Історичний колорит і романтика пригод у творі (продовження). Вплив реальних історичних подій, соціального статусу і національності на долю людини – ГЕРОЇЧНЕ МИНУЛЕ В ЛІТЕРАТУРІ – I семестр

Мета: продовжувати знайомство зі змістом роману, образами героїв; працювати над вдосконаленням уміння цілісно сприймати твір великого обсягу, вільно орієнтуватися в тексті; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховувати культуру зв’язного мовлення, вміння знаходити матеріал для відповіді за планом, виховувати культуру усної відповіді: логічність, послідовність, доказовість, вміння обстоювати власну думку.

Обладнання: конверти з картками-орієнтирами.

ХІД УРОКУ

І. Слово вчителя з елементами бесіди

– Як ви гадаєте, що впливає на вдачу людини, на формування її особистості, поведінку?

Звичайно, час і місце, в якому вона мешкає.

А якщо йдеться про людей, які існують в один час і в одній країні? (Соціальний статус, фінансове становище, рід занять, національність)

– Ми спробуємо скласти детальну розповідь про деяких персонажів роману, щоб визначити, чому так, а не інакше склалася їхня доля. Ви зараз поділитеся на групи, і кожна група отримає своєрідну підказку – план плюс картку-орієнтир. Але я попереджаю: за кожну картку-орієнтир з групи знімається 1 бал, а рахунок починаємо з 11 балів. (12 балів – за самостійне яскраве доповнення, знахідку, відповідь про ставлення автора роману до події)

Таким чином ми зможемо перевірити знання змісту твору та його персонажів, уміння орієнтуватися в тексті і робити висновки. Отже, почнемо наш “мозковий штурм”.

ІІ. Актуалізація опорних знань та навичок із використанням методу “мозковий штурм”

Персонажі: Ричард Левове Серце, Седрик Сакс, Ательстан, Ісаак, Бріан де Буагільбер, Локслі, Вамба.

Картки-орієнтири на потрібні епізоди у тексті видає учитель на вимогу групи. (Заготовлені у конверті за номером питання)

1. Ричард Левове Серце

1) Соціальний статус та походження: “плюси” й “мінуси”.

Підказка: ув’язнення, вимушена еміграція.

2) Під якими іменами персонаж з’являється у романі? Чому?

Підказка:

Чорний Ледар – турнір.

Лицар Висячого Замка – збереження таємниці.

Левове Серце – штурм замку, ставлення до Айвенго, бій у лісі.

3) Як поводиться король?

Підказка:

Штурм замка.

Бере слово з Седрика.

4) Чи можна назвати його справжнім лицарем, взірцем сміливості та шляхетності?

Підказка:

Турнір.

Штурм замку.

Прагнення двічі врятувати Айвенго (у замку та під час захисту Ребеки).

5) Чи завжди його ставлення до нижчих верств населення справедливе? Підказка:

Поведінка в лісі: Вамба, монах.

Після штурму замку з Ісааком.

6) Як автор ставиться до героя?

2. Седрик Сакс

1) Соціальний статус та походження: “плюси” й “мінуси”.

Підказка:

Знатність, багатство, відкритий для гостей будинок.

Нашийники на слугах – раби.

2) Наявність великої мети та усталених принципів.

Підказка:

Патріот Англії. Прихильність до рідної мови, гордість за перемогу англійців.

Заради ідеї хоче розпорядитися чужою долею (Ровена і Ательстан).

Віддаляє сина.

3) У чому виявляється справжній патріотизм Седрика?

Підказка:

Хоче об’єднати сили й авторитет справжніх англійців королівського походження, не утворює власної партії.

Прізвисько.

4) Чи можемо ми говорити про наявність істинного лицарського духу і шляхетності у героя?

Підказка:

У замку.

Штурм.

Під час спроби звільнити його.

5) Чого більше у вчинках Седрика – справжньої людяності чи жорстокості?

Підказка:

Ставлення до сина.

Ставлення до Ісаака (турнір і після турніру)

6) Як автор ставиться до героя?

3. Ательстан Конінгсбурзький

1) Соціальний статус та походження: “плюси” й “мінуси”.

Підказка:

Знатність, багатство, походження від короля Едуарда Сповідника.

Не завжди спроможний розпорядитися власною долею (надії на одруження), бажання жити за рахунок інших.

2) Чи сповідує Ательстан такі самі стійкі принципи, що і його старший друг Седрик?

Підказка:

Турнір: у який з днів бере участь у поєдинку і на чиєму боці.

Головне у полоні. Що було для нього найстрашнішим, коли його вважали померлим?

3) Чи можна стверджувати, що Ательстан сильний та шляхетний? Підказка:

Участь у бою після визволення із замку.

Відмова від Ровени.

Негативне ставлення до Ісаака.

4) Як автор ставиться до героя? Якими засобами зображено цього персонажа?

4. Ісаак

1) Соціальний статус, рід занять: “плюси” й “мінуси”.

Підказка:

Велике багатство, можливість утримувати у фінансовій залежності сильних людей.

Страх усе втратити.

2) Чому Ісаак у будь-якому суспільстві, навіть серед нижчих верств, сприймається як пригноблений?

Підказка:

Національність.

У домі Седрика.

На турнірі.

У лісі після визволення.

3) Що є для цього героя найвищими цінностями?

Підказка:

Гроші та дочка. (Тортури у замку. Торгівля за викуп свого життя. Все вимірює у грошах.)

Шкодує не за пораненим лицарем, а за пошкодженими обладунками.

4) Як автор ставиться до героя?

5. Бріан де Буагільбер

1) Соціальний статус та походження: “плюси” й “мінуси”.

Підказка:

Знатність, багатство, перевага над багатьма іншими норманами (письменний, має вагу в суспільстві).

Нещирий, як усі храмовники.

2) Що можна сказати про лицарські якості та шляхетність Буагільбера?

Підказка:

Мужній боєць.

Поведінка у домі Седрика.

Заклад храмовника проти закладу паломника.

Ставлення до Ребеки.

3) Чи є щось позитивне у поведінці, вдачі цього негативного персонажа?

Підказка:

Почуття до Ребеки.

Останній турнір.

4) Ставлення автора до героя.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Ми припиняємо на сьогодні наш “Мозковий штурм”.

Вплив яких факторів на формування особистості, долю героїв ми побачили, аналізуючи їх поведінку та життя? (Соціальний статус; походження; національність; фінансовий стан.)

Які ще фактори впливають на долю людини? Хто з персонажів ілюструє цю думку?

IV. Домашнє завдання

Закінчити збір матеріалів про Вамбу і Локслі, підготувати розповідь про них; дочитати роман до кінця, звернути увагу на останній двобій Айвенго і Буагільбера.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Історичний колорит і романтика пригод у творі (продовження). Вплив реальних історичних подій, соціального статусу і національності на долю людини – ГЕРОЇЧНЕ МИНУЛЕ В ЛІТЕРАТУРІ – I семестр