КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 1 ЗА ТЕМОЮ “ВСТУП. СВІТ ФАНТАЗІЇ, МУДРОСТІ” (МІФИ ТА ЛЕГЕНДИ УКРАЇНЦІВ, НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ, НАРОДНІ КАЗКИ; ТВІР Г. ПАГУЛЯК (УРОКУ ПЧ № 1). ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ – Світ фантазії, мудрості
Мета:
– перевірити рівень засвоєння знань учнів з теми;
– формувати й розвивати вміння застосовувати здобуті знання практично, виконувати тестові завдання різних видів;
– виховувати повагу до української літератури, прагнення більше знати й уміти.
ТИП уроку: урок контролю та корекції знань, умінь, навичок.
Обладнання: тестові завдання.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
Протягом кількох уроків ми вивчали народні казки: знайомилися з їхнім змістом, будовою, особливостями, героями. Сьогодні ми підбиваємо підсумки нашої роботи. Не тільки здобуті знання, а й увага, зосередженість допоможуть вам отримати гарні результати. Бажаю успіху!
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Учні записують у зошити тешу уроку.)
IV. ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
1. Інструктаж до виконання роботи
Завдання 1-12 мають по чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь (0,5 б.).
2. Виконання учнями тестових завдань
1. Слово фольклор у перекладі з англійської мови означає…
А народні книги, перекази;
Б народна мудрість, народні знання;
В народні казки, легенди;
Г міфи давніх народів.
2. Визначте жанр твору “Берегиня”.
А Міф; Б легенда;
В казка; Г байка.
3. Рожевоквітна неопалима купина символізує (за твором “Неопалима купина”).
А цілющу й живлющу воду;
Б красу української природи;
В незнищенність Вітчизни, народу;
Г любов до матері.
4. Народне оповідання про незвичайні, часом фантастичні події називається.
А легендою; Б казкою;
В байкою; Г переказом.
5. Казка “Летючий корабель” належить до різновиду казок.
А героїко-фантастичних; Б про рослин;
В про тварин; Г соціально-побутових.
6. Головну думку казки “Про правду і кривду” можна передати таким українським прислів’ям.
А Неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся.
Б Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.
В Злий плаче від заздростей, а добрий – від радостей.
Г Посієш вчасно – вродить рясно.
7. Основні особливості народної казки.
А Обов’язкове задіяння міфологічних персонажів.
Б Наявність казкових героїв, чарівних предметів.
В Віддзеркалення індивідуальності автора.
Г Своєрідність побудови (зачин, трикратність, кінцівка).
8. Маруся не відгадувала таку загадку.
А Що є у світі ситніше над усе?
Б Що є у світі прудкіше над усе?
В Що є у світі солодше над усе?
Г Що є у світі миліше над усе?
9. Таке твердження доводить, що казка “Ох” належить до фантастичних казок.
А Повтори слів і виразів, співзвучні слова, казкові вислови.
Б Змалювання надзвичайних подій, чарівних предметів.
В Дівчина з чорної, як вуглина, стає білою.
Г Ритмічність мови, інтенсивна зміна епізодів.
10. Мацько (Г. Пагутяк “Лялечка і Мацько”) жив…
А у селі; Б у місті;
В у заповіднику; Г у тайзі.
11. Прислів’я “Щедрий той, хто дає тим, хто не просить” з героїв народної казки “Про правду і кривду” характеризує…
А дядька;
Б чоловіка, якого дядько з небожем зустріли дорогою;
В пана;
Г небожа.
12. Бабуся Олегу розказала казку (Г. Пагутяк “Лялечка і Мацько”).
А “Фарбований Лис”; Б “Лис Микита”;
В “Рукавичка”; Г “Про правду і кривду”.
Достатній і високий рівні
13. Установіть відповідність між назвою твору і його жанром (2 б.).
А | “Про правду і кривду” | 1 | Маруся |
Б | “Лялечка і Мацько” | 2 | Скороход |
В | “Летючий корабель” | 3 | Сорока |
Г | “Мудра дівчина” | 4 | Микита |
5 | Багатий брат |
14. Установіть відповідність між назвою твору і його героєм (2 б.).
А | “Чому пес живе коло людини?” | 1 | Фантастична казка |
2 | Міф | ||
Б | “Дажбог” | 3 | Побутова казка |
В | “Летючий корабель” | 4 | Легенда |
Г | “Мудра дівчина” | 5 | Оповідання |
У завданнях 15-16 доповніть подані початки речень (1 б.).
15. Легенда – це… (1 б.).
16. Казка – це… (1 б.).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
(Фрази записані на дошці, учні ПО черзі продовжують одну фразу за бажанням.)
– Сьогодні на уроці я зрозумів (-ла), що…
– Я думаю, що отримаю…
– Я хотів би (-ла б) …
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати казку “Фарбований Лис” І. Франка.