Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер. “До радості”. Просвітницька ідея об’єднання людства в оді “До радості” Ф. Шиллера – І семестр

Мета: формування предметних компетентностей: розглянути життя і творчість німецького митця як представника епохи Просвітництва; охарактеризувати оду Ф. Шиллера “До радості” як шедевр світової поезії; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво.

Основні терміни та поняття: ода.

Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання

– Кого із сучасників можна було б назвати Прометеєм? Чому?

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій про життєвий і творчий шлях Й. К. Ф. Шиллера

2. Штрихи до портрета Фрідріха Шиллера (запис у зошитах)

Німецький письменник Фрідріх Шиллер прожив всього 46 років. Його життя було не легким. Він хворів на сухоти, терпів матеріальну скруту, але працював до останніх днів життя.

Народився у м. Марбах 1759 р. у сім’‎ї полкового лікаря.

Навчався в латинській школі, а з 14 років у військовій школі з суворою дисципліною, де майбутній письменник провів 8 років життя. Під час навчання вивчав медицину, юриспруденцію, а також почав писати літературні твори.

У Лейпцігу 1785 року поет створив свою знамениту оду “До радості”.

У 1788 році Шиллер познайомився з кумиром своєї юності Й. В. Гете. Плодом їхньої творчої співдружності у 1798 році стали балади (цей рік називають баладним роком, баладним поєдинком двох митців.

У 1789 р. Шіллер завдяки сприянню Гете стає професором всесвітньої історії в Єнському університеті.

У 1799 р. Разом із Гете Шіллер заснував Веймарський театр, який здобув славу провідного театру Німеччини. Поет залишався у Веймарі до самої смерті.

3. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

4. Прослуховування оди “До радості” Людвіга ван Бетховена

5. Виразне читання оди “До радості” Ф. Шиллера

6. Словникова робота

Ода – урочистий твір уславлення, писаний на честь якоїсь видатної особи чи події, виражаються почуття поваги, захоплення.

Юдоля (застар.) – долина; у наш час використовують як поетичний та релігійний символ, що означає труднощі життєвого шляху людини.

Хоругва – прапор.

Херувим – янгол.

7. Евристична бесіда

– Яке враження справила на вас ода Ф. Шиллера “До радості”?

– Як ви вважаєте, до чого закликає читача автор?

– Які ідеї оди близькі саме вам?

– Чи відображає назва вірша провідний мотив твору?

8. Паспорт-характеристика поезії

Автор

Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер

Назва

“До радості”

Рік написання

1785

Літературний рід

Лірика

Жанр

Ода

Різновид лірики

Філософська

Тема

Тема радості від людської співдружності широко розгортається у вірші, набуваючи різних варіацій і філософського змісту: радість – рушійна пружина світу, радість пробуджує дружбу та кращі людські якості

Ідея

Утвердження того, що у Всесвіті найбільшими цінностями є краса, любов та гармонія. Осуд того, що люди не пам’‎ятають про це, бо ворогують одне з одним, забувши про щирість почуттів та втративши вміння радіти

Художні засоби виразності

Метафори – Радість в келихах шумує, розцвітає братня згода Під благим твоїм крилом; звертання – Вічний Отче доброти, Дай нам ласки й охорони!; Радість, гарна іскро божа!; епітети – пресвітлий дивний храм; окличні речення – Знищим книги борговії!, Помирімося усі!, Всепрощення ворогам!; антитеза – І черв’‎як утіху знає, І небесний херувим” та ін.

Висновок. У цьому вірші поет зумів передати душевний підйом, який виражав не лише очікування царства розуму та свободи, а й споконвічне прагнення людства жити в радісній згоді й мирі.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Гронування”

– Створіть психологічний портрет ліричного героя за поданим уривком.

Будь твердим в лиху годину,

Поміч скривдженим давай,

Всюди правду знай єдину,

Зроду клятви не ламай,

Не знижайсь перед потужним,

Коли треба – важ життям!

Шана й слава чесним, мужнім,

Згуба підлим брехунам!

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вивчити напам’‎ять оду “До радості”.

2. Індивідуальне завдання. Підібрати афоризми Шиллера.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер. “До радості”. Просвітницька ідея об’єднання людства в оді “До радості” Ф. Шиллера – І семестр