КРАСА, НАТХНЕННЯ, РАДІСТЬ І ТАЄМНИЦЯ (Василь Сухомлинський) – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

Мета: активізувати знання учнів про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати вміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати свою думку, виділяти головне; розвивати мовленнєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв’язок між причиною та наслідком; відпрацьовувати навички правильного читання; коригувати мовлення учнів; виховувати відповідальність за свої вчинки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Артикуляційна гімнастика

– “Млинці”.

Посміхнутися, відкрити рот. Покласти широкий язик на нижню губу.

– “Смачне варення “.

Посміхнутися, відкрити рот. Широким язиком у формі “чашечки” облизати верхню губу.

– “Кулька”.

Надути щоки, здути щоки.

2. Розгадування анаграм

– Прочитайте анаграми, вилучте “зайву”,

Итачит (читати)

Ичвельт (вчитель)

Ерокадй(крейда)

Ошдак (дошка)

Омаракиш (ромашки)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання улюбленого вірша українських поетів.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми будемо працювати над твором Василя Сухомлинського “Краса, натхнення, радість і таємниця”.

– Що вам відомо про цього письменника?

– Які його твори ми вже читали?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над заголовком

– Прочитайте заголовок.

– Як ви вважаєте, про що може йтися в оповіданні, яке має такий заголовок?

2. Виразне читання оповідання вчителем

– Чи сподобався вам твір?

– Які почуття він у вас викликав?

– Який настрій створив? Чому?

– Які картини ви уявляли, слухаючи оповідання?

3. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – напівголосно в парах одне одному

Сяяло

Ошатна

Таємниця

Білокора

Загадково

Фіолетовим

Придивлявся

Посміхнувся

– Яке слово складається з двох частин? (Білокора)

Ошатна – гарно, святково прибрана, прикрашена.

4. Фізкультхвилинка

5. Читання тексту учнями “ланцюжком”

– Хто є головними персонажами оповідання?

6. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

– Куди пішов маленький хлопчик?

– Кого він зустрів по дорозі?

– Який настрій був у дідуся?

– Як він розповів хлопчикові про свій настрій після прогулянки до лісу?

– Як хлопчикові вдалося побачити в лісі красу?

– Що почув хлопчик?

– Що йому нагадала пісня горлиці?

– Як він зрозумів, що це натхнення?

– Чого хлопчик не помітив у лісі?

– Що він розказав наступного дня дідусеві?

– Яку відповідь отримав на своє запитання?

– Як ви вважаєте, у чому дідусь бачив таємницю?

7. Гра “Упізнай предмет за ознакою”

Могутній… (дуб)

Ошатна… (ялинка)

Плакуча… (верба)

Білокора… (береза)

Маленька… (фіалка)

Ласкаві й добрі… (материнські руки)

Синє… (небо)

Сиве… (волосся)

8. Поділ тексту на частини. Складання плану

План

1. Хлопчик зустрів дідуся.

2. Дідусь розповів хлопчикові, що він побачив у лісі.

3. Зустріч із красою.

4. Хлопчик знайшов натхнення.

5. Де ж таємниця?

6. Нова зустріч з дідусем.

7. Відповідь старого.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

– Чи вдалося вам зрозуміти, що таке натхнення, радість і таємниця?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати оповідання (с. 32-33).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

КРАСА, НАТХНЕННЯ, РАДІСТЬ І ТАЄМНИЦЯ (Василь Сухомлинський) – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ