КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ЮРІЙ ЗБАНАЦЬКИЙ ЛЕЛЕКИ – Оповідання – СВІТ ПРОЗИ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: ознайомити учнів з творчістю Юрія Збанацького; розкрити красу і своєрідність його оповідань; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів, уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Прочитай виразно!

Мати просить в Саші: “Син!

Ти сходи у магазин!

Купиш сир, ситро, сирок,

І яєць один лоток,

М’яса, сухарів, редиски,

Сині сливи і іриски,

Ще насіння, сіль, сирок,

І смородину, синок,

Трохи сала й ковбасу!”

“Мамо, я ж не донесу!”

2. Робота над скоромовкою

Моркву, перець і гарбуз

Посадив старий дідусь.

Пестив їх та поливав –

Гарний урожай зібрав.

– Прочитайте скоромовку мовчки повільно; із захопленням; зі здивуванням, швидко.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “У художньому музеї”

Учні презентують свої малюнки, які вони виконали, ілюструючи оповідання Євгена Гуцала “Прелюдія весни”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми починаємо ознайомлення із творчістю українського письменника Юрія Збанацького.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка (додаток)

– Юрій Оліферович Збанацький народився в селі Борсуків на Чернігівщині. Зростав на берегах відомої “зачарованої Десни”. Батько письменника – учасник першої світової війни – був поранений, довго хворів і рано помер. Мати за своє життя зазнала багато горя: поховала чотирьох маленьких дітей, у роки війни проводжала сина у партизанський загін і чекала, чекала…

Ріс Юрко здібним і цікавим хлопчиком, вирізнявся великою спостережливістю, надзвичайною пам’яттю та кмітливістю. З дитинства полюбив пресу. Запам’ятався йому той день, коли листоноша приніс до хати газету, на якій було написано: “Збанацькому Юрку”. Це батько виконав обіцянку: передплатив для сина газету. Скільки-то було радості! До хати тепер часто сходилися сусіди, щоб послухати, про що читає малий Юрко.

У роки Вітчизняної війни Юрій Оліферович організував партизанський загін, а потім командував великим партизанським з’єднанням імені Щорса. Виданий зрадником, Ю. Збанацький потрапляє до рук німців. За період дев’ятимісячного ув’язнення він пройшов через Чернігівську тюрму, Яцевський концтабір, голод і тортури. Осінньої ночі 1942 р. Юрію Оліферовичу вдалося втекти з-за колючого дроту.

Восени 1942 р. німці схопили матір письменника Євгенію Вікторівну. Розшукуючи заарештованого сина-підпільника, вона потрапила в гітлерівську тюрму. Ні погрози, ні катування не змусили цю мужню жінку видати сина. Її було страчено. Згодом ці події ляжуть в основу повісті “Єдина”. Від рук фашистів загинув також рідний брат Юрія Збанацького Василь, якому було лише чотирнадцять років.

Та особисте горе не зломало письменника. Він пише нариси, оповідання, повісті, а між боями читає їх солдатам. Таких творів налічувалося вже до двадцяти, але в одному з боїв рукописи згоріли.

Після війни Ю. Збанацький працював старшим викладачем і деканом факультету мови та літератури Київського педінституту, кілька років керував літературною студією.

Одна за одною виходили книжки для дітей, яких налічується понад двадцять. Справжнім початком письменницької біографії Ю. Збанацького стала повість “Таємниця Соколиного бору”, а своєрідним її продовженням – повість “Літо Соколиного бору”.

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання статті про Юрія Збанацького (с. 145)

Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями

– Про яку “незриму ниточку” говорив письменник?

– Які твори письменника для юних читачів здобули широку популярність?

3. Опрацювання оповідання Юрія Збанацького “Лелеки” (с. 146-147, до слів “… Ніяк не могло зважитися злетіти вгору…”)

1) Читання оповідання комбінованим способом (учитель, учні).

– Чи сподобалося вам оповідання?

– Хто є його головними персонажами?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем, потім – у парах одне одному.

Город

Отава

Снують

Заздрісно

Знічене

Покартала

Збентежене

Клекотіння

Суховерхому

– Доберіть синоніми до слова знічене (збентежене); картала (лаяла).

– До якого слова це тлумачення: поспішно рухаються у різних напрямках назад і вперед? (Снують)

– Яке слово складається з двох частин? (Суховерхий) Поясніть його значення.

– Знайдіть тлумачення слова отава у підручнику (с. 147).

3) Повторне читання тексту учнями “ланцюжком”.

4) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

– Де жили лелеки?

– Як автор спостерігав над їхнім кружлянням?

– Яку пісню співав?

– Чому мусив її перервати?

– Що незвичного він помітив у гнізді?

– Як пташеня дивилось у небо? Чого воно чекало?

– Чому старі лелеки не принесли з собою сніданку?

– Як вони почали виховувати дитя?

– Хто приніс йому обід?

– Чи вдалося лелеченяті полетіти разом із сім’єю?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи сподобався вам урок?

– Чи хочете ви дізнатися про подальшу долю лелечати?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати оповідання (с. 146-147, до слів “… Ніяк не могло зважиться злетіти вгору…”).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ЮРІЙ ЗБАНАЦЬКИЙ ЛЕЛЕКИ – Оповідання – СВІТ ПРОЗИ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ