Генрік Ібсен “Ляльковий дім”. Образна система – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: розкрити систему образів драми Г. Ібсена “Ляльковий дім”; визначити роль і значення кожного з героїв твору для розкриття його теми та ідеї; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати повагу до сімейних цінностей, до людської гідності; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати головне та роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Основні терміни та поняття: система образів, головні та другорядні герої, художні засоби.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, відеопрезентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Людина на зламі епох зазвичай натрапляє на серйозні життєві випробування, соціальні драми й трагедії. Коли людина стає Людиною по – справжньому? Чи є у неї якийсь захист від безжальної долі? Над цими та іншими питаннями замислювався Ібсен, якому довелося стати останнім представником “старої” школи і першопроходцем “нової”.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

1. Ляльковий дім в однойменній п’‎єсі Г. Ібсена – це символічний образ. (штучного життя).

2. Чоловік, подруга, оточення бачить головну героїню Нору. (легковажною “пташкою”).

3. Події у творі відбуваються напередодні… (Різдва).

4. Чоловік Нори Торвальд обійняв посаду… (директора Акціонерного банку).

5. Нора попросила чоловіка подарувати їй… (гроші).

6. Потайки від чоловіка Нора виплачувала величезний борг протягом. років. (8.)

7. Героїня твору, була винна в тому, що… (підробила підпис на векселі).

8. За жанром п’‎єса “Ляльковий дім” – це… (соціально-психологічна драма).

9. В основі сюжету п’‎єси був покладений… (реальний факт).

10. Торвальд говорив: “Майже всі, хто рано схибив у житті, мали брехливих…” (матерів).

11. Головна героїня “Лялькового дому” Нора бачить сенс життя в. (любові до близьких – до чоловіка й дітей).

12. Основною темою п’‎єси Г. Ібсена “Ляльковий дім” є… (зображення сімейного життя, духовна роз’‎єднаність людей).

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота в групах

1-ша група – Крістіна Лінне (усе втратила, розуміє, що щастя – жити хоча би заради кого-небудь. Саме з Крогстадом її життя змінюється на краще).

2- га група – Нільс Крогстад (дрібний чиновник, морально спустошена людина. Кохання пробуджує у ньому сумління та великодушність, і у фіналі п’‎єси він знаходить родинний затишок поруч із Крістіною).

3- тя група – доктор Ранк (був другом родини, усе життя кохав Нору. Він є прикладом справжньої дружби та любові).

4- та група – Торвальд Хельмер (для Торвальда Нора – красивий додаток до інтер’‎єру. Він ставиться до неї як до нижчої істоти, що потребує його заступництва й керівництва. Він не дякує за порятунок і за ту працю, за ті переживання, які вона приховувала вісім років, щоб не уразити його самолюбство, він – “прощає”!).

2. Слово вчителя

– Зупинімося тепер на образі Нори, чий характер набагато складніший. У ній немовби поєднуються дві натури. Одна проста, передбачувана, наївна – для загалу, а інша – прихована до часу, глибока і сильна.

– То якою ж бачуть її люди, що її оточують?

(Торвальд: кохана дружина, яка потребує керівництва від мудрого чоловіка; для нього вона не особистість, а складова його спокійного сімейного життя.

Для свого батька: лялька.

Фру Лінне: безтурботна жінка, якій не знайомі життєві клопоти і тягарі.

Лікар Ранк: приваблива жінка, яка потребує того, щоб її вислухали.

Крогстад: хоробра жінка, яка повинна мати вплив на свого чоловіка.

Усі: ніжна, тендітна жінка-лялька, для якої сенс життя – любов до чоловіка і дітей.)

– Яка ж внутрішня, прихована Нора? (Нора економна, відповідальна, здатна на самовіддані вчинки.)

Висновок. За зовнішньою несерйозністю та легкістю, ховалася сильна й вольова жінка. Щоб повернути борг, вона шукає роботу й виконує її так, щоб ніхто навіть не здогадався. Кохаючи чоловіка та дітей, вона сподівається, що коли про її таємницю дізнається чоловік, він обов’‎язково захистить її, взявши провину на себе. Але Торвальд не виправдав її сподівань. Тільки коли він дізнається, що розголосу не буде, знову намагається стати таким, яким був раніше. Та Нора вже побачила його справжнє обличчя.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Рефлексія

2. Інтерактивна вправа “Сенкан”

Нора.

Ніби весела та безтурботна.

Піклується, танцює, працює.

За маскою легковажності приховує сильну та рішучу людину.

Особистість.

Торвальд.

Дріб’‎язковий, байдужий.

Грається, повчає, зраджує.

Прагне зберегти видимість пристойності будь-якою ціною.

Егоїст.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися характеризувати образи п’‎єси Г. Ібсена “Ляльковий дім”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Генрік Ібсен “Ляльковий дім”. Образна система – IІ семестр