Контрольна робота за творчістю Г. Гейне, Дж. Байрона – І семестр
Мета: формування предметних компетентностей: перевірити вміння та навички учнів із вивченої теми; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів, уміння систематизувати та узагальнювати; комунікативної: формувати навички аналізу художніх творів; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: романтизм, “байронізм”, романтична поема, спенсерова строфа.
Обладнання: тестові завдання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Інструктаж до виконання тестових завдань.
І варіант
Початковий та середній рівні
1. Для романтизму характерні такі ознаки:
А) суворі правила;
Б) підвищена емоційність;
В) складна метафоричність;
Г) незвичайні герої діють у незвичайних обставинах.
2. Представником романтизму НЕ є:
А) Г. Гейне; в) Ф. Шиллер;
Б) Дж. Байрон; г) А. Міцкевич.
3. Фольклорний мотив кохання як страшної сили розкрито у творі:
А) Дж. Байрона “Мій дух як ніч…”;
Б) Дж. Байрона “Хотів би жити знов у горах…”;
В) Г. Гейне “Не знаю, що стало зо мною…”;
Г) Г. Гейне “На півночі кедр одинокий…” .
4. Про почуття самотності, прагнення дружби, кохання йдеться у творі:
А) Г. Гейне “Не знаю, що стало зо мною…”;
Б) Дж. Байрона “Хотів би жити знов у горах…”;
В) Г. Гейне “На півночі кедр одинокий…”;
Г) Дж. Байрона “Мій дух як ніч…”.
5. Основною думкою у творі Дж. Байрона “Хотів би жити знов у горах…” є:
А) оспівування краси кохання;
Б) осуд жорстокості, кровопролитних війн;
В) уславлення свободи, засудження лукавства;
Г) заклик до повстання, до збройного опору.
6. Байрон зображує Мазепу в молодості як людину:
А) розважливу, помірковану; в) патріотичну, героїчну;
Б) захоплену, дещо безрозсудну; г) мрійливу, спокійну.
ІІ варіант
Початковий та середній рівні
1. Романтизм зародився на межі:
А) ХVІ-ХVІІ ст.; в) ХVІІІ-ХІХ ст.;
Б) ХVІІ-ХVШ ст.; г) ХІХ-ХХ ст.
2. Романтизму властиві ознаки:
А) мінливість, поліфонічність, тяжіння до різких контрастів, складної метафоричності;
Б) культ природи і почуття, підвищена емоційність сприйняття навколишнього світу;
В) типізація героїв та обставин як основний засіб художнього відтворення дійсності;
Г) неприйняття буденності, творення на противагу їй незвичайної художньої дійсності.
3. Назва поетичної збірки Г. Гейне:
А) “Книга життя”; в) “Книга пісень”;
Б) “Книга віршів”; г) “Книга спогадів”.
4. Ідею мистецтва, що просвітлює душу, розкрито в поезії:
А) Г. Гейне “Не знаю, що стало зо мною…”;
Б) Дж. Байрона “Хотів би жити знов у горах.”;
В) Г. Гейне “На півночі кедр одинокий.”;
Г) Дж. Байрона “Мій дух як ніч…”.
5. Народна легенда про красуню Лорелей стала основою балади:
А) Дж. Байрона “Мій дух як ніч.”;
Б) Г. Гейне “На півночі кедр одинокий.”;
В) Г. Гейне “Не знаю, що стало зо мною.”;
Г) Дж. Байрона “Хотів би жити знов у горах.”.
6. Байрон зображує головного героя в поемі “Мазепа” як:
А) історичну постать;
Б) романтичного героя;
В) героя фольклорних творів;
Г) образ, що втілює ідеї Просвітництва.
Достатній рівень (спільний для обох варіантів)
Установіть відповідність між цитатами та автором і назвою твору.
Цитата | Автор, назва твору |
1. “Мій дух як ніч…” | А) Моя ж душа, мов птах прип’ятий, Що прагне скель і висоти, Страждає в Англії пихатій. |
2. “Не знаю, що стало зо мною…” | Б) …Ніколи не плакали ми; Той сум, оті тяжкі зітхання Прийшли до нас згодом самі. |
3. “Коли розлучаються двоє…” | В) Я ще вчуваю арфи глас,.. Як ще надія в серці спить, Її розбудить віщий спів. |
4. “Хотів би жити знов у горах…” | Г) І бачить він сон про пальму, Що десь у південній землі… |
Д) Привільний Рейн затих; Вечірній промінь грає |
Відповіді: 1 – в, 2 – д, 3 – б, 4 – а
8. Визначте ознаки романтизму як літературного напряму. Назвіть найвідоміших його представників.
Високий рівень (спільний для обох варіантів)
9. Дайте розгорнуту відповідь, у чому відмінність літератури доби Просвітництва від літератури доби романтизму.
10. Схарактеризуйте романтичного героя. Наскільки цей образ, на вашу думку, актуальний у наш час?