Казка в гості завітала

Матеріал до уроку. Петро Єршов “Горбоконик”.

Мета. Удосконалювати навички виразного читання та стислого переказу поетичної казки; формувати уміння працювати над текстом, визначати структурні особливості казки, вникати у її зміст; уміння визначати характер дійових осіб та давати оцінку їхнім вчинкам; розвивати увагу учнів. Виховувати повагу один до одного, до чесної праці.

Обладнання. Книга П. Єршова “Горбоконик”, картки для тренування пам’яті, картки-“блискавки”.

Хід уроку

I. Організація класу.

Як чудово в світі жити,

Де уміють любити й дружити,

Цінувати добро і вітати красу.

Бо тоненькі корінчики краси

Це чарівні народні казки,

Що містять таємницю

Трьох світів, трьох богів –

Підземного, земного і небесного.

– Любі діти, казка стукає у двері, привітаємо її! Дуже-дуже постарайтесь – і впізнаєте її.

II. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Відгадування загадки.

Підробив він голосок,

Став на маминім співати.

Здогадалися малята:

“Вовк – не наша мати”.

(“Вовк та семеро козенят”)

2. Гра “Запам’ятайте і швиденько називайте”.

Діти читають слова на картках, після читання закривають картки й промовляють слова по пам’яті.

Вірші

Казки

Оповідання

Король

Чарівниця

Сини

Горе

Дива

Зло

Царство

3. Виразне читання.

За горами, за лісами,

За широкими морями,

Проти неба на землі

Жив дідусь в однім селі.

– Чи доводилось вам читати казку з таким початком?

– Що ви можете сказати про казку, яка має такий початок?

(Віршована, літературна казка.)

III. Повідомлення теми і мети уроку.

– Так, це зачин казки відомого російського письменника Петра Павловича Єршова “Горбоконик”. Будучи ще студентом, він написав цю казку. Саме вона принесла йому славу.

Українською мовою казку переклав Максим Рильський. Сьогодні на уроці ми прочитаємо лише уривки з цієї казки. А про всі захоплюючі пригоди Івана і його вірного Горбоконика ви дізнаєтеся, прочитавши цю книгу. (Учитель показує книгу П. Єршова.)

IV. Опрацювання казки П. Єршова “Горбоконик”.

1. Виразне читання казки вчителем.

– Хто головні дійові особи казки? Де вони живуть?

– Яке лихо їх спіткало?

– Що вони надумали?

2. Словникова робота.

1) Слова зі “словникової скриньки”.

Читання слів у різному темпі.

Пригоду

Ізроду

Настала

Напала

Взяв

Почвалав

Лиходійник

Смеркатись

Збиратись

Обходить

Заржу

Донині

Людині

Повартувати

– Доберіть слова-антоніми до слів горе, смеркатись, сходить.

– Доберіть синоніми до слів почвалав (Побрів, пошкандибав, поплівся), настала (Прийшла, почалася, наступила).

– У якому слові “ховається” два слова? Поясніть значення слова лиходійник.

2) Тлумачення слів.

На дошці – тлумачення слів. Вчитель на картках-“блискавках” показує слова, а їхнє пояснення діти добирають з дошки. Прочитане слово прикріплюється на дошці поряд із тлумаченням.

Крите приміщення для овець –

Кошáра

Страва з гречаного або житнього борошна –

Квáша

Верхній чоловічий одяг –

Кобеняк

Давня міра довжини –

Аршúн

Коштовний камінь –

Яхонт

3. Самостійне читання твору (мовчки).

– Як кожен із братів поставився до нічною вартування?

– Кому вдалося зловити кобилицю?

– За що вона подарувала Іванові трьох лошаток?

4. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.

– Що ви дізналися про трьох братів? Прочитайте їхні характеристики.

– Зачитайте, як вартував старший брат.

– Чи сумлінно поставився до вартування середульший брат?

– Чому вони, на вашу думку, не ходили на лан стерегти пшеницю?

– Що пообіцяв батько найменшому синові?

– Як ніс варту найменший син?

– Прочитайте опис кобили. Які слова підкреслюють її незвичайну силу?

– Як Івану вдалося зловити кобилицю? Чому вона визнала його своїм володарем?

– Прочитайте, що вона пообіцяла Івану.

– Яким мав родитися Горбоконик? Знайдіть його опис.

– Які ознаки чарівності с у казні?

5. Вправи для розвитку швидкості читання.

1) Читання “луною” до слів “лиходійника зловить…”.

2) Гра “Заблукали слова”.

На дошці записано уривок із казки з пропущеними словами, діти повинні їх пригадати й назвати.

Стрепенулася…

Ще й очима…,

Шию… звила

І зірвалась, як… .

3) Гра “Дочитайте речення”.

Відшукайте речення за першими словами.

Почую…

Через…

Хоче…

4) Гра “Утворіть порівняння”.

З’єднайте слова лівої і правої колонки так, щоб вийшли порівняння. які автор вжив у казці.

Зірвалась, як – – лебедем

Шию звела – – сніг

Кобилиця чистобіла та ясна, наче – – стріла

6. Переказ казки (своїми словами).

7. Робота з зошитом (с. 16).

V. Підсумок уроку.

– Чи сподобалася вам казка?

– Чому, на вашу думку, кобилиця підкорилася Іванові?

– Ким буде Горбоконик для Івана?

– З’єднайте слова, утворіть строфу, яка доведе ваші думки.

УРОК 32. Урок позакласного читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Казка в гості завітала