І. Багряний. Роман Тигролови. Жахливі картини БАМЛАГу

Образ Григорія Многогрішного.

Мета. розкрити жанрові особливості роману, його будову, художні прийоми відображення дійсності; розвивати в учнів уміння визначати ідейний зміст і художню специфіку творів; виховувати старшокласників вольовими людьми, яскравими особистостями.

Тип уроку. комбінований.

Обладнання. рома. І. Багряного “Тигролови”, політична карта Радянського Союзу, епіграф.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Перевірка засвоєних знань.

Запитання та завдання для учнів.

1. Розповісти про життя та творчість І. Багряного.

2. Які події з життя письменника вас найбільше вразили і чому?

3. Що спільного у долях Уласа Самчука та Івана Багряного?

III. Повідомлення теми, мети уроку.

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Матеріал для вчителя.

Епіграфом уроку хай стануть слова І. Багряного: “Сміливі завжди мають щастя.”

Ці слова рефреном звучать упродовж усієї розповіді про нелегкий шлях Григорія Многогрішного, героя роману І. Багряного “Тигролови”. Цей твір був знаний і відомий за кордоном. “Тигролови” видавались німецькою мовою, перекладались англійською, голландською, французькою і завжди мали успіх у читача. Німці купували книгу дітям до дня народження або першого причастя. Вона значилася у каталозі кращих видань, рекомендованих для молоді. В Україні ж про роман не знали майже півстоліття – він побачив світ лише в 1991 році. Запитання та завдання для учнів.

1. Чому, на вашу думку, твір був заборонений у Радянському Союзі?

2. Що найбільше вразило, схвилювало вашу уяву, найяскравіше зафіксувалося у пам’яті?

3. Про що, на ваш погляд, роман І. Багряного?

Роман “Тигролови” – єдиний прозовий твір Івана Багряного, створений в Україні. Письменник написав його за 14 діб, подав на літературний конкурс у Львові і здобув разом з Тодосем Осьмачкою (“Старший боярин”) першу премію. “Тигролови” – роман багатоплановий. У творі виділяються декілька тематичних пластів:

А) історична конкретика сталінської доби;

Б) відображення впливу сталінського терору на долю окремої людини – молодого українського інтелігента, інженера-авіатора Григорія Многогрішного;

В) людяний світ свободи;

Г) романтичне кохання Григорія та Наталки.

Твір складається з 12 розділів і ряду підрозділів, схожих на новели. Назви кожного розділу – інтригуючі. “Тигролови” мають усі прикмети пригодницького роману:

А) персонажі чітко розмежовані на позитивні і негативні;

Б) захоплюючий сюжет (інтригуюча зав’язка – утік найнебезпечні – ший в’язень – головний герой; розвиток дії насичений небезпечними для Григорія ситуаціями, кожна з яких веде до головного кульмінаційного моменту – зустрічі Многогрішного і Медвина в тайговому безлюдді; щаслива розв’язка – закохана пара переходить кордон);

В) кохання з дівчиною, схожою на тайгову амазонку;

Г) щасливий кінець.

Твір І. Багряного виділяється з-поміж інших романів цього жанру. На думку Ю. Шереха, новаторство Багряного в тому, що він “стверджує жанр українського пригодницького роману, українського всім своїм духом, усім спрямуванням, усіма ідеями, почуттями, характерами. Цим він говорить нове слово в українському літературному процесі.”

Роман І. Багряного ввів до української літератури світ далекосхідної тайги, її флору і фауну. Ревуть могутні ізюбри, “упираються рогами один в одного, аж лускіт іде”, граційно скрадаються володарі пралісу смугасті “кішки” – тигри, блимає бистрим оком підступна рись, гартуються в печі оленячі панти – Сірків трофей.

У деяких місцях текст звучить як вірші в прозі: ритмомелодика, будова речень, інтонаційні паузи, яскраві тропи надають творові невідворотного чару.

Можна говорити і про автобіографічність роману. Втікач з ГУЛАГу, автор “Тигроловів” майже два роки жив із тайгою одним життям, глибоко пізнав і полюбив цей далекий і суворий край, його мешканців – людей і тварин. Сторінки цього твору передають його особисті знання і враження.

Звертаємось до учнів із запитанням:

– У чому секрет надзвичайного успіху “Тигроловів” на Заході?

Відповіді учнів будуть різноманітними. Доповнити можна такими твердженнями:

А) молодь завжди захоплюється сильною особистістю;

Б) життя сповнене труднощів і небезпек, а головний герой Григорій сміливо і впевнено йде до поставленої мети;

В) людина не повинна ні на крок відступати від свого вибору і загальнолюдських моральних норм.

Пропонуємо учням скласти план до характеристики образу Григорія Многогрішного, який втілює в собі багрянівський ідеал українського інтелігента 30-х років, нащадка славного козацького роду.

Орієнтовний план

1. Григорій – бунтар з юних літ.

2. Непримиренність до більшовицького фарисейства.

3. Патріотизм головного героя.

4. “Краще вмерти біжучи, ніж жити гниючи.”

5. Цілеспрямованість і воля до життя.

6. Безстрашність нащадка славного козацького роду.

7. Внутрішня порядність і культура поведінки головного героя.

8. Григорій Многогрішний – справжній лицар.

9. Моє ставлення до головного героя.

Учні аналізують образ Григорія Многогрішного, використовуючи цитати, зачитуючи промовисті епізоди з роману.

Загальний висновок із характеристики образу Григорія Многогрішного пропонуємо записати у зошити.

Перед нами тип молодого свідомого українця – людини, яка відчуває органічну єдність з нацією, її культурою й історією, але душею і вчинками противиться тому, що є аморальним, що претендує на володарювання над його особистою долею.

Образ Григорія Многогрішного скріплює душу і вчить читача великої і мужньої любові.

V. Підсумки уроку. Закріплення вивченого.

Слово вчителя.

Роман “Тигролови” утверджує думку про те, що добро і правда переможуть навіть у тому світі, де носіїв високих моральних принципів позбавляють права на існування. Фізична смерть для них не є поразкою, бо вони стають переможцями духовно.

Роман “Тигролови” і його головний герой виховують справжніх, сильних духом представників української нації. Якщо буде у нас більше таких Григоріїв Многогрішних, то духовний потенціал українського народу – незнищенний.

Запитання та завдання для учнів.

1. Для чого у творі показано полювання на ізюбрів та на тигрів?

2. Чому пасажири комфортабельного поїзда співчувають і допомагають пасажирам “ешелону смерті”?

3. Українці Зеленого Клину зберігали свою ментальність в умовах Сибіру. Доведіть це.

VI. Домашнє завдання.

Написати твір-роздум “Чи завжди сміливі мають щастя?”

Використана література:

1. Багряний І. Публіцистика,- К., 1996.

2. Гаврильченко О., Коваленко А. Штрихи до літературного портрета Івана Багряного//Багряний І. Сад Гетсиманський.- К., 1992.

3. Ковальчук О. Ми є. Були. І будем ми!: Вивчення роману Івана Багряного “Тигролови”//Дивослово.- 1999.- №7.- С.36-41.

4. Костюк Г. Іван Багряний: Сторінки спогадів// Українська мова і література в школі.- 1993,- №10.- С. 4-12.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

І. Багряний. Роман Тигролови. Жахливі картини БАМЛАГу