КРАСА ЖИТТЯ У ТВОРАХ МАКСИМА РИЛЬСЬКОГО – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Матеріал уроку. Максим Рильський “Дитинство”.

Мета. Ознайомити учнів із творами українського письменника М. Рильського; навчати сприймати почуття, передані у віршах, привернути увагу дітей до багатства художніх засобів у віршах; навчати виразно читати; розвивати образну уяву.

Обладнання. Портрет письменника; збірки поезій; картки зі словами; малюнки із зображенням лами, пави, бізона, пелікана.

Хід уроку

I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправа на інтонування речення.

– Прочитайте речення відповідно до знаків.

Завтра маю їхати автобусом до бабусі (. ? !)

– Змініть у реченні одне слово, щоб утворилася нісенітниця.

2. Вправа на усвідомлення змісту.

– Послухайте речення і скажіть, чи все правильно. Якщо, може таке бути, то де, коли, чому? Якщо не може – то слід довести, що це вигадка, нісенітниця.

Влітку Миколка катався на ковзанах.

Хлопчик переплив на трісці океан.

Дід узяв палку і пішов до лісу на полювання.

В краплинах дощу шуміли сонячні промінці.

За літом настає осінь.

3. Відновлення вірша на основі змісту та рими.

На дошці записані рядочки вірша. Учні “відновлюють” його.

Саду старого в пухнастому інеї, (3)

На Україні моїй, (2)

Сивих, веселих завій? (4)

Як не любити зими сніжно-синьої (1)

– Пригадайте, хто автор цього вірша? (Максим Рильський.)

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Максим Тадейович Рильський – автор дуже багатьох творів про природу, любов до рідної мови, своєї Батьківщини, повагу до праці. Твори поета охоче читають і дорослі, і діти. На сьогоднішньому уроці ми ближче ознайомимось із життєвим і творчим шляхом поета, прочитаємо його твори, які допоможуть зазирнути у душу цієї талановитої людини.

III. Ознайомлення з біографією М. Т. Рильського.

1. Розповідь учителя.

– Хоч народився Максим Рильський у Києві, він з теплотою й ніжністю все життя згадував село Романівку на Київщині, де промайнуло його дитинство. Народився він у сім’ї відомого етнографа, а хрещеним батьком став видатний композитор Микола Лисенко.

Перші ази читання й письма давав хлопчикові батько. Він учив його з українських книжок. А ще любив читати трьом синам вголос Шевченка, Пушкіна і Міцкевича.

Після довгих “сімейних нарад” хлопчик вступає у третій клас гімназії в Києві і живе в родині Лисенків. Будинок композитора виходив на одне подвір’я з будинками, в яких наймали помешкання Косачі й Старицькі. Повз вікно Лесі Українки Максим щоранку поспішав на заняття.

У творчості поета знайшлося місце і для дітей. Він понад десять років працював у школі. Діти любили його.

Вірші любив записувати в загальні зошити. Йому добре працювалося в товаристві замріяних дерев, тому, мабуть, Максим Тадейович переніс своє помешкання під шати Голосіївського лісу на околиці Києва, де й відійшов у вічність.

2. Опрацювання статті “Максим Рильський”.

Учні вголос “ланцюжком” читають статтю, (підручник, с. 113).

– Що ще нового дізналися про поета?

– Чим любив займатися поет?

– Які теми звучать у його творах?

IV. Опрацювання вірша М. Рильського “Дитинство”.

1. Робота над заголовком.

– Прочитайте назву вірша М. Рильського. Як ви думаєте, про чиє дитинство він пише у вірші?

– Яскраві спогади з дитинства, які лягли в основу вірша, пов’язані із селом Романівка. Там Максим товаришував з усіма сільськими хлопчиками, але найбільше з Яськом Ольшевським. Вони разом довго сиділи над ніркою, куди влітали і звідки вилітали золоті оси; разом з рудим песиком Каквасом ходили на куріпок зі саморобними луками; разом увечері, обнявшись, виспівували на вулиці.

2. Виразне читання вірша вчителем.

– Послухайте, як згадує ті часи сам поет.

– Від чийого імені ведеться розповідь? Кого автор згадує у вірші?

3. Словникова робота.

А) Читання колонок слів.

– Прочитайте мовчки перші дві колонки слів.

Вíлла

Сахáра

Степú

Лóцман

Ніагáра

Пустéля

Томагáвки

Пампáси

Водоспáд

– Поясніть значення слова “вілла”. (Комфортабельний будинок з парком або садом.)

– Прочитайте пояснення ще двох слів після вірша.,

– Прочитайте третю колонку слів. З’єднайте їх із відповідними власними назвами, що у другій колонці.

Б) Уточнення значення слів.

На дошці прикріпленні малюнки із зображеннями бізона, пелікана, лами, пави. Учитель на картах-блискавках показує ці слова. Діти визначають відповідний малюнок і прикріплюють під ним картку зі словом.

4. Повторне читання вірша вголос.

– Зверніть увагу на те, у які ігри гралися хлопчики.

5. Аналіз змісту вірша.

– Як уявляли свої подорожі хлопчики?

– Що вони робили вчора? Сьогодні? Куди збиралися їхати завтра?

– З чого видно, що герої вірша – веселі фантазери?

– Знайдіть вирази, вжиті в переносному значенні. Що хотів ними підкреслити автор?

– Який настрій створює вірш у читача? Поясніть свою думку.

6. Вправа на розвиток швидкості читання.

– Знайдіть риму, доберіть свою.

Стріляю (Пропливаю), синіли (Вілли), лами (Табунами), томагавки (Гвинтовки, забавки, Бровки).

7. Виразне читання вірша.

8. Робота в зошитах (с. 45, завд. 1-3).

V. Підсумок уроку.

– Назвіть твори, які написав Максим Рильський.

– Про що пише письменник у своїх віршах?

– Що ви запам’ятали про поета?

Величезний вклад у скарбницю української літератури вніс Рильський як перекладач. Вірші, поеми, романи, п’єси – найцінніші шедеври світової класики – стали надбанням нашого народу. Українською мовою заговорили росіяни Пушкін, Лєрмонтов, Некрасов, поляки – Міцкевич, Словацький, Тувім, французи Мольєр, Гюго, а також білоруські, грузинські і вірменські поети.

За роки творчої роботи Рильський переклав понад 250 000 рядків. А це – десятки величезних томів.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

КРАСА ЖИТТЯ У ТВОРАХ МАКСИМА РИЛЬСЬКОГО – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ