ГЕНРІХ ГЕЙНЕ. ЗАДЗВЕНИ ІЗ ГЛИБИНИ. ВТІЛЕННЯ КРАСИ ВЕСНЯНОЇ ПРИРОДИ У ВІРШІ. ЗВ’ЯЗОК ІЗ ФОЛЬКЛОРОМ

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю німецького поета Г. Гейне; розвивати вміння знаходити у творах описи природи, розкривати їхнє емоційне забарвлення, визначати ставлення поета до природи, навички виразного читання поетичних творів; виховувати вдумливого читача.

Обладнання: портрети Г. Гейне, його дружини, ілюстрації з весняними пейзажами, аудіозапис вокального циклу Р. Шумана “Любов поета”, тексти віршів.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

Прийом “Асоціативний ланцюжок”.

ГЕНРІХ ГЕЙНЕ. ЗАДЗВЕНИ ІЗ ГЛИБИНИ. ВТІЛЕННЯ КРАСИ ВЕСНЯНОЇ ПРИРОДИ У ВІРШІ. ЗВЯЗОК ІЗ ФОЛЬКЛОРОМ

II. Оголошення теми й мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Замальовки природи можна знайти в кожному прозовому творі, але особливої краси вони набувають у поезії. Одні поети тяжіють до зображення окремих елементів пейзажу (наприклад: квітка, дерево, хмаринки тощо), а інші люблять масштабні картини природи. Та незалежно від предмета зображення – кожен вірш, якщо він створений справжнім майстром, відкриває нам, читачам, перлини краси нашої планети. На уроці ми ознайомимося з творчістю відомого німецького поета XIX століття, співця природи Генріха Гейне, земляка великого Й. В. Гете.

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1. Завдання. Поміркуйте над висловлюваннями поета. Яким ви уявляєте його як людину?

– “Чим більше я пізнаю людей, тим більше мені подобаються собаки”.

– “Алмаз запишався б. якби поет порівняв його з людським серцем”.

– “Усі здорові люди люблять життя”.

2. Рольова гра “Зустріч з поетом”.

– Я народився 13 грудня 1797 року в м. Дюссельдорфі в родині небагатого єврейського купця. Після поразки Наполеона моє рідне місто відійшло до Пруссії, відомої національною нетерпимістю. Це мало для мене фатальні наслідки.

Батько був добродушною, скромною, інтелектуально нерозвинутою людиною. Моїм вихованням серйозно займалася мати. Вона була більш освіченою і прагнула дати мені добру освіту.

У 22 роки я став студентом. Навчався в університетах Бонна, Геттінгена і Берліна. Вивчав юридичні науки, філософію, літературу. У 1825 році одержав диплом доктора прав. Мої ліричні вірші раннього періоду ввійшли до збірки “Книга пісень”. У 1844 році побачила світ моя друга поетична збірка “Нові поезії”. На уроці ви ознайомитеся з віршем із цієї збірки. Багато моїх віршів було покладено на музику. (Звучить пісня з вокального циклу Р. Шумана.) Мої книжки блискавично розкуповувались у Німеччині, моє ім’я було широковідоме, але я страждав від образ і приниження. Це підштовхнуло мене до рішення залишити батьківщину. У травні 1831 року я переїхав до Парижа.

Мої вірші перекладають французькою мовою, часто друкують. Водночас у Німеччині мої нові книжки потрапляють під заборону. У 1845 році моє здоров’я різко погіршилося. Я поступово втрачав здатність ходити і говорити. Почався трагічний період, який тривав майже вісім років. Проте я не переставав працювати. Поряд зі мною постійно була кохана дружина Матильда.

Учитель. Видатний поет Г. Гейне помер 17 лютого 1856 року. Похований у Парижі. На могилі встановлено пам’ятник, на плиті якого викарбовано лише два слова: “Heinrich Heine”.

У своїх віршах поет оспівував природу, яка притишувала його сердечні страждання. Його поезія успадкувала мелодійність і ніжність народної пісні.

3. Перегляд репродукцій картин художників та фотоматеріалів із зображенням весни.

Обмін думками щодо цієї пори року.

4. Читання поезії Г. Гейне “Задзвени із глибини” С. 135, 136.

5. Читання вірша мовчки (в перекладі ТІ. Первомайського), виразне читання вголос.

6. Словникова робота.

Символ – умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища; художній образ, що умовно виражає суть певного явища (хліб-сіль – символ гостинності). Значення символу домислюється, тому його сприйняття залежить від читачів. Символ багатозначний, дає велику свободу тлумачень.

7. Бесіда за змістом поезії.

– Яке ваше враження від прочитаного?

– Яким є настрій поетичного твору?

– У чому причина тихої печалі ліричного героя?

– Які кольори та барви переважають у вірші? Чому?

– Знайдіть художні засоби, що допомагають розкрити стан душі ліричного героя та красу весни.

– Поміркуйте над символічним значенням образу троянди.

V. Закріплення знань, умінь та навичок.

1. Творча вправа. Охарактеризуйте ліричного героя. Яким ви його уявляєте?

2. Гра “Віднови риму”.

Задзвени із…

Тихої печалі,

Мила пісенько… ,

Линь все… й… !

Линь, дзвени, знайди той… ,

В квітах сад… ,

І троянди перед ними

Привітай від… .

VI. Підбиття підсумків уроку.

Учитель. Поет наділений чутливою душею і відкритим серцем, які сприймають найменші порухи живої природи та людських почуттів. За висловом Г. Гейне, “Поет бачить діброви, які ще дрімають в оболонці жолудя, прагне, щоб читач теж уздрів і почув шум дерев, голоси птахів і відчув запах хвої, вітру – і все це в образі крихітного ненародженого дуба”. Душа поета – як тонка струна, і безмежна, як планета. Спробуйте й ви почути душу поета…

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Найбільше мені сподобалася на уроці така форма роботи, як…

– Найкраще, на мою думку, працювали…

– Я зрозумів (-ла), що природа в поезії Г. Гейе – це джерело…

VII. Домашнє завдання.

С. 133-136 прочитати, вірш вивчити напам’ять.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ГЕНРІХ ГЕЙНЕ. ЗАДЗВЕНИ ІЗ ГЛИБИНИ. ВТІЛЕННЯ КРАСИ ВЕСНЯНОЇ ПРИРОДИ У ВІРШІ. ЗВ’ЯЗОК ІЗ ФОЛЬКЛОРОМ