ІДЕЯ ВІЛЬНОЇ ТВОРЧОСТІ, ВІЛЬНОЛЮБСТВА ЛЮДИНИ В ЛІРО-ЕПІЧНІЙ ПОЕМІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ДАВНЯ КАЗКА” – Світ української поезії

Мета: вчити учнів сприймати художній твір у єдності змісту й форми, пояснити умовність описаної ситуації у творі “Давня казка”, висловити власні судження про свободу творчості та вільнолюбство людини; розвивати в учнів навички роботи з художнім твором, виразного читання, удосконалювати вміння аналізувати ліро-епічний твір; виховувати моральні якості – доброту, щирість, нетерпимість до зла, несправедливості.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет Лесі Українки, виставка її творів, текст програмового твору, дидактичні матеріали (“візитка” поеми, тестові завдання).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота за методикою “коло ідей”

Діти об’єднуються в групи та отримують питання для обговорення:

□ Дібрати учнями назви до поезій Лесі Українки “Ви щасливі, пречистії зорі…”, “Давня весна”. (“Якби я була зіркою в небі…”, “За вікном цвіла весна”).

□ Пригадати жанрові особливості ліро-епічних творів, зокрема поеми. (Твори, у яких поєднано лірику й епос, називаються ліро – епічними)

□ Дати визначення поеми. (Поема – це ліро-епічний віршований твір, у якому зображені важливі події, яскраві, сильні людські характери, розповідь про героїв, події супроводжуються авторськими відступами)

По закінченню часу для обговорення кожна група представляє лише один аспект проблеми, яку розглядали, та висловлюється по черзі.

2. Поетична хвилинка

1-2 учні читають виразно напам’ять вірші Лесі Українки, які є улюбленими.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

Вступне слово вчителя

Щасливий той, хто чує й розуміє мову рідної землі, пускає до свого серця казку, легенду, пісню… Щасливий і той, кого від Бога щедра земля благословляє талантом. І цей дар – Лариса Петрівна Косач-Квітка. Її активна життєва позиція, любов до України сприяли появі поеми “Давня казка”, а ім’я справедливо ставлять поряд із Тарасом Шевченком та Іваном Франком. Характерною ознакою поетеси є сильний, бадьорий тон, несхитна віра в краще майбутнє народу. Це людина надзвичайного обдарування. Може, лише Іван Франко зрозумів це тоді, назвавши Лесю Українку “трохи чи не одиноким мужчиною на всю соборну Україну”. Людмила Старицька-Черняхівська писала: “На залізний вівтар свого краю вона поклала все, що мала: талант і серце, і свої недовгі дні”.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Історія написання твору

Красиво сказане, безстрашне слово правди прозвучало в поемі Лесі Українки “Давня казка”, написаній 1893 р. Своє місце, як митець, письменниця бачить лише серед найпередовіших верств суспільства – робітників. Твір “Давня казка” вперше був опублікований у львівському журналі “Життє і слово” за 1896 рік, а пізніше в другій збірці віршів поетеси “Думи і мрії”. У час творення цієї поеми одні письменники реакційного напряму заявляли, що мистецтво потрібне лише для розваг, інші – історію вершать царі, королі, володарі простого люду, а кріпосницький лад є непорушний, вічний. Поемою “Давня казка” Леся Українка гостро критикувала носіїв цих теорій і звернула особливу увагу на роль та місце поета у визволенні народу від кайданів неволі, несправедливості, жорстокості.

Лексична розминка

З’ясувати лексичне значення слів.

Мосьпане (заст.) – уживається як звертання в значенні “Милостивий пане, добродію!”.

На упрузі (заст.) – у вечірні години.

Задати гарту – понівечити, знищити.

Застава – перешкода, пастка.

Мандоліна – струнний щипковий музичний інструмент з овальним корпусом і чотирма парами струн, на якому грають тонкою пластиною із загостреним кінцем.

Донна – слово, що додається до імен знатних жінок в Італії. Герольд – глашатай, оповісник при дворах феодальних правителів, а згодом при дворах європейських монархів.

Лицар – мужня, саможертовна, благородна людина, захисник волі.

Проблемне питання

· Поміркуйте: митець повинен служити лише музі чи й народові. Висловіть свої міркування щодо цього питання після прочитання поеми. Аргументуйте думку: “Чи актуальна поема сьогодні?”

2. Коментоване читання розділів поеми “Давня казка”

3. правила для учнів (записані на дошці. учитель пропонує опрацювати і використовувати під час висловлення думок.)

Кожна думка важлива.

Не бійся висловитися.

Ми всі партнери.

Обговорюємо сказане, а не людину.

Обдумав, сформулював, висловив!

Умій погодитися і не погодитися!

4. Бесіда з елементами роздуму

· Чому Леся Українка назвала твір казкою?

· Дібрати цитати з твору, які нагадують про його казковість

· Визначити тему, основну думку твору.

· У групах, сформованих на початку уроку, дібрати заголовки до розділів поеми і записати в зошит.

· Що означають слова “От собі людина Божа”?

· У якому ракурсі вживаються слова лицар і лицарство щодо Бертольдо та його воїнів?

· Дайте коротку характеристику образу Бертольдо.

· Чим повчальна поема для людей?

· Чому між нащадками поета і графа триває боротьба?

Коментар учителя. Недарма в казкового поета реальні послідовники. “Як в нації вождя нема, тоді вожді її поети”,- писав Євген Маланюк, поет-державотворець.

5. Рефлексія “Акровірш”

За допомогою асоціативного мислення створити психологічний портрет Поета.

П – поважне ставлення до простого люду

О – “оживляв сумну діброву”

Е – енергійний

Т – талановитий

6. Дати відповідь на проблемне питання

“Чи актуальна поема сьогодні?” (Так, актуальна, адже наш народ зараз у безупинній боротьбі, у пориванні до волі в ім’я миру, справедливості, добра, дружби, любові. Віримо, що Божа благодать зійде над нашою Україною, і народ буде вільний від зла, жорстокості, несправедливості, бо ми – люди.)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

“Мікрофон”

Отже, поема “Давня казка” – це твір… (Твір про силу поетичного слова, зокрема про надихаючу і мобілізуючу роль його у визвольній боротьбі, про віру у світле мирне майбутнє. Митець завжди повинен служити музі та народові).

Михайло Старицький писав: “Лесю! Твоя поезія – це чудо! Ця світла зірка щедро світитиме майбутнім поколінням доти, поки існуватиме людство. А ти стала поетесою світового рівня”.

VІ. ПІДСУМОК НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ІДЕЯ ВІЛЬНОЇ ТВОРЧОСТІ, ВІЛЬНОЛЮБСТВА ЛЮДИНИ В ЛІРО-ЕПІЧНІЙ ПОЕМІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ДАВНЯ КАЗКА” – Світ української поезії