Генрік Ібсен. “Ляльковий дім”. Композиція п’єси. Підтекст. Символіка. Відкритість фіналу – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити композицію п’єси, підтекст, символіку, пояснити значення відкритого фіналу; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Основні терміни та поняття: композиція, підтекст, символіка, відкритий фінал.

Міжпредметні зв’язки: психологія, етика, образотворче мистецтво.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму, вистави.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивна вправа “Асоціативне гроно”

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Бесіда

– Що для вас означає поняття щаслива родина?

– Л. М. Толстий, стверджував: “Усі щасливі родини сході одна на одну, кожна нещаслива родина нещаслива по-своєму…”. У чому полягає нащастя родини Хельмерів?

2. Робота над будовою твору

Експозиція – напередодні Різдва, показане життя родини Хельмерів Зав’‎язка – у будинку Хелмерів з’‎являються фру Лінне та Нільс Крогстад: фру Лінне просить допомогти їй знайти роботу, а Крогстад – зробити йому “послугу”.

Розвиток дії – Крогстад шантажує Нору. Жінка у відчаї шукає вихід зі скрутного становища.

Кульмінація – лист від Крогстада, з якого Торвальд дізнається про злочин дружини, а Нора – правду про Торвальда.

Розв’‎язка – Нора йде із дому, відкритий фінал.

3. Проблемні запитання

– У чому виявилося новаторство твору? (Строго реалістичні картини буденного життя; максимальна простота; триєдиність дії: використання того ж самого помешкання; дія відбувається протягом доби.)

– Яка характерна риса драм Ібсена? Як вона проявилася у “Ляльковому домі”? (Драма – вирішення давнього конфлікту. Кожна п’‎єса ніби останній етап життєвої драми, її розв’‎язка. Найважливіші події відбулися в минулому, у передісторії п’‎єси. Всі герої мають таємницю, яка поступово стає відомою глядачеві. Інколи ця таємниця – історія самопожертви, як у Нори. При цьому вся п’‎єса перетворюється на картину розплати за те, що колись відбулося, – чи це злочин, чи помилка.)

– Які проблеми автор розкриває в п’‎єсі? (Недосконалість закону, правосуддя; безправне становище жінки; стосунки жінки й чоловіка в родині; ницість традиційних буржуазних норм моралі.)

4. Інтерактивна вправа “Сонечко”

Дім – помешкання, будівля або міцний, великий, надійний, рідний, затишний, зручний.

Ляльковий дім – яскравий, несправжній, бутафорний, маленький, легко зруйнувати.

– Чому автор називає п’‎єсу “Ляльковий дім”? (“Ляльковий”, тобто штучний, неприродний, вигаданий. За зовнішнім благополуччя та достатком Хелмерів стоїть неправда й нерозуміння.)

5. Робота з таблицею “Образи-символи та їхнє значення у п’єсі”

– У психологічній драмі Ібсена важливу роль відіграє символіка. Символічною є і назва п’‎єси – “Ляльковий дім”. Маленька жінка постає проти суспільства, не бажаючи бути лялькою у ляльковому домі.

Символи

Значення

Ляльковий будинок

Дім із несправжніми, фальшивими цінностями

Новорічна ялинка

Спочатку – зелена та вбрана, потім – облізла й непотрібна, як і сімейне життя Нори

Мигдалеве печиво

Улюблені ласощі героїні. Спочатку їла його, ховаючись від чоловіка, потім почала робити це відкрито. Спочатку була слухняною “лялькою” в руках чоловіка, а потім стала живою, мислячою людиною

Образ тарантели

Бурхливий, емоційний танець як передвісник потрясінь

Маскарадні костюми

Життя має не тільки зовнішній бік, але і внутрішній, воно примушує героїв знімати маски, показувати справжнє обличчя

Різдво

Народження чогось нового у житті головних героїв. Нора відчула себе не лялькою, а людиною, Торвальд, втрачаючи дружину, починає розуміти, що потрібне чудо, щоб сім’‎я, як раніше, була справді щасливою

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Аналізувати композицію твору, визначати символіку.

2. Творче завдання. Скласти “Дерево рішень”: як можна розв’‎язати проблему Нори?

3. Підібрати афоризми Б. Шоу, прокоментувати їх.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Генрік Ібсен. “Ляльковий дім”. Композиція п’єси. Підтекст. Символіка. Відкритість фіналу – IІ семестр