Громадянська лірика. Урок виразного читання віршів Лесі Українки – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Мета: поглибити знання учнів про лірику Лесі Українки та вірш “Сопйа spem spero”; продовжити роботу над формуванням навичок виразного читання, ідейно-художнього аналізу тексту, розвитком зв’язного усного мовлення; допомогти учням відчути велику силу слова, його вплив на почуття, думки, волю, характер людини і здатність отримувати морально-естетичне задоволення від художнього твору; виховувати любов до художнього слова та поезії Лесі Українки.

Обладнання: пам’ятка декламатора, пам’ятка “Як навчитися виразно читати віршові твори”, текст вірша “Contra spem spero”, тексти віршів Лесі Українки, які принесуть із собою учні.

Теорія літератури: художнє читання.

Тип уроку: комбінований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя

Не дарма кажуть, що людина жива “не хлібом єдиним”: їй потрібна ще й краса, яку несуть споглядання природи, гармонійні людські стосунки, твори мистецтва, музика, вірші…

Саме про вірші Лесі Українки, які надають поетесі можливості злетіти на крилах натхнення над світом буденності, взявши із собою і читача, піде мова на уроці. Тільки їх краса повністю відкриється лише тоді, коли вони будуть майстерно прочитані. На цьому уроці ми продовжимо роботу над удосконаленням уміння виразно читати вірші.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Ø Що ми називаємо художнім читанням? (Художнє читання – публічне виконання творів літератури (віршів, прози, публіцистики; особливий вид естрадного мистецтва). Кого ми називаємо декламатором? (Того, хто виразно читає художній текст).)

Ø Які завдання стоять перед декламатором? (Передати ідейно-художній зміст вірша, почуття автора твору засобами виразного читання)

Ø Які якості повинен мати декламатор, щоб передати ідейно-художній зміст вірша? (Творчу уяву, емоційність, уміння аналізувати прочитане)

Ø Які ви виділили б етапи підготовки до декламації? (Сприйняття тексту, аналіз тексту, визначення виконавських завдань, тренування в декламації, визначення й уточнення запитань, які треба пояснити)

Ø На що, готуючись до виразного читання, слід звернути особливу увагу? (На засоби виразного читання: інтонацію, паузи, темп декламації, логічний наголос)

Ø Чиї почуття може передати читець? (Почуття автора вірша та особисті)

Ø Яким чином декламатор може спланувати використання засобів виразного читання при підготовці до декламації? (Графічне відтворення звучання художнього тексту – партитура)

Довідка. Засоби виразного читання

Інтонація – основний засіб вираження смислових та емоційних особливостей висловлюваного, який дозволяє передати ставлення того, хто говорить, до предмета мовлення, смислова мелодія мови.

Пауза – засіб виразного читання; зупинка голосу під час читання. Види: довгі, середні, короткі, логічні.

Темп – швидкість виразного читання або мовлення. Види: повільний, середній, пришвидшений, швидкий, скоромовкою.

Логічний наголос – вимовляння важливого за змістом слова з трохи більшою силою голосу. Від цього може змінитися навіть зміст висловлювання.

Партитура художнього тексту – це графічне відтворення звучання художнього твору. При підготовці тексту до читання партитурними знаками позначаються паузи, наголоси, підвищення і зниження тону, інтонаційні переломи тощо. Партитурні позначки допоможуть учителеві в процесі навчання учнів, особливо коли треба показати, як здійснити інтонаційну фігуру, що не визначена розділовим знаком.

IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1) Постановка завдань. Відтворення емоційної насиченості твору, розуміння ідейно-художнього смислу, а не лише фактичного змісту тексту, вміння висловити своє особисте ставлення, передати зміст і настрій слухачам.

2) Визначення і уточнення запитань, які треба пояснити. Повторення за допомогою “Пам’ятки декламатора” та пам’ятки “як навчитися виразно читати віршові твори” основних правил декламації.

3) Тренувальне виразне читання учнів (за бажанням). Обговорення виступів учнями та коментарі вчителя.

4) Виразне читання вірша з урахуванням попередньої інформації про вірш та виразне читання.

5) Обмін думками. Обговорення виступів учнів, пошук вдалих моментів і помилок, коментар учителя.

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

1. Висловити свою думку щодо того, навіщо людині вміння виразно читати??

2. Які емоції, на ваш погляд, розвиває читання віршів громадянської лірики, лірики Лесі Українки зокрема?

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал уроку.

2. Вивчити напам’ять вірш “Contra spem spero”.

3. Підготувати виразне читання вірша “Слово, чому ти не твердая криця…”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Громадянська лірика. Урок виразного читання віршів Лесі Українки – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ