Іван Карпенко-Карий. “Сто тисяч”. Проблема влади грошей – наскрізна й “вічна” у світовому мистецтві

Тема. Іван Карпенко-Карий. “Сто тисяч”. Проблема влади грошей – наскрізна й “вічна” у світовому мистецтві

Мета: продовжити ознайомлення школярів із твором І. Карпенка-Карого; допомогти осмислити актуальність проблем комедії для сучасного життя; розвивати образне та критичне мислення, культуру зв’язного мовлення, уміння читати драматичний твір, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, узагальнювати, робити висновки; виховувати зневажливе ставлення до жадібності, підступності, прагнення до збагачення, прищеплювати інтерес до театральної діяльності, художньої творчості.

Теорія літератури: драматичний твір, комедія, трагікомедія.

Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільмів, записів вистав сучасних театрів.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

1. Переказ умовної частини трагікомедії І. Карпенка-Карого “Сто тисяч”.

2. Постановка інсценівки за умовною частиною твору.

(Калитка розповідає кумові про свою таємницю й просить перевірити гроші в казначействі – чи пізнають там фальшивки; Параска просить у Герасима коней поїхати до церкви та ін.)

3. Бесіда.

– Чому Параска, заможна господиня дому, хоче, щоб її син одружився з наймичкою Мотрею, у якої, звичайно ж, немає ніякого посагу?

– Чому Калитка цього не хоче й не вважає за добре те, що Мотря гарно куховарить?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИЙ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

“Гроші або керують своїм власником, або служать йому”,- зазначав ще давньогрецький поет, мудрець Горацій. Яку роль грають гроші в житті головного героя трагікомедії І. Карпенка-Карого “Сто тисяч”, дізнаємося на уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü Виразне читання за ролями умовної частини трагікомедії І. Карпенка-Карого “Сто тисяч” (орієнтовно – Дії III-IV).

ü Словникова робота, обмін враженнями.

ü Евристична бесіда.

– Які “діла” збіглися одночасно в Герасима Калитки? До яких наслідків призвело його рішення? Яка риса його характеру розкривається ще глибше?

– Що робить Герасим на радощах?

– Про які неписані народні моральні закони свідчить поведінка Мотрі? (Не дозволяє Романові вольностей у поведінці до весілля.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Виконання завдання.

Прокоментуйте останній монолог Герасима. Схарактеризуйте за ним цінності, які сповідує головний герой.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст п’єси “Сто тисяч”, уміти переказувати, коментувати, висловлювати свої думки та враження; підготувати інсценовані діалоги.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Твір І. Карпенка-Карого викликає суперечливі почуття – сміху та суму, тому що…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Іван Карпенко-Карий. “Сто тисяч”. Проблема влади грошей – наскрізна й “вічна” у світовому мистецтві