ФРАНКО – ТО ГОРДІСТЬ I ОКРАСА СВОГО НАРОДУ І ЗЕМЛІ – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Матеріал уроку. “Роман Завадовим “Поет-каменяр”.

Мета. Поглибити знання учнів про життя і творчість Івана Яковича Франка; формувати уміння аналізувати віршовані твори; виховувати любов до свого народу, до України.

Обладнання. Портрет І. Франка, ілюстрації до творів, виставка книг І. Франка.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Розгадування ребуса.

– Розгадайте ребус, в якому зашифроване прислів’я.

(Слово до слова – зложиться мова.)

– Поясніть, як ви розумієте це прислів’я.

– Пригадайте, які ви ще знаєте прислів’я чи приказки зі словами “мова” чи “слово”.

2. Читання тексту, роз’єднуючи слова.

– Прочитайте вислів Панаса Мирного про мову, роз’єднуючи слова.

Найбільшеінайдорожчедоброкожногонароду – йогомова, отаживасхованка-

Людськогодуху, йогобагатаскарбниця, вякународскладаєісвоєжиття,

Ісвоїсподівання, розум, досвід, почування.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Набагато біднішою була б українська мова без творчості…

…Казкаря, байкаря, поета і Довбуша нащадка, борця за людські долі і серця.

За Україну він віддав своє життя і долю, за вільний і щасливий край.

Він мріяв про людське братерство нове.

Сьогоднішній наш урок ми присвячуємо українському письменнику І. Я. Франку.

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом І. Франка.

1. Опрацювання статті “Іван Франко”.

А) Бесіда.

– Пригадайте, які твори І. Франка ми вже читали?

– Що ви знаєте про життя цієї людини?

– Прочитайте мовчки текст про Івана Франка.

– Що нового дізналися про поета?

А) Вибіркове читання за запитаннями.

– Де народився майбутній поет?

– Що стало першою життєвою школою для малого хлопчика?

– Що перейняв хлопчик від своїх батьків?

– Яку освіту отримав поет?

– Які твори для дітей є у доробку Франка?

– Чим займався Франко, крім письменницької діяльності?

2. Розповіді дітей, які доповнюють статтю.

– У нас на уроці діє “Довідкове бюро”, у якому працюють учні. Вони розкажуть вам деякі епізоди з життя І. Я. Франка.

– Юний Іван Франко вирішив присвятити своє життя боротьбі за краще становище трудящого люду. У 1877 році, у 22 роки, його вперше арештовують. Це були тяжкі часи. Ні арешти, ні тюрми, ні злидні не зламали Франка. Він пише, друкується, бере участь у громадському житті.

– Протягом багатьох років Іван Франко друкує свої казки в журналі “Дзвінок”. Написав письменник майже 50 поетичних і прозових казок. У нього було четверо дітей – троє хлопчиків: Андрій, Тарас, Петро і одна донечка Ганна. Батько їх дуже любив і для них складав казки, які він об’єднав у збірку “Коли ще звірі говорили”.

– Українські, польські та угорські пани вдавалися до найжорстокіших засобів, щоб зламати волю поета до боротьби за народні інтереси. Популярність І. Франка зросла настільки серед народу, що його кандидатуру тричі висували до австрійського парламенту і галицького сейму. Але цісарський уряд не допустив вірного сина свого народу у вищу державну установу.

– Все життя прожив дуже скромно, невибагливо, навіть убого. Він навіть не спромігся придбати на смерть нової сорочки. Тому поховали його в чужій. Похований у Львові на Личаківському цвинтарі.

IV. Опрацювання твору Р. Завадовича “Поет-каменяр”.

1. Робота над заголовком.

– Прочитайте назву твору. Що означає слово “каменяр”? (Робітник, що видобуває каміння в кар’єрі або обтісує його.)

– Як ви думаєте, чому поета назвали каменярем? (Міркування учнів.)

2. Слухання твору. Перевірка первинного сприймання.

– Про кого цей твір?

– Що нового дізналися про Франка?

3. Словникова робота.

Читання “сходинок” слів.

Луна

Івась

Сили

Кузня

Відень

Граніт

Книжки

Каменяр

Гордість

Розумний

Дрогобич

Кмітливий

Молодший

Нагуєвичі

Присягнувсь

– Що означає слово “граніт”? (Тверда кристалічна гірська порода зернистої будови.)

– Поясніть значення власних іменників, що у II колонці слів.

4. Самостійне читання твору (мовчки).

– Зверніть увагу, як Франко ставився до власного народу.

5. Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове читання.

– Як у творі розповідається про батька Івана Франка? Прочитайте.

– Яким був Івась в дитинстві?

– Прочитайте, де вчився хлопчик. Як він вчився?

– Чому хлопчик не повернувся у рідну хату?

– Прочитайте, яка мета кликала хлопця.

– Про що думав Іван, навчаючись у різних міста? Прочитайте.

– Про яку долю для свого народу мріяв Іван Франко?

– У яких рядках сказано про відданість Івана Франка своєму народові?

– Як народ назвав Франка? Чому поета назвали Каменярем?

– Ким став поет-Каменяр для України? Прочитайте.

– Прочитайте останнє речення. Як ви його зрозуміли?

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Знайди і прочитай”.

Учитель читає речення. Учні відшукують його в тексті.

– Прочитайте ознаки до слів: “рука коваля” (Справна), “луною” (Веселою і голосною), “синок Івась” (Розумний і кмітливий), “хата” (Рідна), “сирота” (Круглий), “мета” (Велична і свята), “батьківщина” (Мила), “край” (Рідний), “Вітчизна” (Люба і дорога).

– Яку дію виконували у вірші іменники: “хата” (Стояла), “праця” (Кипіла), “пісня” (Неслась), “молоти” (Дзвеніли), “батько-мати” (Порішили), “мета” (Кликала), “провідник-Каменяр” (Ламає, будує).

Б) Гра “Чи були такі речення у творі?”.

– Пішов малий Івась до школи в Дрогобич-місто. (Так.)

– Учився добре і старанно, читав книжок дуже багато. (Ні.)

– 3 Івася він Іваном став, та вчитися він знов почав. (Ні.)

– Краю рідний, о, як би помогти тобі в тяжкій неволі і журбі? (Так.)

– І для невільного народу будує шлях в найкращий світ. (Ні.)

– Він наче старший брат Тараса, обидва – волі ковалі. (Ні.)

7. Розповідь про життєвий і творчий шлях Івана Франка (на основі статті і твору “Поет-Каменяр”).

8. Робота в зошитах (с. 37-38, завд. 1-3).

V. Підсумок уроку.

– З творчістю якого письменника ознайомилися?

– Що нового дізналися про життєвий і творчий шлях поета?

– Як вшановують пам’ять про великого письменника, філософа наші сучасники? Яке місто носить його ім’я?

– Є люди, саме існування яких робить життя радісним і щасливим. До таких людей належить і Іван Франко.

Франко – то гордість і окраса свого народу і землі.

Він мов молодший брат Тараса, обидва – волі ковалі.

(Роман Завадовий)




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

ФРАНКО – ТО ГОРДІСТЬ I ОКРАСА СВОГО НАРОДУ І ЗЕМЛІ – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ