вчителя.

Учитель розповідає історію створення “Молитви” Олександра Кониського.

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Колективне складання схеми “Бог та Україна”.

VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Обов’язкове: вивчити напам’ять “Молитву” О. Кониського.

– За бажанням: намалювати ілюстрацію до легенди (якою ви уявляєте дівчину-Україну?).

– Випереджувальне завдання: два учні готують повідомлення про С. Чарнецького і Г. Труха.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею, та її зв’язок з Молитвою О. Кониського, духовним гімном України