І. ФРАНКО “ФАРБОВАНИЙ ЛИС”. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ПЕРСОНАЖІ – Світ фантазії, мудрості (продовження)

Мета:

– ознайомити учнів із головними та другорядними персонажами казки, розвивати вміння усно характеризувати героїв, визначати риси їхніх характерів;

– удосконалювати навички виразного вибіркового читання і розуміння змісту твору; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд;

– сприяти осмисленню негативних рис: лицемірства, зазнайства, хвальковитості.

ТИП уроку: комбінований.

Обладнання: ілюстрації до твору, фотографії письменника, портфоліо учнів.

Слова ласкаві, а думки лукаві.

Народна мудрість

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Група аналітиків на минулому уроці приготувала питання для клоуз-тестів:

1) Іван Франко – це… (український письменник).

2) Збірка казок І. Франка називається… (“КОЛИ ще звірі говорили”).

3) Лис, про якого розповідається в казці “Фарбований Лис”, має ім’я… (Микита).

4) Якого кольору була фарба в діжі, куди заховався Лис? (Синього)

5) За словами Лиса, хто його виліпив з небесної глини? (Святий Миколай)

6) Як почали називати Лиса після фарбування? (Остромислом)

7) Яким був царем Лис Микита? (Добрим)

8) Лис Микита, зробившись царем, жив собі як у Бога за… (дверима).

9) Скільки був царем Лис? (Один рік)

10) Що за свято влаштували звірі в лісі? (Роковини царювання Лиса)

11) Як “прогорів” Лис Микита? (Заспівав по-лисячому)

12) Як скінчилося життя Лиса Микити? (Звірі розірвали його на шматочки)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Сьогодні ми з вами повинні розглянути образи казки “Фарбований Лис”: виділити головні персонажі та другорядні, визначити риси характеру Лиса – які з них позитивні, які – негативні. Замисліться над темою уроку, поміркуйте, яких навчальних результатів ви прагнете досягти, і закінчіть подані речення:

– Перед цим уроком я хвилююся, оскільки…

– На уроці я сподіваюся…

– Від цього уроку я очікую…

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів)

Яких людей характеризує ця народна мудрість? Яке відношення вона має до твору “Фарбований Лис” Івана Франка?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

· Які, на вашу думку, герої називаються головними, а які другорядними? (Про головного героя говориться найбільше, усі інші допомагають розкрити риси його характеру.)

· Назвіть головних і другорядних персонажів казки “Фарбований Лис”. (Головний – Лис Микита; другорядні – Пси, Вовчик – братик, Ведмідь, Кабан, Мавпа Фрузя.)

· Знайдіть, будь ласка, уривок у казці, де йдеться про другорядних персонажів. (Там, де вони вперше зустрілися ЗІ “страшким звіром”.)

2. Робота в зошитах

Головний персонаж – це дійова особа, про яку розповідається протягом усього твору і характер якої розкрито найповніше.

Другорядні персонажі – це дійові особи, які виконують у творі допоміжну роль і допомагають висвітлити характер головного персонажа.

3. Хвилинка відпочинку “Від серця – до серця”

Вимова звуків [о], [и]. Спочатку вимовляємо протяжно [о], потім промовляємо на високій ноті протяжно [и]. Тепер, імітуючи биття серця, вимовляємо [о-и, о-и, о-и]. Після цього малюємо в повітрі серце, посміхаємося і сідаємо.

4. Бесіда

· Чому казка має таку назву? Хто є головною дійовою особою?

· Як автор ставиться до Лиса Микити? Вовка? Ведмедя? Лісових звірів?

· Хто з персонажів казки заслуговує на повагу? Чому?

· Хто першим злякався, коли побачив пофарбованого Лиса?

5. Прийом “Бюро літературних знахідок”

Учитель по черзі підходить до учнів і пропонує зі скриньки дістати слова. Учні відповідають на запитання:

· Кому належить ця річ?

· Перекажи епізод казки, пов’язаний із цим словом.

(У скриньці Є такі слова: найспритніший мисливець, торговиця, пси, мавпочка Фрузя, діжа З фарбою, звір Остромисл, безславний кінець.)

6. Вікторина “упізнай героя казки”

– “Скільки разів гонили його… ставили на нього капкани або підкидали отруєного м’яса, нічим не могли його доконати”. (Стрільці на Лиса)

– “Зараз пронюхали, хто він, загарчали та як кинуться до нього!” (Пси)

– “Фарбувати будинки, паркани та садові лави”. (Маляр)

– “Серце в бідолахи билось сильно, голод крутив кишки, запах олії душив його, але що було робити!” (Лис Микита)

– “Ще вчора він був добрим знайомим нашого Микити, але тепер, побачивши нечуваного синього звіра… аж завив з переляку”. (Вовк)

– “.Вистригли йому три жменьки волосся між очей і пустили на вітер”. (Мавпа Фрузя)

– “Якийсь дивний і страшний звір, синій – синій, з препоганим запахом, покритий, не то лускою не то їжаковими колючками”. (Лис Микита)

– “…В народних вбраннях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг втриматися”. (Молоді лисички)

– “Хто що зловив або знайшов, то їв, а хто не зловив, той був голодний”. (Звірі)

– “…Ревли басом, аж дуби тряслися”. (Ведмеді)

– “…Жив собі, не тужив. Тільки одного боявся: щоб фарба не злізла з його шерсті, щоб звірі не пізнали, хто він є насправді”. (Лис Микита)

– “…Витягали соло, аж вуха в’янули”. (Вовки)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

– Сьогодні на уроці я зрозумів (-ла), що…

– Я думаю, що читання…

– На уроці мені найбільше запам’яталося…

– Я хотів би (-ла б) …

2. Слово вчителя

Казки І. Франка вчать юне покоління добра, справедливості, гуманізму, засуджуючи підступність, пихатість, лінь. Мине чимало часу, і ще не одна дитина, забувши про все, вчитуватиметься в захопливі, цікаві й повчальні казки безсмертного Каменяра.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Скласти план до казки “Фарбований Лис”.

2. Дати усну відповідь на запитання “Над чим казка примушує замислитися?”




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

І. ФРАНКО “ФАРБОВАНИЙ ЛИС”. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ПЕРСОНАЖІ – Світ фантазії, мудрості (продовження)