І. ФРАНКО “ФАРБОВАНИЙ ЛИС”. ОБРАЗ ЛИСА, РИСИ ЙОГО ХАРАКТЕРУ – Світ фантазії, мудрості (продовження)

Теорія літератури: літературна казка, мова автора і мова персонажів; прозова мова.

Мета:

– навчити характеризувати головного героя казки, розкрити особливості мови персонажів казки І. Франка;

– формувати в учнів уявлення про дійових осіб, мову персонажів і мову автора в художньому творі; розвивати вміння аналізувати художній твір;

– виховувати любов до художнього слова, культуру мовлення.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портфоліо учнів, папір, підручник.

Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся.

Українське прислів’я

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Лис зустрів у лісі лиса.

Лис із лисом обнялися.

– Здрастуй, лисе!

– Здрастуй, лисе!

– Ти не лисий?

– Я не лисий…

– Так чому ж ти звешся лисом?

– Але й ти зовешся лисом,

Хоч і ти також не лисий.

Й лис із лисом розійшлися.

Той – не лисий,

Той – не лисий.

Розійшлися – та й гадали –

Чого їх ми ось тут згадали?

· Яке відношення має цей вірш до нашого уроку?

Ми сьогодні продовжуємо говорити про героїв казки “Фарбований Лис”. І зосередимо свою увагу на тому, як наші герої розмовляють. Навчимося відрізняти мову автора від мови персонажів.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Створюючи образи звірів, І. Франко мав на увазі людей з певними рисами характеру, хорошими чи поганими. Отже, і ми розглядатимемо образ головного героя Лиса Микити з точки зору людських якостей. Значить, говоримо про Лиса, а бачимо тих чи інших людей з даними рисами характеру.

У передмові до видання збірки “Коли ще звірі говорили” (1903 р.) І. Франко писав, що сподівається своїми казками примусити дітей “сміятися і думати, розбудити їх цікавість та увагу…, замилування до чесноти, правдомовності і справедливості, а надто любові до природи”.

2. Бесіда

· Які з наведених рис характеру притаманні Лисові?

1) Хвалькуватий

2) Самозакоханий

3) Лагідний

4) Ледачий

5) Упевнений

6) Боягузливий

7) Задерикуватий

8) Хитрий

9) Зухвалий

10) Щирий

11) Сміливий

12) Лицемірний

13) Зарозумілий

14) Добрий

15) Справедливий

· Позначте позитивні риси характеру ” + “, а негативні – “-” та підрахуйте, яких більше. Зробіть висновок.

· Ви вважаєте Лиса справді добрим і справедливим царем?

· Чи справедливо Лис назвав себе Остромислом?

· Чи справедливо звірі розправилися зі своїм царем?

· Чи викликає у вас співчуття Лис?

· Чи хотіли б ви собі такого життя, як у Лиса?

· Позитивний чи негативний образ Микити?

· Кого ми бачимо в образі Фарбованого Лиса? (Лиса Микиту можна назвати негативним образом З окремими добрими рисами, а також позитивним З окремими негативними рисами.)

3. Слово вчителя

В образі Лиса можна впізнати людину загалом непогану – сміливу, кмітливу, яка вміє знаходити вихід зі скрутних ситуацій і використовувати їх собі на користь. Разом з тим це ще й хвастлива й необережна людина, яка інколи переоцінює свої можливості, за що і страждає.

· Яка основна думка наведених прислів’їв?

– Не питай, що це за людина – послухай її мову.

– Рана загоїться, а зле слово – ніколи.

– Слово там допоможе, де й рука не зможе.

– І від солодких слів буває гірко.

– Не хочеш почути поганих слів – не кажи їх сам.

Правильно, слова, наше мовлення, його чистота, виразність,

Краса. По тому, як людина говорить, вже можна судити, яка вона. А ми говоримо про мову автора та мову персонажів у нашій казці.

4. Робота зі словником лінгвістичних термінів

Учні записують слова “монолог”, “діалог”, “полілог”, “репліка”.

– Діалог – розмова двох осіб.

– Полілог – розмова багатьох осіб.

– Репліка – кожне висловлювання персонажів.

– Мова автора – це мова оповідача в художньому творі.

– Мова персонажів – це мова дійових осіб твору.

5. Міні-проект

Зараз ми з вами на хвилинку потрапимо до майстерні, у якій своїми руками зробимо витинанку, персонажа казки “Фарбований Лис” – Лиса Микиту. Папір у вас лежить на парті, нам більше нічого не треба. Витинанка робиться без олівця та ножиць, з одного паперу. Складаємо аркуш удвічі, обводимо трафаретом контури Лиса й обриваємо рівненько по контурах його фігуру. Розгортаємо листок – і перед нами справжнісінький Лис. (Учитель ЧІПЛЯЄ його на дОШЦІ, а в дітей залишається на партах.)

А тепер добираємо з тексту слова та вирази, які говорив наш герой.

(УЧНІ виходять ПО черзі до дошки і приклеюють до Лиса на дошці репліки його з казки, озвучуючи їх при цьому: “Любі мої! Не бійтеся мене!”, “Святий Миколай зліпив мене з небесної глини”, “Так, дітоньки” тощо.)

6. Метод “ПРЕС”

Шляхом застосування структури методу “ПРЕС” відповісти на запитання:

Лис Микита – позитивний чи негативний герой?

Позиція

Я вважаю, що… (висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваш погляд).

Обгрунтування

…тому, що… (наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому грунтуються докази на підтримку вашої позиції).

Приклад

…наприклад… (наведіть факти, які демонструють ваші докази, вони підсилять вашу позицію).

Висновки

Отже (тому), я вважаю. (узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто, це є заклик прийняти вашу позицію).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

· Продовжте речення: “Я не знав (ла), а тепер знаю…”

· Прочитайте прислів’я, вставивши між приголосними звуками голосні та поясніть, яке відношення воно має до нашого уроку.

БР_ХН_ _ СВ_Т ПР_ЙД_Ш, Т_ Н_З_Д Н_ В_РН_ШС_.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати тему за допомогою підручника та зроблених на уроці записів.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

І. ФРАНКО “ФАРБОВАНИЙ ЛИС”. ОБРАЗ ЛИСА, РИСИ ЙОГО ХАРАКТЕРУ – Світ фантазії, мудрості (продовження)