КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. СТЕПАН ЖУПАНИН. ЗАГАДКА. АЛЕВТИНА ВОЛКОВА. ВЕСНА ЗЕЛЕНІ – АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр
Мета: навчати виразно читати, аналізувати віршовані твори; формувати образне мислення; збагачувати словниковий запас на основі прочитаних творів; виховувати почуття поваги і любові до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою. Читайте чітко!
Жа-жа-жа, жа-жа-жа –
Ми знайшли вужа.
Жі-жі-жі, жі-жі-жі –
Ну й слизькі вужі!
Жи-жи-жи, жи-жи-жи –
З нами в ліс біжи.
Жа-жа-жа, жа-жа-жа –
Віднеси туди вужа.
2. Гра “Знайди помилку”
– Соловей затьохкав швидко,
Як побачив гарну клітку (квітку)!
– Котику не повезло –
Булка (білка) від нього сховалась в дупло.
– Ходить капля (чапля) біля річки,
Витягає жаб з водички.
– Росте звір (явір) зелений
Під моїм вікном,
Поливаю щоденно
Я його перед сном.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Учні зачитують у групах свої розповіді – продовження вірша. Кращу розповідь від кожної групи зачитують для всього класу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив… (солов’я).
– Що ви знаєте про цю чудову пташку?
– Пропоную послухати чарівний спів цієї пташки! (Слухання запису співу солов’я.)
– Чи можна зараз побачити чи почути солов’я?
– Де зимують солов’ї? (В Африці)
– Солов’ї є героями багатьох пісень, віршів, казок, приказок.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою Степана Жупанина (с. 29)
– Які слова допомогли знайти відгадку?
– Порівняйте загадку С. Жупанина з народною.
– Чим відрізняється загадка поета?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання рубрики “Чи знаєш ти?”
– Хто співає – соловей чи солов’їха?
– Коли співає соловей?
– Що він робить своїм співом?
– Що в цей час робить солов’їха?
– Що у народі говорять про спів солов’я?
Цікаво знати!
У більшості пернатих уміння співати передається генетично, однак солов’ї, дрозди, жайворонки навчають потомство цього мистецтва. Якщо, наприклад, соловей виріс в ізоляції, то співати він зможе, але його трелі будуть аж ніяк не такими вигадливими, як у родичів.
3. Опрацювання тексту Алевтини Волкової “Весна зелені” (с. 30)
1) Гра “Рибки”. Самостійне читання тексту учнями мовчки, кожен у своєму темпі.
– Про який весняний місяць пише автор?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “буксиром” за вчителем.
Розквіт поспішають блакитні
Буяння приєднуються суниця
З’явилися заслухається медовий
Щебету черемха малесенького
Конвалії розпустилася сіренького
– Знайдіть “зайве” слово в кожному стовпчику. Поясніть свій вибір.
3) Гра “Не перерви ланцюжок”.
Читання тексту учнями “ланцюжком” по одному реченню.
4) Гра “Небо і земля”.
Після команди вчителя “земля” учні починають читати, стежачи не пальчиком, а очима. Коли звучить команда “небо”, діти припиняють читати, очі піднімають угору. За командою “земля” діти продовжують читати з того місця, де зупинилися, і так кілька разів протягом читання всього тексту.
5) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.
– Які квіти зацвітають у травні?
– Як авторка говорить про черемху?
– Як називає спів солов’я?
– Як пояснює, коли починає співати соловей?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що вас найбільше вразило?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати прислів’я, приказки, загадки про солов’я.
Намалювати малюнок до тексту “Весна зелені”.