Контрольна робота за темою “Перехід до модернізму. Взаємодія символізму й імпресіонізму в ліриці” – Франція – ПЕРЕХІД ДО МОДЕРНІЗМУ. ВЗАЄМОДІЯ СИМВОЛІЗМУ Й ІМПРЕСІОНІЗМУ В ЛІРИЦІ
Мета – формувати компетентності: Предметні (систематизовані й узагальнені знання про особливості символізму й імпресіонізму в ліриці помежів’я ХІХ-ХХ ст.; уміння формулювати, висловлювати й обстоювати свою думку; культуру писемного мовлення; аналітичне мислення; естетичний смак); Ключові (інформаційну: уміння систематизувати здобуті знання та критично їх осмислювати; загальнокультурну: творчі здібності; прагнення досягти високого результату).
Тип уроку: урок контролю й корекції знань, умінь і навичок.
Обладнання: картки із завданнями (2 варіанти).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Ознайомлення із завданнями та критеріями їхнього оцінювання
2. Виконання контрольної роботи (усього 12 балів за кожним із варіантів)
І варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
1. Назва літературної течії, що відзначається витонченим відтворенням особистих вражень та мінливих миттєвих почуттів:
А) імпресіонізм;
Б) символізм;
В) модернізм;
Г) романтизм.
2. Поет, якого вважають предтечею символізму:
А) В. Вітмен;
Б) Ш. Бодлер;
В) П. Верлен;
Г) С. Малларме.
3. Найхарактерніша ознака лірики П. Верлена:
А) філософічність;
Б) раціоналістичність;
В) соціальна спрямованість;
Г) музикальність.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
4. Твір, який уважають віршованим маніфестом символізму:
А) “Поетичне мистецтво”;
Б) “Зосередження”;
В) “Голосівки”;
Г) “Осіння пісня”.
5. Ім’я митця з найменшим терміном поетичної творчості:
А) Ш. Бодлер;
Б) П. Верлен;
В) А. Рембо;
Г) В. Вітмен.
6. Ознаки, характерні для творів Ш. Бодлера:
А) модернізм та реалізм;
Б) романтизм та реалізм;
В) модернізм та романтизм;
Г) символізм та реалізм.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
7. Представники символізму як літературної течії:
А) Ш. Бодлер;
Б) П. Верлен;
В) В. Вітмен;
Г) А. Рембо;
Д) С. Малларме.
Високий рівень (максимально – 3 бали)
8. Схарактеризуйте творчість митця, якого наприкінці життя оголосили “королем поетів”. Відповідь обгрунтуйте.
II варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
1. Назва однієї з течій раннього модернізму кінця ХІХ ст., у якій широко застосовано художній символ, що є ознакою мінливого “життя душі” й пошуку “вічної істини”, суттєвим моментом буття, основою художнього світу, зверненням до вічних ідей:
А) імпресіонізм;
Б) символізм;
В) модернізм;
Г) реалізм.
2. Поет, який через свою творчість зазнав судових переслідувань:
А) В. Вітмен;
Б) А. Рембо;
В) П. Верлен;
Г) Ш. Бодлер.
3. Назва збірки П. Верлена, що стала його літературним дебютом:
А) “Романси без слів”;
Б) “Сатурнічні поезії”;
В) “Вишукані свята”;
Г) “Мудрість”.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
4. Поет, вірш якого став своєрідним маніфестом символізму:
А) Ш. Бодлер;
Б) А. Рембо;
В) П. Верлен;
Г) С. Малларме.
5. Автор збірки “Квіти зла”:
А) Ш. Бодлер;
Б) А. Рембо;
В) П. Верлен;
Г) С. Малларме.
6. Імпресіонізм та символізм – це течії:
А) романтизму;
Б) модернізму;
В) реалізму;
Г) класицизму.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
7. Назви віршів П. Верлена:
А) “Голосівки”;
Б) “Зосередження”;
В) “Осіння пісня”;
Г) “Сентиментальна прогулянка”;
Д) “Поетичне мистецтво”;
Е) “Гімн красі”.
Високий рівень (максимально – 3 бали)
8. Схарактеризуйте втілення традицій романтизму й модернізму в поезії Ш. Бодлера. Відповідь обгрунтуйте.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Мікрофон”
· Завершіть речення:
■ “Мені сьогодні вдалося…”;
■ “Найскладнішим для мене було…”.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: повторити вивчене у попередніх класах про драматургію та драматичні твори.
Випереджальне (Групове; 5 домашніх груп): підготувати повідомлення про особливості та представників драматургії порубіжжя ХІХ-ХХ ст. (1-ша група – “драму ідей”, 2-га – “драму-дискусію”, 3-тя – лірико-психологічну драму, 4-та – символістську драму, 5-та – українську “нову драму”).
Примітка. Об’єднання в групи, визначення складу груп та розподіл запитань для опрацювання можна доручити 5 учням із високим рівнем навчальних досягнень або неформальним лідерам класу.