Контрольна робота за творчістю В. Винниченка та П. Тичини – СИМВОЛІЗМ В УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ В. ВИННИЧЕНКА, П. ТИЧИНИ
Мета: узагальнити знання учнів з теми, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції, розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність.
Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах.
Теорія літератури: символізм, образ-символ, поема-симфонія.
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІ. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
Початковий рівень
(Кожна правильна відповідь на питання № 1-4 оцінюється в 0,5 бала, на питання № 5-1 бал.)
1. Творові В. Винниченка “Момент” НЕ властива така композиційна особливість, як:
А динамічний сюжет;
Б наявність діалогів;
В розповідь від третьої особи;
Г напруженість у розгортанні подій;
Д введення у текст пейзажних замальовок.
2. Гімн весні як символу любові, життя й натхнення – це провідний мотив твору:
А “О панно Інно…” П. Тичини;
Б “Пастелі” П. Тичини;
В “Ви знаєте, як липа шелестить…” П. Тичини;
Г “Момент” В. Винниченка;
Д “Арфами, арфами…” П. Тичини.
3. Під час перебування у Харкові П. Тичина належав до літературного об’єднання:
А “Гарт”;
Б “Плуг”;
В “ВУСПП”;
Г “Ланка”;
Д “Молодняк”.
4. У рядках:
“Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка”
Використано такий художній засіб:
А оксиморон;
Б синекдоху;
В метонімію;
Г метафору.
Д епітет.
5. Установіть відповідність між рядком твору та його назвою.
1 “Йде весна запашна, квітами перлами закосичена” 2 “Я ваші очі пам’ятаю, як музику, як сміх” 3 “Ви знаєте, як сплять старі гаї?” 4 “А ім’я – пошлість” | А П. Тичина, “О панно Інно…” Б В. Винниченко, “Момент” В П. Тичина, “Арфами, арфами…” Г П. Тичина, “Пастелі” Д П. Тичина, “Ви знаєте, як липа шелестить…” |
Відповіді. 1 – В; 2 – В; 3 – А; 4 – Г; 5. 1 – В; 2 – А; 3 – Д; 4 – Б.
Середній рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
Продовжіть речення.
1. Символізм – це… (Дати визначення поняття).
2. За жанром “Сковорода” – це…
3. Новела “Момент” має підзаголовок…
Достатній рівень
Виконайте завдання. (Правильна відповідь на перше питання оцінюється в 0,5 б., на друге – в 1,5 б.)
1. Визначити віршовий розмір поезії П. Тичини “Ви знаєте, як липа шелестить”.
2. Доведіть, що твір В. Винниченка “Момент” – психологічна новела.
Високий рівень
Виконайте одне із завдань.
(Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 4 бали.)
Напишіть творчу роботу на одну з тем:
□ У віршах П. Тичини поєдналися Музика, Поезія і Живопис (на основі вивчених поезій письменника).
□ Мої роздуми над новелою В. Винниченка “Момент”.
ІІ варіант
Початковий рівень
(Кожна правильна відповідь на питання № 1-4 оцінюється в 0,5 бала, на питання № 5-1 бал.)
1. “Прекрасним витвором” словесного мистецтва Євген Чикаленко назвав твір:
А “О панно Інно…” П. Тичини;
Б “Пастелі” П. Тичини;
В “Ви знаєте, як липа шелестить…” П. Тичини;
Г “Момент” В. Винниченка;
Д “Арфами, арфами…” П. Тичини.
2. У новелі “Момент” у нерозривну єдність сплетені мотиви:
А життя і смерті;
Б любові та розлуки;
В обов’язку та відповідальності;
Г злочину та спокути;
Д особистого та суспільного.
3. Поезії П. Тичини раннього періоду творчості притаманні стильові ознаки літературного напряму
А імпресіонізму;
Б неоромантизму;
В реалізму;
Г романтизму;
Д символізму.
4. В уривку “Буде бій / Вогневий! / Сміх буде, плач буде / Перламутровий…” НЕМАЄ
А епітета;
Б повторів;
В антонімів;
Г анафори;
Д риторичного оклику.
5. Установіть відповідність між рядком твору та його назвою.
1 “Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя” 2 “Навшпиньках підійшов вечір. Засвітив зорі” 3 “Вмерли в Новім Заповіті / З славою святих” 4 “Любові усміх квітне раз – ще й тлінно” | А П. Тичина, “О панно Інно…” Б В. Винниченко, “Момент” В П. Тичина, “Арфами, арфами…” Г П. Тичина, “Пастелі” Д П. Тичина, “Пам’яті тридцяти”. |
Відповіді. 1 – Г; 2 – А; 3 – Д; 4 – Г; 5. 1 – Б; 2 – Г; 3 – Д; 4 – А.
Середній рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1.У циклі Тичини “Пастелі” поєднано літературні напрями…
2. Головна ідея поезії П. Тичини “Пам’яті тридцяти”…
3. У новелі “Момент” В. Винниченко порушує проблеми…
Достатній рівень
Виконайте завдання. (Правильна відповідь на перше питання оцінюється в 0,5 б., на друге – в 1,5 б.)
□ Визначити віршовий розмір поезії П. Тичини “На Аскольдовій могилі”.
□ Яку роль у новелі В. Винниченка “Момент” відіграють описи природи?
Високий рівень
Виконайте одне з завдань. (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 4 бали.)
Напишіть творчу роботу на одну з тем:
1. “Доля Тичини воістину трагічна” (В. Стус).
2. Що нового новелою “Момент” вніс Винниченко в розкриття теми любові й щастя?
ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Випереджувальне завдання:
1. Ознайомитися зі змістом статті підручника, присвяченої Б. Лепкому. Знайти додаткову інформацію про митця у мережі.
Рекомендовані статті:
□ https://ru. wikipedia. org/wiki/
□ http://www. poetryclub. com. ua/metrs. php? id=3&;type=biogr
□ http://md-eksperiment. org/post/20160427-bogdan-lepkij-na-perehresti-tradijnogo-j-novogo
2. Продумати відповіді на питання:
Ø Чи можна назвати Лепкого песимістом? Обгрунтувати свою думку. Ним пояснюються мотиви суму, туги в поезії Лепкого?
Ø Чому творчість Б. Лепкого довгі роки була під забороною?
Ø Історична тематика у творчості Лепкого.
Ø Малярська спадщина Лепкого.
3. Підготувати виразне читання віршів Лепкого. (На вибір учнів).