КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 З ТЕМИ “ТАРАС ШЕВЧЕНКО, ЛЕСЯ УКРАЇНКА”. ТЕСТУВАННЯ – Світ української поезії
Мета: узагальнити й систематизувати вивчене з життя, творчості Тараса Шевченка й Лесі Українки; за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань та умінь із вивченої теми, закріпити їх, застосовуючи на практиці теоретичні знання; розвивати увагу, пам’ять, рішучість, спритність, об’єктивність, удосконалювати навички самостійної роботи; виховувати почуття патріотизму, пошани до митців рідного слова, а також наполегливість, старанність, пунктуальність, інтерес до наслідків власної праці.
Обладнання: тестові завдання і питання для контролю за темою у двох варіантах із різними рівнями навчальних досягнень учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ІНСТРУКТАЖ УЧИТЕЛЯ ДО ВИКОНАННЯ РОБОТИ
Завдання 1-8 (по 0,5 б.) – мають по чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна.
Завдання 9-10 (по 2 б.) – мають на меті встановлення відповідності. До кожного рядка дібрати відповідник, позначений буквою, і вписати у вільну клітинку.
Завдання 11 (4 б.) – розгорнута відповідь на одне із запитань.
IV. НАПИСАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
1. Хто заагітував Тараса Шевченка стати членом Кирило-Мефодіївського братства?
А П. Куліш; Б Іван Сошенко;
В М. Костомаров; Г Є. Гребінка.
2. У Новопетровському укріпленні провів Тарас Шевченко:
А вісім років; Б сім років;
В десять років; Г п’ять років.
3. Прочитайте подані рядки. І не пом’яне батько з сином, Не скаже синові: – Молись, Молися, сину, за Вкраїну Його замучили колись… Це уривок із вірша Т. Шевченка.
А “Думи мої, думи мої…”;
Б “Мені однаково, чи буду…”;
В “Ой три шляхи широкії…”;
Г “Минають дні, минають ночі…”.
4. Зразком медитативної лірики є вірш Тараса Шевченка.
А “Думи мої, думи мої…” (1847);
Б “Ой три шляхи широкії…”;
В “Садок вишневий коло хати…”;
Г “Мені однаково, чи буду…”.
5. Визначити віршовий розмір “Малого сліду не покину…”:
А хорей; Б ямб;
В дактиль; Г амфібрахій.
6. До якого ліричного жанру належить поезія “Давня весна”?
А Інтимного; Б філософського;
В пейзажного; Г громадського.
7. Прочитайте подані рядки. Прилинув вітер, і в тісній хатині Він про весняну волю заспівав. А з ним прилинули пісні пташині, І любий гай свій відгук з ним прислав. Це уривок з твору Лесі Українки.
А “Давня казка”;
Б “Хотіла б я піснею стати…”;
В “Ви щасливі, пречистії зорі…”;
Г “Давня весна”.
8. Роль митця в суспільстві – провідний мотив твору Лесі Українки. А “Ви щасливі, пречистії зорі…”;
Б “Давня казка”;
В “Давня весна”;
Г “Хотіла б я піснею стати…”.
Відповіді: 1 – В, 2 – Б, 3 – Б, 4 – Г, 5 – Б, 6 – В, 7 – Г, 8 – Б.
9. Установити відповідність між художнім засобом та його назвою.
1 | Весела, щедра, мила | А Порівняння |
2 | Ні, не забула! | Б Епітети |
3 | …гай свій відгук з ним прислав | В Метафора |
4 | …летіла хутко, мов стокрила | Г Риторичний оклик |
Д Риторичне звертання |
10. Установити відповідність між творами й провідними мотивами.
1 | “Ви щасливі, пре | А Утрати віри в справедливість |
Чистії зорі…” | Б Захоплення красою природи | |
2 | “Давня весна” | В Прагнення творити красу і дарувати |
3 | “Давня казка” | Всім щастя |
4 | “Хотіла б я піснею стати.” | Г Прагнення окриленості і вільного життєвого польоту |
Д Служіння музі й народові, суть людського щастя |
Відповіді: 9 (1 – Б, 2 – Г, 3 – В, 4- А), 10 (1 – Г, 2 – Б, 3 – Д, 4 – В).
11. Дати розгорнуту відповідь на одне із запитань за вивченими творами.
· Як у творах Тараса Шевченка висвітлені роздуми автора про власну долю, плинність, скороминущість життя людини на землі, про долю України?
· Розкрити зміст слів: “Хто не належить Вітчизні своїй, той не належить людству” (за творами Тараса Шевченка, Лесі Українки).
· У чому полягає проблема морального вибору людиною? Наведіть приклади з літератури чи власного життя.
· Розкрити актуальність творів Лесі Українки.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення про життя і творчість Володимира Сосюри.