КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр

Мета: навчати учнів читати вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, придивлятися, прислухатися до звучання художнього слова; розвивати мовлення учнів, естетичний смак; прищеплювати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра “Дощик”. Робота над скоромовкою

Діти читають хором:

– Накрапає дощ (тихо);

– Дощ сильнішає (голосніше);

– Злива (голосно);

– Дощ слабшає (тихіше);

– Дощ припинився (читання припиняється).

Заболіло горло в горили –

Бо горила багато говорила.

2. Читай чітко, весело!

– Гей, Федької –

Питають люди, –

Чом заліз

У кропиву ти?

– А тому, що

З дідусем

Ми на пасіку

Ідем.

Там такі кусючі бджоли –

Гірш, ніж лікарські уколи.

Нажалю своє тут тіло, щоб не так

Од бджіл

Боліло!

К. Дяченко

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

– Прочитайте, як ви замінили рядками з “Білого” вірша подані речення (с. 78).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Відгадайте загадку.

– Я крилатий і пухнастий,

Золотистий і смугастий,

Над лужком танок веду,

Дзвінко, весело гуду. (Джміль)

– Сьогодні ми поринемо в таємниці художніх творів. Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання тексту про джмеля (с. 79)

– Які звуки та образи виникли у вашій уяві?

– Який це звук – оксамитовий? Пригадайте, яка на дотик тканина оксамит. Цю ознаку перенесено на звук. Переносне значення слова оксамитовий – приємний, м’який.

– Які з виділених слів допомогли вам побачити джмеля? Опишіть його.

Фізкультхвилинка

Плів павутинку павучок –

І заболів йому бочок.

Встанем разом на хвилинку

Й проведем фізкультхвилинку.

Руки вгору, руки вниз,

Вліво, вправо повернись.

Сіли – встали, сіли – встали,

Кошенята заплигали,

У долоньки заплескали

І за парти посідали.

2. Опрацювання вірша В. Лучука “Дикий мак” (с. 79-80)

1) Робота над загадками.

– Відгадайте загадки і дізнайтеся, які квіти вибрав джміль. Знайдіть їх на малюнку.

– Наче сонця серединка,

Пелюстків біла хустинка.

Знає бджілка і мурашка,

Що звуть квіточку… (ромашка).

– Запалали в чистім полі

Квіти гарні, всі червоні.

То палає влітку так

Польовий червоний… (мак).

2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання вірша учнями.

– Поміркуйте, як треба читати вірш.

– Спробуйте передати голосом, що маку стало соромно.

3) Виразне читання вірша учнями.

– Як ви гадаєте, чому мак хотів підслухати розмову?

– Оберіть відповідь:

А) був занадто цікавий;

Б) був невихований.

– Чому мак почервонів?

– Знайдіть у вірші риму.

3. Опрацювання тексту Зірки Мензатюк “Мак” (с. 79-80)

1) Виразне читання тексту вчителем.

– Які картини поставали у вашій уяві під час слухання тексту?

2) Виразне читання тексту учнями.

– Як ви вважаєте, чи звертається письменниця до вас?

– Що вам захотілося зробити, запам’ятати?

– Які образи квітки маку створено у прочитаних вами текстах?

– Закінчіть думку: “Мак хотів підслухати таємницю і від сорому.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– Що було найбільш цікавим?

– Чого вас навчає текст Зірки Мензатюк “Мак”?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш “Дикий мак”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр