КНИГИ, ГАЗЕТИ, ЖУРНАЛИ ЧИТАЙ – РОЗУМУ НАБИРАЙ

Мета: удосконалювати навички читання; розширити і поглибити знання учнів про періодичні видання, їх відмінні особливості від інших друкованих видань; розвивати інтерес до читання, допитливість; формувати вміння цілеспрямовано читати дитячі газети та журнали, вміння складати зв’язне висловлювання; виховувати читацький смак, любов до рідного слова.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Усміхніться, любі діти,

Пролунав уже дзвінок –

Починаємо урок.

Працюватимо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Учні – просто молодці.

– Як ви вважаєте, звідки люди черпають нові знання? (З книжок, газет, журналів, передач телебачення, радіо, Інтернету)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра “Розшифруй слово”

– Щоб дізнатися, про що йтиметься сьогодні на уроці, розшифруйте слова.

ГЗТААЕ АУЛНРЖ ГНКИА

(Газета, журнал, книга)

– Яку роль відіграють книги, газети та журнали у нашому житті?

2. Хорове читання вірша

Все ми в книзі знайдемо.

Кращої не знаємо,

Доброї і вірної

Подруги малят!

Книгу зрозумілу,

Чесну, добру, сміливу

І дівчатка, й хлопчаки –

Хочуть всі читать!

С. Михалков

– Чому книгу названо “подругою”?

– Якими словами поет описує книгу? Чому?

– Прочитайте тему уроку: “Книги, газети, журнали читай – розуму набирай”.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Усі – і дорослі, і малеча – цікавляться тим, що нового трапилось у світі. Одних приваблює політика, інших – відкриття в галузі науки та техніки, хтось хоче знати про новинки літератури, кіно та мистецтва, комусь важливо, що нового відбулося в світі природи. Про ці новини повідомляє нам періодика, тобто журнали та газети. Журнали, газети – наші супутники.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про цікаву країну книг, журналів та газет, які є першими помічниками при здобутті знань. Переглянемо деякі періодичні видання та дізнаємося, що в них друкують.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Технологія “Мозковий штурм”

– Поміркуйте: чим газета відрізняється від журналу?

– Чим журнал відрізняється від книги?

2. Лексична робота

Газета – періодичне, переважно щоденне друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить матеріали про поточні події життя.

Журнал – це періодичне видання, яке виходить під постійною назвою, має свої рубрики, містить статті з різних питань, розвиваючий та розважальний. Книга – велика обсягом або важлива за змістом книжка.

Періодика – періодична преса; видання, що виходять друком регулярно, через певні визначені проміжки часу.

3. Гра “Знайди слово”

– Що означають ці слова? (“Барвінок”, “Апельсин”, “Колосок”, “Малятко”, “Соняшник”, “Пізнайко” – це назви журналів для дітей.)

4. Робота з виставкою книг, журналів, газет

– Прочитайте назви журналів, які ви бачите на виставці.

– З якими з них ви знайомі?

– Які статті вам найбільше запам’ятались? Чому?

– Які рубрики вам подобається читати?

5. Слово вчителя

– Щороку в Україні виходить друком близько 100 назв дитячих газет і журналів.

Читання дитячої періодики вводить дитину в світ інтелекту і гри, вчить цікавитися новими подіями та явищами, перейматися суспільними проблемами, брати участь у спільній справі (конкурси, вікторини, колекціонування), а значить, готує її до активної життєвої позиції.

У дитячих журналах можна знайти корисну та цікаву інформацію “про все на світі”. На їх сторінках багато цікавих, пізнавальних, захопливих розповідей, оповідань, віршів, які допомагають у навчанні, вчать логічно мислити, відкривають таємниці навколишнього світу, дають можливість весело і змістовно провести дозвілля, навчитися робити цікаві речі.

– А тепер помандруємо сторінками найбільш відомих журналів та газет.

6. Робота в групах

1-ша група. Зупинка “Барвінок”

1) Презентація з елементами бесіди.

– Тож, знайомтеся із першим журналом!

Нехай журналів безліч “Барвінок” в кожній хаті

В Україні є, Дитина визнає.

– Це один із “найстаріших” у Україні дитячих журналів для учнів початкових класів. Перший його номер вийшов у січні 1928 р. у Харкові. А потім видавництво переїхало до Києва. На сторінках журналу друкувалися твори для дітей найкращих українських письменників: Максима Рильського, Михайла Стельмаха, Остапа Вишні, Всеволода Нестайка, Ліни Костенко, Григора Тютюнника, Євгена Гуцала.

Сучасний “Барвінок” має багато різник розділів, які у журналі називаються рубриками. Наприклад, у рубриці “Ми любимо читати” друкуються літературні твори українських авторів.

– Хто читав цей журнал?

– З якими авторами і творами ознайомилися саме на цих сторінках?

2) Колективна робота із журналами “Барвінок”.

– Рубрика “Книга золотих казок” пропонує читачам українські, грецькі, чеські, фінські, англійські та інші казки народів світу.

– Які казки читали ви на сторінках “Барвінка”?

– У рубриці “Це твоя Україна” читачі можуть дізнатися про історію України, а “Наш скарб – рідна мова” відкриє красу рідного слова, запропонує різні мовні цікавинки.

– Який цікавий матеріал можна знайти у цих рубриках?

– Про що йдеться у рубриках “Хто? Що? Як? Де? Коли? Чому?”, “Що в імені твоєму?”, “Марочка від поштарочки”, “Банк усіляких цікавинок”, “Принцеса”, “Роботоленд”, “З торбинки дядечка запитальника”, “Клуб “Форвард””, “Місто ідеальних взаємин”, “Чи правда, що…”, “Літературний конкурс”?

– Які статті привернули вашу увагу?

2-га група. Зупинка “Пізнайко”

1) Презентація з елементами бесіди.

– Ми продовжуємо нашу мандрівку світом дитячої періодики. Ось і наступний журнал. Прочитайте вірш про нього.

Запитань навкруг багато,

Як на них відповідати?

Ти “Пізнайко” розгортай

І мандрівку починай.

– Цей дитячий журнал виник у 1996 р. Головним персонажем у ньому став кмітливий, веселий та непосидючий борсучок на ім’я Пізнайко. Ця тваринка є дуже поширеною в Україні. А завдяки новому дитячому журналу про це дізналися тисячі дітей. У січні 2001 р. з’явився ще й англомовний журнал “Posnayko”.

За 15 років свого існування журнал здобув чимало нагород. А на його сторінках, окрім борсучка Пізнайка, з’явилися такі колоритні персонажі, як заєць Марко, білочка Проня, хом’як Ласунчик та англійці – пес містер Барті й вірний помічник Пізнайка, герой англомовних дисків, Войс. Цікаво знати, що матеріали до друкування у журналі готуються з урахуванням загальноосвітніх програм для шкіл.

– Хто з вас постійно читає цей журнал?

2) Колективна робота із журналами “Пізнайко”.

– Які рубрики є у журналі?

– Які статті ви вже прочитали?

– Які пропонуєте прочитати однокласникам?

– Які хочете прочитати?

– Як ви вважаєте, чому журнал має таку назву?

– Чому журнал уважають пізнавально-розважальним?

7. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, дітки, кілька раз

За роботу, все гаразд!

8. Продовження роботи в групах

3- тя група. Зупинка “Колосок”

1) Презентація з елементами бесіди.

– Є журнали, з якими можна весело і змістовно провести дозвілля, дізнатися багато цікавого про звичайні речі, про навколишнє середовище, а ще навчитися виготовляти цікаві поробки, вони запропонують багато подорожей, цікавих досліджень, конкурсів, вікторин. Зараз ми погортаємо яскраві сторінки та докладно дізнаємося про журнал “Колосок”.

Журнал засновано 2006 р. Його автори – досвідчені і талановиті вчителі, вчені, які вміють зацікавити юного читача досягненнями природознавчих наук, доступно пояснити складні поняття, показати шляхи до їх поглибленого вивчення.

2) Колективна робота із журналами “Колосок”.

– Які сторінки журналу вам сподобались?

– Хто є постійним читачем журналу?

– Що цікавого можна дізнатися з прочитаних статей?

– Які рубрики є у журналі?

– Які рубрики стануть у пригоді на уроках природознавства? математики? курсу “Я у світі”? на уроках мови? читання?

4- та група. Зупинка “Шишкін ліс”

1) Презентація з елементами бесіди.

– А тепер гарненько роздивимося наступний журнал.

Я по світу мандрував,

Див багато зустрічав.

Тож сідайте, я усім

Про дива ті розповім.

Завжди цікавинок віз

У журналі “Шишкін ліс”.

– “Шишкін ліс” – яскравий щомісячний журнал, на сторінках якого живуть веселі та допитливі мешканці, добре знайомі вам ще змалечку з телепередачі “Шишкін ліс”. Яскраві ілюстрації та добрі казки, оповідання як сучасних письменників, так і класиків привчають читачів думати, міркувати, відкривають таємниці навколишнього світу.

2) Колективна робота із журналами “Шишкін ліс”.

– Які пізнавальні рубрики вас зацікавили?

– Назвіть героїв журналу.

– Чи можна разом з героями журналу навчатися грати, подорожувати і майструвати, пізнавати навколишній світ?

– Кого з вас зацікавив цей журнал?

5- та група. Зупинка “Апельсин”

1) Презентація з елементами бесіди.

– А ось і наступний журнал. Розпочнемо ознайомлення із ним з вірша.

Він яскравий та жовтогарячий, як сонце.

“Апельсин” нам у світ відкриває віконце:

Він розкаже малятам про різні країни

Та навчить їх любити свою Батьківщину.

Безліч ігор, завдань на його сторінках,

І цікавих статей, і веселих розваг.

– “Апельсин” – це щомісячний дитячий журнал, у якому вміщено безліч пізнавальної та розважальної інформації. Ігри, конкурси, завдання не дадуть вам сумувати. З його сторінок ви дізнаєтеся про історію України, видатних українців, культуру і традиції, етику та етикет свого народу, а також про різні країни світу та їх мешканців, розширите свій кругозір та весело і з користю проведете час.

2) Колективна робота із журналами “Апельсин”.

– Які рубрики вас зацікавили?

– Хто з вас є постійним читачем цього журналу?

– Кого зацікавив цей журнал? Чим саме?

6-та група. Зупинка “Казковий вечір”

1) Презентація з елементами бесіди.

Що таке “Казковий вечір”?

Це – газета для малечі!

Це видання – просто чудо!

Кращого немає, люди!

Воно мудрості навчає,

Добрим словом звеселяє.

– Газета заснована у 2000 р. у місті Києві. Головна ідея видання – допомогти дітям увійти у різноманітний світ читання. Ілюстровані казки допомагають читачам уявляти, фантазувати, поширювати свій читацький світогляд. Основний тематичний матеріал – 7 казок на 7 днів тижня, проілюстровані художниками саме для цього видання.

Цікаво знати, що…

2000 р. видання отримало нагороду в галузі журналістики “Золоте перо” в номінації “Найкраща газета для дітей”;

2002 р. – в номінації “Найавторитетніший дитячий тижневик України”.

2) Колективна робота з газетою “Казковий вечір”.

– Які рубрики є в газеті?

(“Веселинка”, “Умілі руки”, “Скринька”, “Пояснючка”, “Невгамовний пензлик”, “Таємниці Всесвіту”, “Острів загадок”, “Лапи, крила та хвости”, “Розважайка”, “Справжнє диво”, “Планета самостійності”, “Спортмайданчик” та ін.)

– А також на вас чекають поради психолога, кросворди, розвивальні завдання та конкурси з призами.

– Чим привабила вас газета “Казковий вечір”?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Творча робота в групах

– Уявіть, що вам запропоновано скласти кросворд для сторінки газети чи журналу “Цікаві кросворди”. Спробуйте це зробити самостійно!

2. Розгадування складених кросвордів

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– Що здалося найбільш цікавим?

Технологія “Мікрофон”

Учні продовжують фразу “Сьогодні на уроці я…”

– Бажаю вам приємних вражень і цікавих відкриттів!

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Мої перші енциклопедії”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

КНИГИ, ГАЗЕТИ, ЖУРНАЛИ ЧИТАЙ – РОЗУМУ НАБИРАЙ