КАЗКА – ЦЕ ДИВО, СПОВНЕНЕ КРАСИ

Мета: підтримувати інтерес учнів до казки; удосконалювати техніку виразного читання закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки; вчити слухати, відповідати на запитання; розвивати читацький інтерес учнів, пам’ять, увагу, мислення, спостережливість; викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно; виховувати любов до народної творчості.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра “Склади слово”

– Прочитайте слова (запис на дошці).

Котик, Артемон, Зайчик, Котигорошко, Айболить.

– Чому ці слова написано з великої букви? (Імена казкових героїв)

– Складіть слово з перших літер цих слів. (Казка)

2. Вправа на розширення кута зору

Учні читають слова з картки, дивлячись на крапку.

– Яке слово “зайве”? Чому?

3. Хорове читання вислову (запис на дошці)

Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність.

В. Шевчук

– Куди нас кличе казка?

– Якими велить бути?

– Чим вимірюється людська сутність?

4. Технологія “Мікрофон”

А чи знаєте ви, друзі, звідки прийшла казка?

В ній живе народна мудрість, матусина ласка.

В ній звірята і пташата розуму навчають,

В ній завжди любов і дружба зло перемагають.

– Хто здогадався, чому буде присвячений наш урок?

– Прочитайте тему уроку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Казка – це чарівна країна. Казок чимало є на світі. Казка – давній і мудрий порадник. Це вона дає нам перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність, справедливість.

Сьогоднішній урок ми присвятимо казкам.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книг

– Розгляньте виставку книг. Які книжки розташовані у нас на полиці?

– Хто автор цих книжок?

– Прочитайте назви книжок.

– Що об’єднує виставлені книжки?

– Чи є серед книжок збірники?

– Які казки називають авторськими? народними?

– У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки усно передавали з покоління в покоління. Тому автором таких казок уважають народ, а казки називають народними. Авторська казка має певного автора – письменника-казкаря.

– Чи любите ви читати чи слухати казки?

– Які казки вже знаєте?

– Яких казкарів ви знаєте?

– Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, приносить багато радості.

2. Лексична робота. Робота в парах за картками

Гра “Обличчям до обличчя”

Учні повертаються одне до одного читають пояснення слів.

Жанри – це види творів, які сформувалися протягом багатьох століть. Кожний жанр народжувався, змінювався, дорослішав.

Жанри: загадки, казки, прислів’я, оповідання, скоромовки, вірші…

Казка – розповідний або писемно-літературний твір, один із основних жанрів народної творчості про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил.

3. Робота над прислів’ями

Гра “Збери прислів’я”

Казці – кінець,

Та не скоро діло робиться.

Кому казка,

А пісня ладом гарна.

Скоро казка мовиться,

А ділу вінець.

Казка складом,

А розуму в них багато.

Казки маленькі,

А кому бубликів в’язка.

– Поясніть ці прислів’я.

4. Технологія “Мозковий штурм”

– Навіщо потрібні казки?

– Чого, на вашу думку, вчить казка?

– Казка вчить бути обачними, мудрими, не вірити улесливим словам.

– Навчає заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника.

– Казка вчить бути добрим, розсудливим.

– Навчає не обманювати одне одного.

– Навчає допомагати одне одному.

5. Фізкультхвилинка для очей

“Маятник” – рух очей вправо-вліво.

“Стовпчик” – рух очей вгору-вниз.

6. Опрацювання української народної казки “Солом’яний бичок”

1) Лексична робота.

Мички – пучок конопель або льону, підготовлений для прядіння.

Кужіль – прядиво або вовна, намотані на кужівку.

Третячок – трирічна домашня тварина.

Сіпав – тягнути рвучкими, різкими рухами; смикати.

Толока – залишене під пар поле, що служить пасовищем для худоби.

Хорти – тонконогий, з видовженим тулубом і довгою гострою мордою, з прямою шерстю мисливський собака.

Ляда – рухома покришка, дверцята, що прикривають отвір всередину чого-небудь.

2) Читання казки вголос окремими учнями.

3) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.

– Хто автор казки? (Народ)

– Які дійові особи вам зустрілися у казці?

– Як закінчилася казка?

– Як могла закінчитися казка?

– Чому казка так називається?

– Як жили дід і баба? Виберіть правильну відповідь: бідно, багато, у достатку.

– Чи мудро, на вашу думку, дід учинив зі звірами, вкинувши їх у погріб?

– Що обіцяв зробити дід зі звірами?

– Чи виконав він свою обіцянку?

– Як звірі відплатили добром за добро?

– Знайдіть і прочитайте уривок твору, в якому розповідається, як змінилося життя діда і баби.

– Прочитайте уривок, в якому розповідається, що сталося з бичком.

– Чи подобається вам кінцівка твору?

4) Технологія “Мікрофон”.

– Як би ви закінчили казку?

– Чого навчає нас ця казка?

5) Гра “Ми – актори”. Читання за особами.

– Знайдіть і прочитайте діалоги бичка із ведмедем, вовком, лисичкою та зайчиком. Доберіть відповідну інтонацію.

7. Фізкультхвилинка

8. Опрацювання казки В. Сухомлинського “Пелюстка і квітка”

1) Підготовка до читання.

Гря-доч-ці

Жор-жи-ни

Пе-люст-ки

За-гор-ди-ла-ся

Най-кра-ща

Най-го-лов-ні-ша

На-пру-жи-ла-ся

Шип-ши-на

Ди-вить-ся

Бай-дуж-ки

То-нень-ких

Му-рав-лик

2) Самостійне мовчазне читання казки учнями.

3) Бесіда за змістом.

– До якого жанру належить цей твір?

– Чому ця казка називається авторською?

– Назвіть дійових осіб.

– Прочитайте слова, якими автор описує героїв казки.

– Намалюйте словесний портрет кожного героя.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

– Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому?

1. Складання “Асоціативного куща”

2. Казкова вікторина “У світі казок”

– А тепер перевіримо, чи добре ви знаєте казки…

За правильні відповіді вчитель роздає учням жетони. Наприкінці вікторини визначають переможця.

– Сидить Півник на печі,

Їсть смачненькі калачі.

Ось Лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає.

Біжить Котик рятувати,

В Лиса Півника забрати.

(Казка “Котик і Півник”)

– Вигнав дід козу із хати –

Та й пішла вона блукати:

В зайця хатку відібрала.

Всі козу ту виганяли,

Рак козуню ущипнув,

Зайцю хатку повернув.

(Казка “Коза-Дереза”)

– Я – бичок-третячок,

Солом’яний у мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив.

(Казка “Солом’яний бичок”)

– З’їла жінка горошину,

Згодом народила сина.

Виріс, як з води хлопчина,

Захищать пішов родину.

Бивсь зі змієм булавою

Врятував братів з сестрою.

Дам подумать тільки трошки,

Хлопця звуть?.. (Котигорошко).

– З якої це казки?

– Гуси, гуси, гусенята!

Візьміть мене на крилята

Та понесіть до батенька,

А в батенька – їсти й пити,

Ще й хороше походити.

(Казка “Івасик-Телесик”)

– Чиї це слова та з якої казки?

– Котику-братику!

Несе мене Лиска

По каменю-мосту

На своєму хвосту.

Порятуй мене!

(Півник із казки “Котик і Півник”)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Мікрофон”

– Які ваші враження від уроку?

– З якими казками ознайомилися на уроці?

– Що, на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?

– Чого навчилися на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Народ скаже, як зав’яже”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

КАЗКА – ЦЕ ДИВО, СПОВНЕНЕ КРАСИ