КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ

Мета: продовжити ознайомлення учнів з казками українських письменників; працювати над технікою швидкого виразного читання; вчити порівнювати прочитані твори, визначати стан дійових осіб, основну думку твору; формувати культуру зв’язного мовлення; розвивати творчу уяву, логічне мислення, допитливість; виховувати інтерес до читання української літератури, любов до художнього слова, естетичний смак.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

– Добрий день усім присутнім. Любі діти, я рада бачити вас у гарному настрої, а у кого він не дуже гарний – просто посміхніться, адже посмішка завжди поліпшує настрій.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні в нас урок незвичайний,

Він навчить багато вас чому.

Хай буде він для вас навчальний,

За це подякуєм йому.

А що ми будемо робити?

А що ми будемо читати?

Ви можете самі сказати,

Як спробуєте ребус відгадати.

– От ми говоримо: “Казка, казка”. А що таке казка? У чому полягає відмінність літературної казки від народної?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– На уроках читання ми знайомилися з казками, які склав народ і передавав з вуст в уста, від покоління до покоління протягом віків. Сьогодні на уроці ми поговоримо про літературну, авторську казку, познайомимося з автором казок – Оленою Борисівною Комовою та її казкою “Співаюче слоненятко”.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виставка книжок

– Прочитайте назви книжок.

– Книжки яких авторів представлені на виставці?

– До якого жанру належать твори, представлені на виставці?

– Які з цих книжок вам знайомі?

– Які ви ще не читали?

– Чи відповідають темі уроку ці книжки?

2. Лексична робота за картками

Словничок уроку

– Прочитайте слова та їх значення.

Оригінальний – створений самостійно; незвичайний, своєрідний.

Конкретний – визначений, певний; який існує реально.

Сюжети – система подій у літературному творі, через які письменник розкриває характери персонажів і весь зміст твору.

Мотиви – підстава, привід для певної дії, вчинку; причина.

Біографія – опис чийого-небудь життя і діяльності; життєпис.

Традиція – досвід, звичаї, погляди, смаки, норми поведінки і т. ін., що склалися історично й передаються з покоління в покоління.

– З якими новими словами ознайомилися?

– Що вони означають?

3. Розповідь учителя

– Коли виникло письмо, письменники почали писати казки, і тим збагатили художню літературу. Тобто багато казок мають свого автора – конкретну людину. Звісно, взірцем для авторів були фольклорні твори, вони спиралися на кращі зразки народної творчості, черпаючи сюжети й мотиви з цього безцінного джерела. Однак багато чого вони придумали та внесли і самі.

Такі казки називаються авторськими, або літературними. В українській літературі казки писали так звані знані майстри слова, як І. Франко, Леся Українка, В. Симоненко, В. Нестайко та ін. Із зарубіжної літератури вам відомі казки Г. К. Андерсена, Ш. Перро, братів Грімм.

Учитель демонструє книжки з виставки.

– Літературна казка має такі ознаки: незмінність (літературна казка не може мати декілька варіантів, її текст змінювати не можна); визначеність автора (про письменника відомо все: біографія, світоглядні позиції, прагнення); в авторській казці зазвичай події відбуваються в чітко визначеному місці, тобто є часткою реального життя; усталена композиція (традиційні зачин, кінцівка, повтори); переважно щаслива кінцівка (добро перемагає зло).

Отже, літературна казка – це авторський прозовий чи віршований твір, заснований на фольклорних джерелах або цілком оригінальний, що змальовує пригоди вигаданих або традиційних казкових героїв.

4. Робота за таблицею

Народна казка

Літературна казка

Містить елементи чарівного й фантастичного, казкових героїв

Містить елементи чарівного й фантастичного, казкових героїв

Перемагає добро

Перемагає добро

Автор – народ

Автор – конкретна людина

Має повчальний зміст

Має повчальний зміст

– Чим схожі авторська та народна казки?

– Чим відрізняються?

5. Біографічна довідка

– Олена Борисівна Комова народилася 2 грудня 1965 р. в селищі міського типу Тіксі, Якутія. За освітою – економіст та правознавець. Закінчила Донецький державний університет. Після отримання диплома працювала за спеціальністю, а коли народила сина, відчула потяг до дитячої літератури. Тепер синів уже двоє, і тим більш приємно писати для них та інших хлопчиків та дівчаток.

Із 1996 р. пише для журналу “Пізнайко” і є автором 12 книжок з серії “Казочка під подушку” (видавництво “Літера”). З-під пера письменниці у світ вийшли книги: “Ворона та хмари” (1999), “Співаюче слоненятко” (1999), “Чобітки для лялечки” (2000), “Незадоволена Генрієтта” (2000), “Чому шкарпетки смугасті” (2000), “Художник та Корова” (2000), “Піратські історії” (2008) з малюнками Євгенії Гапчинської, “Мої маленькі принцеси” (2011) з малюнками Катерини Дудник.

У 2008 р. книга Олени Комової “Піратські історії” потрапила до рейтингу “Книга року”.

6. Опрацювання казки О. Комової “Співаюче слоненятко”

1) Лексична робота.

Арія – музична частина опери, яка виконується одним співаком.

Опера – музична театральна вистава, під час якої артисти діють і співають.

Платівка – диск із записом музики чи голосу, призначений для прослуховування на програвачі.

Вольєр – обгороджений майданчик для утримання тварин і птахів.

Консерваторія – вищий музичний навчальний заклад, що готує фахівців у галузі музичного мистецтва – виконавців (інструменталістів, вокалістів, диригентів), композиторів, музикознавців.

Воринка – зрубаний тонкий довгий стовбур дерева, який використовують для огорожі; жердина.

2) Читання тексту казки учнями “ланцюжком”.

3) Бесіда за змістом прочитаного.

– Де відбувалися події, описані у казці?

– Назвіть героїв казки.

– Як звали подружку Енріко?

– До чого мав талант слоник Енріко?

– Про що він мріяв?

– Як канарейка Каррі вирішила допомогти слоненяті?

– До кого прийшли друзі?

– Що зробив Енріко?

– Що вигукнув директор?

– Чим завершилася ця казка?

– Чого вчить ця казка? (Потрібно бути рішучим, сміливо йти до своєї мрії.)

7. Фізкультхвилинка

Пантоміма

– Зобразити слоненя Енріко, коли він співає.

– Зобразити канарейку Каррі, коли вона літає.

– Зобразити директора театру, коли він слухає.

8. Гра “Уважні читачі”

– За потреби, відкоригуйте висловлювання.

– У міському цирку підростало слоненя. (Зоопарку)

– І любив цей слоник… читати. (Співати)

– А ще була в співаючого слоника подружка – сорока Каррі. (Канарейка)

– Каррі жила в актора оперного театру. (Директора)

– Директор весь час просив Енріко пограти з ним у шахи. (Поспівати)

– У своєму зоопарку слоненя роздає малятам цукерки. (Платівки)

9. Складання портретів героїв казки

Слоненя Енріко Канарейка Каррі

Слова для довідок: талановитий, уважний, рішучий, заповзятливий, добрий, вдячний, сором’язливий, скромний, дружелюбний, гостинний, радісний.

– Чи подобаються вам герої казки?

– Чим саме?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

Бесіда за опорними схемами. Технологія “Мікрофон”

МОЯ УЛЮБЛЕНА КАЗКА

– Мені дуже подобається…

– Її написав…

– Головні герої казки…

– У ній розповідається…

– Казка вчить…

ГЕРОЙ ПРОЧИТАНОЇ КНИЖКИ

– Ім’я героя.

– Назва твору.

– Зовнішність.

– Учинки.

– Стосунки з іншими героями.

– Моє ставлення.

– Назвіть позитивних і негативних героїв прочитаних вами казок.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Всі ви, діти,- молодці!

Гарно працювали.

А тепер скажіть мені:

– Про що ви дізнались?

– Вам сподобався урок?

– Багато зробили?

– З якими новими словами зустрілись?

Я вам дякую усім

За те, що трудились.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Прийшла зима біловолоса”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ