ГРИГІР ТЮТЮНИК “ДИВАК”. ПАРАЛЕЛЬНІСТЬ І ЄДНІСТЬ ДВОХ СВІТІВ – ПРИРОДИ Й ЛЮДИНИ. ТОЧНІСТЬ І ЛАКОНІЗМ ОПИСІВ ПРИРОДИ – Рідна Україна. Світ природи

Мета:

– допомогти учням усвідомити прихований глибокий зміст оповідання;

– розвивати навички осмисленого художнього читання, вміння помічати художні деталі у творі; поглибити вивчене про пейзаж і портрет;

– виховувати доброту, людяність, емоційну чутливість, бажання уважніше придивлятися до природи, помічати і милуватися її проявами, берегти природу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст оповідання “Дивак”.

Світ який – мереживо казкове!

Світ який – ні краю, ні кінця!

В. Симоненко

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Друзі! Сьогодні на уроці нас очікує цікава робота-дослідження тексту оповідання Григора Тютюнника “Дивак”, спостереження за світом природи і світом людей. Розглянемо також особливості функціювання художнього слова у творі.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Скажіть, хто з героїв оповідання міг би сказати слова Василя Симоненка? (Олесь, адже він тонко відчував красу природи)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Паралельність і єдність двох світів – природи і людини – це головний мотив оповідання. Людина повинна усвідомлювати себе невід’ємною органічною часточкою природи. Потрібно вчитися “читати і розуміти книгу природи”. Уміймо розгледіти дивовижну красу і неповторність оточуючого світу, уміймо радіти і захоплюватися.

2. Бесіда

Назвати головних і другорядних героїв оповідання.

· У яку пору року відбуваються описані у творі події? (Взимку)

· За що Олесь любить зиму? (“Йому подобається робити перші протопти в заметах, знімати снігові очіпки з кілків у тинах”)

· Чому Федько вдарив Олеся? (Олесь сказав хлопцям, що вони псують лід, який ще молодий.)

· Як Олесь відреагував на напад Федька? (“Олесь згарячу ніяково посміхнувся, поторкав мокрою рукавичкою тверду гулю під оком і, ковзаючись, побрів до школи”)

· Що побачив Олесь крізь лід на дні річки? (Щуку)

· Як Олесь сприйняв примирення з Федьком? (“Він зрадів примиренню і, щоб віддарувати товариша, хутенько занишпорив по кишенях, дістаючи звідти духмяні верчики хмелю, сухе листя різного карбування, плетене з прядива та волов’ячої шерсті ремезяче гніздо, схоже на башличок”.)

3. Робота в групах

1- ша група – знайдіть в оповіданні описи природи.

2- га група – з’ясуйте, які засоби художнього мовлення найчастіше використовує автор і яка їх роль.

3- тя група – дослідіть емоційно забарвлену лексику, просторічні слова.

4- та група – знайдіть звукові образи в оповіданні.

Очікувані результати

1-ша група. Учні зачитують знайдені уривки: опис бору, опис річкового дна під кригою, окремі речення (“Надвечір хмари опустилися нижче, а тополі над селом повищали і набрали войовничого вигляду”. “Сонце пробило у хмарах над байраком вузеньку ополонку, яскравим променем стрельнуло на левади” – усне малювання на основі цих речень).

Висновок. Описи короткі, точні і разом з тим незвичайні, неповторні, оригінальні; вони збуджують уяву і залишаються в пам’яті. Ці описи допомагають краще зрозуміти хлопчика Олеся.

2- га група. Епітети (“тоненький лід”, “молодий лід”, “войовничий вигляд”, “гартований дзьоб”, “солодке почуття братерства” тощо), порівняння (“підскоче, як злякане пострілом звірятко”, “лід гнеться…, мов ковдра на сіні”, “очі чорні і глибокі, як вода в затінку” тощо), метафори (“сонце пробило у хмарах вузеньку ополонку”, “течія розчісувала зелений кушир” тощо).

Висновок. Художні засоби вживаються доречно, їх не так багато, але вони виразні, яскраві, активізують уяву читача.

3- тя група. Просторічні слова (“ач’кий”, “не хо'”, “кухваєчкою”, “пойняв”, “почотом” тощо), емоційно забарвлені слова (“розприн – дився”, “мимрив”, “патякає”, “дурник”, “одрепають” тощо).

Висновок. Оповідання написане живою народною мовою. Емоційно забарвлені та просторічні слова допомагають яскравіше уявити героїв та події, викликають зацікавлення.

4- та група. Багато звукових образів: цюкання дятла; жалібне скрипіння під корою хворої сосни; лагідне потріскування льоду; теленькання дзвоника; бухкання сокир об пеньки; шарудіння вітру; скрипіння саней; шум соснового бору; форкання коней тощо.

Висновок. Оповідання насичене різноманіттям звуків. Ми ніби чуємо все те, що й герої твору. Звукові образи допомагають повніше, об’ємніше уявити те, про що розповідає автор.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

– Мені захотілося прочитати інші твори Григора Тютюнника, тому що…

– Мені не захотілося прочитати інші твори Григора Тютюнника, тому що…

2. Слово вчителя

Діти, ви прийшли в цей світ, щоб жити гідно, робити добрі справи, залишити в пам’яті людей приємні спогади, а не страшну пустку. І обов’язково треба любити й берегти природу, бо ми – її частинка.

V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виписати три цитати, які підтверджують барвисту творчу уяву Олеся.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ГРИГІР ТЮТЮНИК “ДИВАК”. ПАРАЛЕЛЬНІСТЬ І ЄДНІСТЬ ДВОХ СВІТІВ – ПРИРОДИ Й ЛЮДИНИ. ТОЧНІСТЬ І ЛАКОНІЗМ ОПИСІВ ПРИРОДИ – Рідна Україна. Світ природи