КОЛИ ТИ МУЖ, – БУДЬ МУЖНІМ – Шандор Петефі (1823-1849). “Коли ти муж, – будь мужнім…” Уславлення людської гідності, самоповаги та мужності, засудження приниження й внутрішнього рабства у поезіях Шандора Петефі
Мета: розкрити уславлення людської гідності, самоповаги та мужності, засудження приниження й внутрішнього рабства у віршах Ш. Петефі на прикладі вивчення поезії “Коли ти муж, – будь мужнім”; розкрити взаємозв’язок мотивів лірики і почуттів автора, розвивати елементи аналізу поетичного твору, підготувати учнів до виразного читання напам’ять; вчити проникненню у суть творчого процесу, усвідомленню природи художньої творчості, здійснити спроби моделювання елементів художнього стилю поета; створити ситуацію співавторства на уроці, здійснити перші спроби інтерпретації художнього ліричного тексту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Художнє читання вчителем вірша Шандора Петефі “Коли ти муле, – будь мужнім”.
2. Аналіз поетичного твору.
Методичний коментар. Через систему запитань і практичних вправ з перетворенням і аналізом елементів ліричного тексту розкриваємо ідейно-тематичний зміст вірша з наступним порівнянням з деталями біографії письменника.
2.1. Бесіда на усвідомлення.
– Як ви розумієте назву вірша?
Словникова робота. З’ясування значення слова “муж”.
Муж – доберемо синоніми – чоловік, мужчина. Доберіть одно – кореневі слова до слова “муж” – мужній, мужність, мужніти.
– Які риси вдачі передаються за допомогою цих слів?
– Перечитайте вірш і дайте відповідь на запитання, використовуючи цитати з поезії: “Що повинен робити (або не робити) муж, щоб бути мужнім?”
Після обговорення учні виписують словосполучення: “Будь мужнім” – “Знайди життєву путь” – “Лялькою на шворках… не будь” –
Словникова робота. З’ясування значення фразеологізму “лялька на шворках” – маріонетка, лялька, яку примушують рухатись, смикаючи за ниточки, які прикріплені до всіх її частин. Без ляльковода ця лялька не має ніякого вигляду, це ніби окремі шматки ляльки. У переносному значенні так говорять про людину, яка діє з волі іншої, не маючи власної думки, власних переконань.
“Твори у вирі битви” –
“Довершивши твір, замовкни” –
“Вмій правду боронить” –
“Зумій заради правди зламать життя своє” –
“Борися і страждай” –
“Волі нікому не віддай” –
“Голодний, але вільний! – впиши в девіз” –
“Будь дубом” –
– Ви помітили, що у виписаних нами словосполученнях багато слів, які передають дію. Підкресліть їх. (Будь, знайди, не будь, твори, замовкни, вмій, зумій, борися, страждай, не віддай, впиши).
– Яка частина мови висловлює дію? Яке значення цих слів. (Дієслова наказового способу висловлюють заклик, спонукають до дії).
2.2. Визначення позиції ліричного героя.
– Хто розповідає нам вірш? (Заслуховування варіантів відповідей).
– Для відповіді на це запитання нам потрібно з’ясувати від якої особи ведеться оповідь у вірші? Як це визначити і для чого?
2.3. Уведення поняття “Ліричний герой”.
Ліричний герой – це образ того героя у ліричному творі, почуття, думки, переживання якого відображено у творі. Він не завжди тотожний образу автора, хоча відображає його особисті переживання, пов’язані з тими чи іншими подіями його життя; ставлення до природи, суспільного життя, людей; своєрідність світовідчуття, світосприйняття поета, його інтереси. Особливості характеру знаходять відповідне вираження у формі, стилі його творів. Тобто зміст і форма ліричного твору – це завжди свідчення світобачення автора.
У вірші Шандора Петефі ми чуємо постійний заклик. Реалізується така форма слова через дієслово наказового способу.
Методичний коментар. Наказовий спосіб дієслів має на увазі наявність двох осіб: кому наказують і хто наказує. Всі ці дієслова стоять у формі другої особи однини – “ТИ”. Опозицією такій формі є (тобто, той, хто наказує) “Я”. Оповідач закликає від власного імені читача.
Висновок: ліричний герой і автор – оповідач збігаються.
– Отже, до чого закликає Шандор Петефі читача?
2.4. Мотивація обрання ліричного жанру.
– Чому автор звертається до поетичного жанру?
За своєю природою лірика – рід літератури, що розкриває емоційний світ людини. Це особливий спосіб художнього мислення і усвідомлення життя. При створенні віршів або при читанні їх людиною володіє ліричне почуття, особисте, притаманне тільки цій людині переживання.
Поетичне слово народилося з ритмів людського серця, що шукали матеріального виявлення, втілення у відчутну форму ще на зорі людської цивілізації. Людина у схвильованому стані відчула, як б’ється її серце від почуттів, що його переповняють і, намагаючись полегшити свій стан, висловила їх у мелодії першого вірша. Ритм – основа лірики, “мелодія серця”, “почуття”.
Але, звичайно, не кожне слово поета про його почуття – вже лірика. Відтворення всього, що відчув і усвідомив, повинно бути художньо оформлене, повинно отримати естетичне вираження у ритмі, лексиці, віршовому розмірі, змістових повторах; паузах, будові речень (синтаксисі).
Висновок: Шандор Петефі, як будь-який поет, розкриває через поетичні рядки те, що найбільше хвилює його. Отже, поет закликає читача до того, за що сам бореться, до чого дотичне життя, що його хвилює.
2.5. Що ж хвилює поета?
Зрозуміти це нам допоможуть оті дієслова, які і виявили нам позицію оповідача, але вже у складі словосполучень.
– Що означають слова: “Коли ти муж”? Тобто, відповідь на яке запитання читач знайде у вірші?
– Які якості притаманні тому, хто справжній чоловік?
Повернемося до попереднього етапу (п. 2.1) і знайдемо пояснення закликам автора. Учні вписують напроти кожної цитати з закликом власне тлумачення. Пізніше бажаючі зачитують свої варіанти. Учитель пропонує декільком учням прочитати домашнє завдання (придумати власне закінчення до оповідання). Вчитель узагальнює і проводить паралель з “кодексом життя” Джека Лондона, що його випрацювали у класі на попередніх уроках з творчості Д. Лондона.
3. Підбиття підсумків.
– Що спільного у світоглядах Шандора Петефі і Джека Лондона?
4. Домашнє завдання.
1. Скласти декілька словосполучень з дієсловами наказового способу, що виражають погляди учня на головні життєві питання: чесність, працьовитість, щирість, доброта, наполегливість…
2. Прочитати матеріали підручника про письменника.
3. Спробувати з’ясувати, які риси вдачі Шандора Петефі та факти біографії відбилися у віршованих рядках поезії “Коли ти муж, – будь мужнім…”.
4. Вивчити 2 стовпчики вірша Шандора Петефі напам’ять.