Л. ГЛІБОВ. АКРОВІРШІ “ЩО ЗА ПТИЦЯ?”, “ХТО ВОНА?”, “ХТО РОЗМОАЛЯЄ?”, “ХТО СЕСТРА І БРАТ?” – Світ фантазії, мудрості (продовження)

Мета:

– дати поняття про акровірш, ознайомити учнів з акровіршами Л. Глібова, вчити розглядати й коментувати особливості поетичних загадок, їхніх художніх засобів;

– розвивати кмітливість, пам’ять, творчу уяву;

– виховувати оптимістичний погляд на життя, почуття гумору, естетичне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: ілюстративний матеріал (фотографії: осока, сорока, гречка, просо), схема розгляду художніх особливостей акровіршів.

Теорія літератури: акровірш.

Ніколи не хвались,

Поки гаразд не зробиш діла.

Л. Глібов

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання. Бесіда

· Коли і де народився Леонід Глібов? (5 березня 1827 р. в с. Веселий Поділ на Полтавщині.)

· Де друкував Л. Глібов свої твори для дітей? (Львівський журнал “Дзвінок”)

· Де він навчався? (Полтавська гімназія, Ніжинський ліцей)

· Під яким псевдонімом друкував твори для дітей? (Дідусь Кенир)

· Які особливості віршованої загадки “Химерний, маленький”? (Це літературна загадка. Містить дві частини, у другій частині – відгадка. Із уживанням художніх засобів: епітетів, синонімів, фразеологічних висловів, дієслів.)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Леонід Глібов – мудра людина, до якої потрібно прислухатись. Одну з його порад я обрала епіграфом сьогоднішнього уроку.

2. Робота з епіграфом

Від чого попереджає нас Л. Глібов? Я сподіваюсь, що ваші відповіді будуть виваженими та продуманими. А наприкінці уроку ми з’ясуємо, чи можемо похвалитись сьогоднішніми справами.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Л. Глібов – майстер одного оригінального виду загадок, який називається акровіршем.

Акровірш – поетичний твір, у якому початкові літери кожного рядка, прочитувані згори вниз, утворюють слово чи фразу. (Учні записують визначення в зошити.)

2. Виразне читання акровіршів “Що за птиця?”, “Хто вона?”

3. Бесіда

· На яких особливостях згадуваного предмета (мухи) побудований акровірш “Що за птиця?” (Муха літає, водиться в людських оселях і біля них; часто непроханий гість, інколи важко відігнати – скрізь пролізе.)

· Які художні засоби використані і з якою метою? (Порівняння (як пташка), синоніми (просить, гнеться), контекстуальні антоніми (просить – є), протиставлення – два останні рядки; ці художні засоби допомагають яскравіше уявити описуваний предмет, знайти відгадку.)

· Які художні засоби є в акровірші “Хто вона?” (Епітет (лиха зима), метафора (сніжок злякається), зменшено-пестливі слова (сонечко, сніжок, тихенько, бистресенько, любесенько.)

4. Виразне читання акровірша “Хто розмовляє?”

5. Робота з текстом

Осока (річкова рослина)

Сорока(птах)

“Бідна удовиця”; “стала

Хникать жалібниця”;

“про мене забувають”

(на відміну від калини)

“Джеркотуха”;

Має чим похвалитися:

Про неї складена казка-примовка

Для маленьких діточок

Чи бачили ви таку рослину, як осока, й такого птаха, як сорока? Про них наші біологи підготували інформацію.

6. Повідомлення учнів

Осока – багаторічна сіро-зелена рослина заввишки 60-150 см, з товстим кореневищем. Листки близько 1 м завдовжки, лінійні, шорсткуваті, з добре помітною центральною жилкою, знизу сизуваті, блискучі. Квітки в колосках, зібрані в колосоподібні суцвіття. Росте на болотах, луках, по берегах річок та озер, майже по всій Україні.

Сорока – це осілий птах, але в Скандинавії також і перелітний. Завдяки характерному чорно-білому оперенню і незвично довгому хвосту сорока неповторна і легко впізнавана. Сороки можуть досягати довжини приблизно 51 см, розмах крил становить близько 58 см. Зазвичай сороки є осілими птахами. Вони водяться в невеликих лісах, парках, садах, гаях, перелісках, часто недалеко від людського житла.

7. Бесіда

· Які особливості вірша “Хто розмовляє?” (Він побудований на діалозі, уживається багато художніх засобів.)

· Які художні засоби акровірша допомагають краще уявити описувані предмети, персонажі та відгадати їх? (Жартівливе словосполучення: ніхто ніде ніяк, слава не брехуха; зменшено-пестливі слова: кашку, діточкам; вигуки; окличні речення, натяки (дитяча гра-примовка.)

8. Хвилинка відпочинку

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

9. Виразне читання акровірша “Хто сестра і брат?” напам’ять

10. Словникова робота

Сипанка – зерно, крупа; поливка – підливка.

11. Робота з текстом

Гречка(рослина)

Просо (рослина)

“Гарно прибралась”;

“росою вмивалась”;

“пахучії квіти”;

Має славу – смачна страва

“Скрізь по людях склалася і про мене слава”;

“кипить моя страва” (куліш)

Що вам відомо про ці рослини? (Гречка, просо – це зернові культури.)

12. Повідомлення учнів

Гречка – рід рослин сімейства Гречані, круп’яна культура. З гречки виготовляють ядрицю – цілісне зерно (гречку), гречане борошно. Насіння охоче поїдають птахи. Батьківщиною гречки є Північна Індія, де її називають “чорним рисом”. Квітки, зібрані в суцвіття, білі або рожеві. Вони з’являються в липні і приваблюють безліч бджіл. Після того як рослини відквітнуть, на них зав’язується дрібне трикутне насіння, що дозріває у вересні-жовтні. Гречка є двох видів – звичайна і татарська.

Просо – рід однорічних трав’янистих рослин сімейства Злаків. В Азії, Америці, Африці, Європі виростає близько 500 видів проса, у Росії – 8 видів цієї рослини. У дикоростучому вигляді просо – бур’ян або кормова рослина. Просо звичайне у дикому вигляді невідоме. З III тисячоліття до н. е. обробляється як сільськогосподарська культура в Китаї і Монголії. Це ярина, теплолюбна, посухостійка рослина. Із зерна проса отримують крупу (пшоно) і борошно. Як корм для худоби використовують зерно, лушпиння і солома.

13. Бесіда

· Про яку страву йдеться в останньому рядку акровірша? Що ви про неї знаєте? (Про куліш. Це давня козацька, селянська страва, яку часто варили в походах, у полі. Готують із пшона, засмажки із сала та цибулі.)

· Що нагадує за формою акровірш “Хто сестра і брат?” (Народну пісню)

· Які художні засоби найчастіше використовують у цьому акровірші? (Зменшено-пестливі слова: братичок, сонечко, листячко; звертання: вітрику, сестро милая; епітети: пахучії, смачна, добрі; діалог).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

· Чи цікаві вам твори Л. Глібова? Якщо так, то чим? (Так. Адже вони водночас і гумористичні, і повчальні.)

· Як ви вважаєте, завдяки чому його герої такі оригінальні? (Завдяки мовним особливостям творів.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити теоретичний матеріал підручника.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.00 out of 5)

Л. ГЛІБОВ. АКРОВІРШІ “ЩО ЗА ПТИЦЯ?”, “ХТО ВОНА?”, “ХТО РОЗМОАЛЯЄ?”, “ХТО СЕСТРА І БРАТ?” – Світ фантазії, мудрості (продовження)