Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки та ін.). Велика роль гумору в житті українців

Мета: розкрити значення гумору для українського народу; навчити визначати відмінності гумористичного та сатиричного зображення; дати поняття жанрів гумористичних творів; сформувати вміння конструювати тексти та створювати словесні й художні образи; розвивати творчу уяву; виховувати повагу до надбань рідного народу; формувати активну життєву позицію.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення уроку: урок – творча лабораторія.

Засоби навчання: уривок мультфільму “Як козаки у футбол грали” (режисер – В. Дахно); схема “Жанри гумору” (її зміст – у конспекті уроку); фотографія із зображенням веселки; твори Є. Дударя, В. Насипаного, П. Глазового; дидактичний матеріал; мультимедійні засоби.

Епіграф до уроку:

…Бог дає багатство й достатки, дозволяє їх споживати,

Брати з них свою частку та при своїй праці веселитися, – і це дар Божий.

Біблія (Проповідник 5:18)

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

II. Актуалізація і корекція опорних знань.

Бесіда за питаннями.

– Коли люди сміються?

– З яких кумедних випадків ви сміялись?

– Яким буває сміх?

III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Перегляд уривка мультфільму “Як козаки у футбол грали”.

Слово вчителя.

Сміх – найкращі ліки. А добрий гумор завжди в пригоді. Саме він допомагав жити і виживати людям у складних ситуаціях. Є чимало свідчень істориків, давніх документів, де згадується, що наші предки відзначалися працьовитістю, щирістю і веселою вдачею. Навіть у часи важких лихоліть українці знаходили сили сміятися із себе і ворогів. У нашому гуморі – життєва сила і мудрість народу.

Людина, здатна веселитися та усміхатися, завжди має щире серце і сильний дух. Козаки, повстанці, поети, вчені, митці, політики та прості трударі шанували веселе слово і добрий гумор. Ті, що дарують усміх, завжди в пошані, ореолі народної любові. Тому роль гумору в житті українців дуже велика і важлива. Веселе, гостре слово завжди допоможе боротися, вірити, творити і будувати свою вільну Україну.

IV. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Опрацювання текстів гумористичного й сатиричного характеру, визначення відмінних ознак.

Текст 1

Дитина хоче “тям”

(уривок)

Вона й воно з’явилися в пасажирському залі… Сіли.

Воно показало пухкеньким кривеньким пальчиком на протилежну лавочку й вимогливо заволало:

– Тям! Тям!

Пасажири, що сиділи на протилежній лавочці, переглянулись.

– Дитина хоче “тям”, – пояснила мати й понесла своє чадо прямо на пасажирку, на яку воно показувало.

Пасажирка звільнила місце, пересіла на іншу лавочку.

Воно тицьнуло пальчиком на лавочку збоку. І ще вимогливіше сказало:

– Тям-м-м!.. (Євген Дудар)

Текст 2

Ким стати?

Ошелешив батька син, каже нині: – Тату,

Знаєш, я уже не хочу Шварцнегером стати.

І Кличком не хочу бути, й навіть Джекі Чаном,

В космонавти теж не візьмуть, бо я їм погано.

У валютники пішов би, долари міняти,

Чи інспектором Петренком – машини спиняти.

А в начальники не хочу, то нервові люди,

Та й крутого бізнесмена із мене не буде.

Я вже цілий місяць думав, ким же мені стати,

І тепер таки надумав: піду в депутати.

То робота не марудна, і платня нівроку –

Відзначатися щоранку й пантрувати кнопку.

Віктор Насипаний

Робота зі схемою “Жанри гумору”.

Літературознавчий практикум (основні поняття учні записують у зошити).

Усмішка – різновид фейлетону та гуморески, який увів в українську літературу Остап Вишня.

Анекдот – коротке усне гумористичне або сатиричне оповідання про якусь подію, випадок.

Співомовка – короткий гумористичний твір, побудований на певному народному анекдоті, приказці чи казковому мотиві, у якому описано комічний випадок.

Гумореска – невеликий віршований, прозовий чи драматичний твір з комічним сюжетом.

Байка – невеликий алегоричний твір повчального змісту.

Фізкультхвилинка.

V. Узагальнення і систематизація знань.

Конструювання текстів.

Робота в групах.

Група І

– За допомогою поданих фразеологізмів складіть гумореску на тему “Школа”.

■ Пекти раків;

■ білий як стіна;

■ роззявив рота;

■ точити ляси;

■ скалить зуби;

■ рахувати ворон;

■ вітер у голові;

■ стоїть, як пеньок;

■ золоті верби ростуть;

■ байки розказувати;

■ ні пари з уст;

■ локшина на вуха;

■ як на долоні;

■ очі на лобі;

■ урвати терпець;

■ тягнути кота за хвіст;

■ водити за ніс;

■ лити воду;

■ як курка лапою.

Група II

За допомогою поданих фразеологізмів складіть гумореску на тему “Спорт”.

■ Ні те ні се;

■ дати драла;

■ молоко на губах;

■ заварити кашу;

■ до сьомого поту;

■ дерти кирпу;

■ водити за ніс;

■ руки в ноги;

■ як кіт наплакав;

■ обливатися потом;

■ ахіллесова п’ята;

■ знайти крайнього;;

■ на голові ходити;

■ як вітром здуло;

■ чесати язиком;

■ скреготати зубами;

■ стоїть, як вкопаний;

■ ловити гав.

Група III

– За допомогою поданих фразеологізмів складіть гумореску на тему “Випадок”.

■ Глянув вовком;

■ як на голках;

■ ховає очі;

■ як у себе вдома;

■ ні риба ні м’ясо;

■ мотати на вус;

■ як сніг на голову;

■ як на долоні;

■ сала за шкуру;

■ як дві краплі;

■ старий лис;

■ біла ворона;

■ впертий, як віслюк;

■ задерти носа;

■ простий, як двері;

■ напускати туману;

■ робити з мухи слона;

■ бити байдики;

■ як гриби після дощу;

■ накивати п’ятами.

Творча робота “Юні художники”.

Створення малярських міні-проектів до гуморески П. Глазового “Кухлик”.

Матеріал для вчителя.

Кухлик

Дід приїхав із села,

Ходить по столиці.

Має гроші – не мина

Жодної крамниці.

Попросив він:

– Покажіть кухлик,

Той, що з краю.

Продавщиця:

– Шо? Чєво? Я нє понімаю.

– Кухлик, люба, покажіть,

Той, що збоку смужка.

– Да какой же кухлік здесь,

Єслі ето кружка!

Дід у руки кухлик взяв

І насупив брови.

– На Вкраїні живете

Й не знаєте мови…

Продавщиця теж була

Гостра та бідова.

– У меня єсть свой язик.

Ні к чему мнє мова.

І сказав їй мудрий дід:

– Цим пишатися не слід,

Бо якраз така біда в моєї корови:

Має, бідна, язика

І не знає мови.

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Психологічний тест.

Учитель демонструє фото із зображенням веселки. Учні по черзі називають один з кольорів і пояснюють, що він означає.

Червоний – воля до перемоги, лідерство, наполегливість.

Жовтий – розум, здатність швидко вирішувати, упевненість у собі.

Зелений – спокій, велика працездатність, привітність.

Синій – наполегливість, самовідданість, наявність власного погляду на різні питання.

Оранжевий – прагнення до самоствердження, позитивність.

Фіолетовий – підвищена самооцінка, ідеалізм, відповідальність.

– Якого кольору, на вашу думку, був наш урок сьогодні?

Вправа “Заверши речення”

– Для мене гумор…

– Щоб бути успішним, потрібно…

– Моє побажання однокласникам…

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Опрацювати теоретичний матеріал підручника.

– Закінчити роботу над творчими проектами.

– Випереджувальне завдання: учні-біографи готують усне повідомлення “Знайомство зблизька” про життєвий шлях Л. Глібова; учні-літературознавці – повідомлення “Байка як літературний жанр” (Орієнтовний матеріал – у конспекті наступного уроку).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки та ін.). Велика роль гумору в житті українців