Коли твір відкриває свої таємниці

Матеріал до уроку. Ганс Крістіан Андерсен “Ромашка”.

Мета. Розширити знання учнів про Г. К. Андерсена. Удосконалювати вміння порівнювати описи предметів, визначати настрій казки. Розвивати вміння аналізувати події, докладно переказувати твір, складати власну кінцівку твору, порівнювати образи у вірші та казці. Виховувати бажання допомогти тому, хто потрапив у біду, бережне ставлення до природи.

Обладнання. Малюнки ромашки, жайворонка, таблиця почуттів, таблиця для гри “Пограємо у слова”, портрети Г. К. Андерсена, М. Коцюбинського, ІО. Дмитрієва, М. Познанської, книги Г. К. Андерсена.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Мовна розминка.

Гра “Пограємо у слова”.

Знайдіть 8 назв квітів (нарцис, тюльпан, піон, лілія, мак, сон-трава, троянда, ромашка). Вони можуть розташовуватися по вертикалі, горизонталі, діагоналі і навіть перетинатися між собою.

Складіть із назв квітів сходинки, на нижній найдовше слово, на верхній – найкоротше.

Відповідь: мак, піон, лілія, нарцис, тюльпан, троянда, ромашка, сон-трава.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Демонстрація портрета Г. К. Андерсена.

– Чий портрет ви бачите?

– Що вам відомо про цього казкаря?

2. Гра “З якої казки?”.

Діти відгадують казку і відшукують книжку на виставці казок Г. К. Андерсена.

– Назвіть казку за опорними блоками слів.

– Жаба, ластівка, миша, кріт, принц, дівчинка. (“Дюймовочка”)

– Пташиний двір, кури, качки, гуси, лебеді, яйце. (“Гидке каченя”)

– Троянда, хлопчик Кай, дівчинка Герда, сніг, сани, олень. (“Снігова королева”)

– Хвора дівчинка, стручок, горошини, голуб. (“П’ятеро з одного стручка”)

Автором усіх цих казок с всесвітньовідомий данський казкар Ганс Крістіан Андерсен.

IV. Мотивацій навчальної діяльності.

Спробуйте відгадати загадку, бо відгадкою є назва нової казки Г. К. Андерсена, яку ми сьогодні читатимемо.

Росте ця лікувальна квітка

Опріч лісів і ще в полях.

Малі н дорослі знають шлях,

Аби її добути влітку.

Шовково коси пломеніють,

Коли настоєм їх помиють.

А що, скажіть, за квітка це? (Ромашка)

– Отже, “Ромашка” це нова казка Г. К. Андерсена. Послухайте.

V. Опрашивания казки Г. К. Андерсена “Ромашка”.

1. Виразне читання казки вчителем.

– Назвіть персонажів казки.

2. Словникова робота.

1) Тлумачення слів.

Дерен – верхній шар грунту, укритий травою, пронизаний її корінням

Запорошений – укритий пилом.

2) Читання слів.

Огороджений

Блискотіти

Виструнчились

Понадимались

Спересердя

3. Читання казки учнями “ланцюжком” (по одному абзацу).

– Скільки днів із життя ромашки описав казкар?

4. Поділ тексту на частини.

– Поділіть текст на три частини відповідно до днів із життя ромашки.

5. Робота над І частиною тексту.

– Знайдіть в першій частині описи ромашки. Прочитайте. Порівняйте їх.

– Який настрій був у квітки?

– Кому вона найбільше зраділа?

– Як жайворонок відносився до ромашки?

– Чому квітка вважала себе щасливою?

– Прочитайте перший опис квітів, які росли в саду. Якими їх побачила ромашка?

– Прочитайте другий опис квітів. Поясніть, чому ромашці стало прикро.

6. Робота над II частиною казки.

1) Читання другої частини тексту мовчки.

2) Бесіда.

– Чому ромашка забула про все те, чому раніше раділа?

– Чи могла вона шо-небудь зробити, щоб врятувати жайворонка?

– Як ромашка потрапила в клітку?

– Що розповів їй жайворонок?

– Чого ж він позбувся?

3) Розвиток мовлення.

– Уявіть, що ви ромашка-говорунка.

У тексті ромашка не могла говорити. А ви спробуйте втішити жайворонка, бо вмієте говорити.

4) Творча робота.

– Якою ромашка була другого дня зранку та ввечері? Порівняйте, записуючи ознаки у два стовпчики (На дошці).

РОМАШКА

Зранку

Ввечері

Щаслива

Бідна

Сумна

Зів’яла

Задумана

Знесилена

Співчутлива

Сумна

– Поміркуйте, чому змінився внутрішній стан квітки.

7. Робота над ІІІ частиною казки.

1) Читання третьої частини казки “буксиром”.

2) Бесіда.

– Що сталося з пташкою?

– Чому вона загинула?

– Чи трапляється подібне в нашому житті?

– Що ж сталося з ромашкою?

– Що ви можете сказати про поведінку хлопців?

– Чому цей твір с казкою?

– Які почуття викликали у вас описані події?

– З якою думкою звертається автор казки до читачів?

3) Творче завдання.

– Уявіть, що ви жайворонок. Які слова ви б промовили до ромашки. прощаючись з нею?

8. Складання плану.

1. Ромашка серед квітів.

2. Перша зустріч із пташкою.

3. Заздрісні квітки.

4. Жайворонок у неволі.

5. Ромашка потрапила у клітку.

6. Розповідь пташки.

7. Сумний вечір.

8. Ніхто не думав про квітку.

9. Переказ казки.

– Перекажіть казку докладно.

10. Розвиток мовлення.

– Визначте настрій казки, користуючись поданими словами.

Чарівний

Жартівливий

Радісний

Сумний

Веселий

Зажурений

Піднесений

– Поміркуйте, чому автор так сумно її закінчив.

– Казка – це завжди чари. Уявіть, що ви казкарі. Складіть власну кінцівку твору, використовуючи чарівні перетворення. Розкажіть веселий кінець казки.

11. Робота з зошитом (с. 13).

12. Робота над віршем М. Познанської “Ромашка”.

1) Читання вірша підготовленим учнем вголос.

2) Колективне читання вірша.

3) Вибіркове читання.

– Прочитайте опис ромашки у вірші.

– Прочитайте опис ромашки у казці у І частині, потім у II та III частинах.

– Порівняйте образи ромашки у вірші й у казці.

4) Вправа “З’єднай стрілкою”.

У каші

У вірші

– блискучо-білі пелюстки

– струнка висока ніжка

– золоте сонечко посередині

– косинка-білосніжка

– знесилена й сумна

– квітонька така

– простенька, непоказна квітка

– ясне око жовтувате

– росла щохвилини

– усміхнена

– щаслива

– не зірвана

– Які два словосполучення можна вважати протилежними за значенням?

VI. Опрацювання уривків текстів М. Коцюбинського та Ю. Дмитрова.

1) Читання уривків вчителем.

2) Читання уривків учнями мовчки.

3) Порівняння уривків.

– Що нового про жайворонка ви дізнались від Юрія Дмитрієва?

– Що розповів про жайворонка Михайло Коцюбинський?

– Визначте, що спільного та відмінного в цих розповідях.

– Порівняйте їх із казкою Г. К. Андерсена.

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

– Які твори ви пригадаєте, побачивши пташку в клітці?

– Як ви гадаєте, що відчувають пташки в неволі?

– Уявіть, що ви пташка, яка потрапила в неволю. Спробуйте передати цей стан, описати ваш настрій.

– Чи трапляється таке, що людина може потрапити в неволю, навіть у рабство?

– Як можна цьому зарадити?

– Чому навчає нас казка “Ромашка”?

VIII. Підсумок уроку.

1. Складання опису ромашки.

– За поданими словами та словосполученнями складіть опис ромашки.

На лужку, зелена трава, простенька квіточка, блискучо-білі пелюстки, струнка, висока, ніжка, золото у серці, срібне вбрання, жовте ясне око, маленькі ручки.

2. Робота в групах.

1) Малювання ромашки.

– Намалюйте квітку ромашки гак, щоб малюнок відображав зміст запропонованих речень.

1 група. Маленька пташка кружляла навколо ромашки.

2 група. Ромашка потрапила в клітку до жайворонка.

3 група. А дернину разом з ромашкою викинули на запорошений шлях.

4 група. У чудовій зеленій траві росла маленька ромашка.”

2) Виставка малюнків.

– До кожної групи малюнків доберіть прикметник, який би передавав настрій ромашки:

– задоволена (4 група);

– сумна (3 група);

– щаслива (1 група);

– занепокоєна (2 група).

УРОК 24. Урок поза класного читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Коли твір відкриває свої таємниці