Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер “До радості”. Пафос твору, який став гімном Євросоюзу – І семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити пафос твору, який став гімном Євросоюзу; його значення для згуртування людського суспільства на основі гуманістичних цінностей; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Слово вчителя

– Поезія спонукає нас жити напруженим емоційним життям і прагне навчити сприймати дійсність через поетичне слово. Виразне читання є одним із засобів перевірки, як ви зрозуміли прочитаний твір. А що ми з вами знаємо про науку виразного читання?

2. Колективна робота з пам’ятками виразного читання

Пам’ятка виразного читання віршованого твору

Вдумливо прочитайте вірш.

З’‎ясуйте лексичне значення незрозумілих слів.

З урахуванням змісту та ідеї твору визначте настрій, з яким будете читати твір.

У кожному рядку визначте основне за смислом слово, на яке падає логічний наголос (його необхідно інтонаційно виділяти.).

Позначте олівцем паузи (короткі, середні, довгі.), стрілками – тон читання. Прочитайте кілька разів вірш із дотриманням усіх позначок.

Читаючи вірш, уявляйте картини, які виникають у вашій уяві, намагайтеся запам’‎ятати їхню послідовність.

Вивчіть вірш напам’‎ять, прочитайте його комусь із знайомих, врахуйте їхні побажання та зауваження.

Пам’ятка декламатору

До читання повторіть напам’‎ять про себе текст.

Перед декламуванням займіть зручну й правильну позу (з урахуванням принципів позамовних засобів.).

Назвіть автора й твір, який будете читати.

Під час декламування вміло використовуйте пластику й міміку.

Не поспішайте під час читання, регулюйте своє дихання, набираючи повітря рівними частинами під час пауз.

Намагайтеся відповідним темпом і настроєм передати картини, що виникають у вашій уяві під час читання твору.

Пам’‎ятайте: не варто надто голосно читати твір, оскільки майстерність у читанні визначають насамперед темпом, інтонацією, дотриманням пауз, використанням позамовних засобів.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– 1785 року Фрідріху Шиллеру виповнилося тільки 25, а він уже був кумиром вільнодумної молоді. Юний поет-філософ захоплювався античністю, оспівував свободу духу, красу та людські чесноти. Він, “німецький Шекспір”, якого переслідувала влада за перші п’‎єси, цього року створює оду “До радості” – пристрасне звернення до всього людства: “Обнімітесь, міліони, Поцілуйтесь, мов брати!”

Ода одразу ж стала відомою і в Німеччині, і поза її межами. А за 200 років вона набула статусу офіційного гімну Європейського Союзу. Музику до неї написав Людвіг ван Бетховен. Згодом, щоправда, у гімні залишили тільки її, щоб дотриматися толерантності й не виділяти жодну з мов співдружності, але факт залишається фактом: ідеї твору – об’‎єднавчі, миротворчі, гуманістичні. Їх ви й маєте донести під час виразного художнього читання.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Виразне читання оди “До радості” напам’ять

2. Виставлення оцінок за виразне читання

– Як ви уже звернули увагу, поезії Шиллера властивий оптимізм, віра в майбутнє, стійке переконання в тому, що люди можуть й повинні поріднитися одне з одним. Фрідріх Шиллер вважав, що в основі світобудови закладено радість. Тож саме це почуття спроможне об’‎єднати людей, даруючи їм надію.

3. Виразне читання висловів Шиллера, що стали крилатими

– Любов дарує назавжди, егоїзм дає лише в борг.

– Людина відображається у своїх вчинках.

– Справжнє кохання допомагає подолати усі труднощі.

– Любов звеличує великі душі.

– Честь дорожча від життя.

– Істина не змінюється від того, що хтось її не визнає.

– Слово завжди сміливіше, ніж вчинки.

– Найбільша з перемог – вміння прощати.

– Що не заборонено, те дозволено.

– Дружба не такий жалюгідний вогник, щоб погаснути в розлуці.

– Коли я ненавиджу, я ніби щось віднімаю у себе; коли ж я люблю, – я цим збагачуюсь.

– Людина відображається у своїх вчинках.

– Честь дорожча від життя.

4. Бесіда

– Яким постає Шиллер перед вами, зважаючи на прочитаний твір?

– На які риси вдачі поета ви звернули увагу?

– Як ці висловлювання перегукуються із нашим часом?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Гронування”

– Опишіть ідеал людини за Шиллером.

Очікувані відповіді: живе правдою та добром; вірний друг; допомагає немічним; милосердна; стійка в лиху годину; закохана; глибоко духовна; чесна, мужня.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер “До радості”. Пафос твору, який став гімном Євросоюзу – І семестр