Кожну літеру цінуй – ВІД СЛОВА – ДО КНИГИ

Матеріал уроку. Дмитро Білоус “Кожну літеру ціни”.

Мета. Ознайомити учнів з творчістю видатного українського поета Д. Білоуса; вчити виразно читати поетичні твори, розвивати в учнів допитливість, викликати бажання вивчати рідну мову.

Обладнання. Портрет Д. Білоуса, виставка книг “Дмитро Білоус – дітям”, таблиця для розчитування (додаток 2), таблиця зі словами.

Хід уроку

I. Удосконалення читацьких навичок.

1. Розчитування.

За таблицею комбінацій приголосних (додаток 2) рядок 2 з голосними [а, і].

2. Вправа на розвиток уважного ставлення до слова.

Гра “Знайди пеньок”.

У таблиці записані однакові слова. Серед них таке, що відрізняється тільки однією літерою. Слова показують дітям на кілька секунд. За цей час вони повинні знайти і назвати це слово, тобто “пеньок”,

Ніс гнів носили

Ніс гнав носили

Ріс гнів носили

Ніс гнів косили

– Які значення може мати слово “ніс”? З якими із цих значень воно буде спільнокореневим до слова “носили”? Доберіть ще споріднені слова.

3. Читання уривка вірша із пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

Ск_льк_ _ в н_с, л_б_ др_з_,

Дл_ зв_рт_нн_ н_жн_х сл_в –

_ дл_ т_т_, й дл_ м_т_с_,

Дл_ б_б_сь _ д_ д_с_ в!

Скільки є в нас, любі друзі,

Для звертання ніжних слів –

І для тата, й для матусі,

До бабусь і дідусів!

– Які “ніжні” слова є у нашій мові, щоб звертатися до наших рідних?

– Ці чудові рядки взяті з вірша Дмитра Білоуса “Звертання”.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми ближче ознайомимось із творчістю цього дотепного гумориста, вмілого перекладача, тонкого лірика, дитячого поета і драматурга.

III. Розповідь учителя про Дмитра Білоуса.

– Дмитро Григорович Білоус народився в с. Курманах на Сумщині. Сім’я була велика – одинадцять дітей. Дмитро був десятою дитиною в родині. Жила сім’я Білоусів сутужно, але дружно. Цінували тут працю і любили пісню та жарт.

Стежина від батьківського порога простяглась нелегким життєвим шляхом… Довелося малому Дмитрові ходити з полотняною торбою до школи, пережити страшний голод 1932-1933 р., але потяг до знань, любов до книжки привели його на мовно-літературний факультет Харківського університету. Це навчання перервала війна. 1 пішов Дмитро добровольцем на фронт. Воював, був тяжко поранений. А тоді продовжив навчання у Київському університеті.

Дмитро Григорович побував у Болгарії, де вивчав болгарську мову і літературу. Невдовзі він став прекрасним перекладачем з болгарської.

Дмитро Білоус – автор багатьох книжок для дітей і про дітей: “Пташині голоси”, “Упертий Гриць”, “Про чотириногих, рогатих і безрогих”, “В класі і в лісі”. Але найбільшу славу Д. Білоусу принесла збірка “Диво калинове” (1988 р.) З деякими творами з цих книг ми ознайомимося на уроках читання.

IV. Опрацювання вірша Д. Білоуса “Кожну літеру ціни”.

1. Слухання вірша.

Учитель читає вірш виразно, в уповільненому темпі.

– Чому треба зважати на кожну букву в слові?

2. Словникова робота.

Спілка білка перепалка дам

Сопілка гілка перепілка сам

– Прочитайте усі слова на одному мовному видиху.

3. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

– Прочитайте вірш самостійно. Якого із слів словникової роботи немає у вірші? (Гілка.)

4. Відповіді на запитання учителя.

– Які слова у вірші однаково пишуться, але мають різні значення? (Ціни.) Поясніть кожне значення цього слова.

– Що таке “сопілка”? Що треба зробити, щоб утворилось слово “спілка”?

– Чи змінювалося слово в ході зміни однієї літери? Доведіть прикладами автора.

– З яким проханням автор звернувся до читачів?

5. Вправи на розвиток читацьких навичок.

А) Читання вірша “ланцюжком” по рядочку.

Б) Читання напівголосно сусідові по парті, взаємоконтроль.

6. Вправа на розвиток уваги.

Гра “Читання Незнайком”.

Учитель читає текст, навмисно змінюючи деякі слова. Учні повинні виправляти помилки і читати слова, надруковані у підручнику.

(Кожну літеру цінуй, бо немає тій ціни. Скарга йде така, що ну! – перепалка (байка). Більших прикладів не дам, помізкуй – обдумай сам.)

7. Мовно-логічні завдання.

– Наведіть свої приклади слів, у яких заміна букви змінює значення слова.

– Знайдіть у вірші слова, що мають близьке значення до таких слів: буква (Літера), знайома (Відома), тваринка (Звірятко), подумай (Поміркуй), пташка (Перепілка).

8. Виразне читання вірша.

– Читаючи, зверніть увагу на розділові знаки: коми, тире, знаки оклику і крапки.

– Якої сили голосу вони вимагають?

– Де треба робити паузи?

9. Робота в зошиті (с. 10).

V. Підсумок уроку.

– Що нового ви дізналися на уроці? З творчістю якого поета почали ознайомлюватись?

– Запам’ятайте слова Д. Білоуса:

В джерелах слова – душі криниця,

А рідна мова – як чарівниця.

І ось ці чарівні скарби рідної мови ми будемо відкривати через твори цього розділу і на наступних уроках.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Кожну літеру цінуй – ВІД СЛОВА – ДО КНИГИ