Філософські й моральні проблеми в трагедії “Гамлет” В. Шекспіра. Провідні мотиви твору – Англія – ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання філософських і моральних проблем трагедії “Гамлет” В. Шекспіра; розуміння провідних мотивів, сюжетного розвитку трагедії; навички ефективної роботи з твором ускладненого типу; критичне мислення; культуру мовлення; навички аналітико-дослідницької роботи з текстом; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: прагнення нових знань; здатність критично осмислювати інформацію; комунікативну: уміння працювати в групі; толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційну: навички визначення ролі деталі в тексті, ефективної роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: драма, трагедія, інтрига, конфлікт.
Обладнання: портрет В. Шекспіра, видання його творів, ілюстрації до них.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Трагедія В. Шекспіра “Гамлет, принц данський” чи не найвідоміша п’єса англійського драматурга. На думку літературознавців, це одне з найбільш глибоких творінь людського генія, визначна філософська трагедія. Світ, зображений у творі, не схожий на нинішні уявлення про життя, і люди, що живуть у ньому, мислять інакше, ніж ми,- поетичними образами й поняттями. Розгляньмо світ трагедії та її проблематику докладніше.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання. “Методика взаємозапитань”
(Учні ставлять одне одному запитання й відповідають на них. Якщо школярі не зважили на якісь важливі деталі, запитання формулює вчитель.)
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Теорія літератури
· Повторіть за словником значення термінів Драма, трагедія, інтрига, конфлікт.
2. Аналіз тексту літературного твору
Учитель. Основу шекспірівської історії Гамлета становить данська легенда, записана у ХІІ ст. Саксоном Граматиком, у якій ідеться про принца Амлета, що розіграв власне божевілля, завдяки чому помстився за смерть батька своєму дядькові та повернув утрачений престол.
Особливості трагедії В. Шекспіра “Гамлет, принц данський”
Основа трагедії – старовинна легенда про принца Гамлета + художнє осмислення В. Шекспіра | |
Ознаки епічного твору: ■ розповідь Гораціо про перемоги батька Гамлета; ■ розповідь Привида; ■ повідомлення Офелії про нещастя з Гамлетом; ■ монолог актора про загибель Трої; ■ розповідь про бунт Лаерта тощо | Ознаки поетичного твору: ■ в основі – ліричний погляд на світ; ■ у світі Гамлета вірять у потойбічні сили, що впливають на людські долі; ■ герої тонко відчувають природу; ■ монологи героїв відображають складний внутрішній світ цих людей |
Головний конфлікт | |
Гамлет | Клавдій |
Поділ героїв на два табори, що протистоять одне одному | |
Гораціо | Ті, хто тримається за владу |
Завершення конфлікту | |
Фізична загибель Гамлета | Загибель супротивника |
Необхідна умова трагедії | |
Моральна перемога Гамлета | Моральна поразка Клавдія та його прибічників |
Висновок. Твір поєднує епос, лірику та драму (трагедію) |
Трагедію “Гамлет” називають філософською, тому що в ній порушено проблеми, пов’язані з основами людського буття. Сукупність проблем у творі називають Проблематикою. Визначмо проблеми, порушені автором у трагедії.
Основні мотиви: ■ божевілля; ■ зволікання; ■ смерті; ■ заміни; ■ “гнилі”; ■ помсти; ■ тлінності буття. | Проблематика: ■ життя та смерть; ■ добро і зло; ■ боротьба й бездіяльність; ■ любов та зрада; ■ влада й тиранія; ■ велич і ницість людини; ■ обов’язок та честь. |
Проблема життя та смерті є лейтмотивом п’єси. Більшість героїв твору помирають, майже всі вони розмірковують про смерть та життя. Важливим моментом для усвідомлення швидкоплинності людського життя є сцени на кладовищі.
Проблема боротьби й бездіяльності. Що краще: змиритися чи боротися зі злом? А чи буває добро з кулаками? чи не перетворюється воно в цей час на зло? Більше питань, ніж відповідей.
Проблема любові та зради. Зрада – поняття, що присутнє у п’єсі майже постійно. На зрадників та шпигунів перетворюються навіть близькі для Гамлета люди. Чому королева зраджує пам’ять батька Гамлета, Офелія – Гамлета, Клавдій – брата, Розенкранц і Гільденстерн – друга? Зрозуміло одне: справжня любов і зрада – несумісні.
3. Складання опорного конспекту (запис до зошитів)
· Складіть опорний конспект уроку за здобутою інформацією.
4. Декламування поетичних творів
(Учні виразно читають улюблені фрагменти трагедії В. Шекспіра “Гамлет”.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Завершальне слово вчителя
– “Гамлет” – одна з найвідоміших трагедій Шекспіра. Дослідники творчості митця стверджують, що в історії немає іншого прикладу такої тривалої популярності п’єси, якої зажив “Гамлет”. Майже 400 років ця трагедія живе на театральних сценах світу. Таємниця такої зацікавленості нею – у філософській глибині й гуманістичній насназі цього твору. Морально-філософські мотиви трагедії розкрито через образ головного героя Гамлета, принца данського. Кілька століть глядачі, читачі п’єси, дослідники намагаються розгадати загадку цього характеру: слабкий він чи сильний, підкоряється обставинам чи діє відповідно до своїх переконань. На початку минулого сторіччя американо-англійський поет Томас Еліот дуже влучно зазначив: “П’єса “Гамлет” – це першочергова проблема, а Гамлет як характер – тільки другорядна”. У монологах Гамлета порушено складні філософські питання: ким є людина, сильна вона чи слабка, чому людина не може досягти щастя й гармонії, у чому сенс людського буття, чому світ недосконалий, чи можлива перемога добра у цьому світі. Шекспір не дає на них остаточних відповідей, напевно, це й неможливо. Але його віра в людину, у її можливості творити добро, протистояти злу – шлях до відповіді на них.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Мікрофон”
· Завершіть речення: “Провідною у трагедії “Гамлет” я вважаю проблему…”.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: один із монологів Гамлета вивчити напам’ять мовою оригіналу чи в перекладі (За вибором учнів), уміти характеризувати образи трагедії.
Випереджальне (Для охочих): переглянути екранізації “Гамлета” виробництва СРСР (1964, реж. Г. Козінцев) або Великої Британії (1990, реж. Ф. Дзефіреллі).