Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”
Тема. Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”.
Мета: ознайомити учнів зі змістом, темою та ідеєю поезії Б. Олійника “Ринг”; розкрити внутрішній світ ліричного героя; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати поезію, висловлювати власне ставлення до проблем; виховувати бажання бути чесними, поміркованими, гідними людьми.
Обладнання: портрет Б. Олійника, малюнок чи фотографія із зображенням рингу.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Прослуховування усних творів “Чого я прагну досягнути в житті?”
2. Виразне читання та аналіз поезії Б. Олійника “Вибір”.
3. Інтерактивна технологія “Незакінчене речення”:
“Борис Олійник постав переді мною як…”
4. “Асоціювання”: ключове слово – ринг.
II. Повідомлення геми та очікуваних результатів уроку.
1. Слово вчителя.
– Поетеса Світлана Йовенко підкреслює, що ліричним героям Бориса Олійника завжди властиве “філософське осягнення подвигу, вирішального вчинку життя, готовності до офіри в ім’я непоганьбленої довіри й віри в людину”. Саме таким є ліричний герой поезії Б. Олійника “Ринг”, яку ми вивчатимемо на уроці.
2. Виразне читання вірша вчителем.
3. З’ясування емоційного враження від почутого.
4. Словникова робота.
Ринг – обгороджений майданчик для проведення змагань із боксу;
Ринви – труби для стікання дощової води з дахів;
Пласко – плоско;
Лисніє – виблискує;
Бундючно – хизуючись;
Рішенець – рішучий удар;
Ізправа – справа;
Рефері – суддя;
Герць – поєдинок;
СкРУт – огорожа;
Тур – дикий бик.
5. Бесіда за питаннями:
– Чому поезія називається “Ринг”?
– Чи двобій суперників суто спортивний, а чи має ширші виміри?
– Якими рисами характеру наділений ліричний герой, а якими – супротивник і секундант?
– Якими з цієї поезії постають публіка, судця, суперник ліричного героя?
– Зацитуйте рядки, в яких сказано про нечесність суперника. Прокоментуйте їх.
– Що ви можете сказати про результат бою? Чи подобається вам розв’язка? Чому?
6. Робота в групах.
Учитель визначає 4 групи, кожна з яких характеризує один з образів поезії: ліричного героя, суперника, судді, публіки. Учні вказують риси характеру, добираючи відповідну цитату із тексту.
(Матеріал для вчителя.
Ліричний герой.
Терплячий – “я все стерплю”.
Відважний – “назад одрізано путі: мій секундант у роздягальні лишив рушник на видноті…”
Мужній – “я визбираю в жмуток силу своїх поразок і удач…”
Чесний – “Честь – мій секундант”.
Суперник.
Хитрий – “хитрий, як лисиця”.
Підступний – “ворог”, “у правій руці свинець”.
Нахабний – “коли нахабний і безкарний, повірить він у мій кінець…”
Жорстокий – “він буде бить мене як схоче: і знизу, й справа, і згори. І нижче пояса”.
Судця.
Продажний – “суддя те бачить. Та… не баче. Вони у змовинах давно”, “І очі схова продажний рефері”.
Підлий – “І марно буде, наче миша, метатись підлий рефері”.
Публіка.
Байдужість – “А зал, як тур, реве безжально”.
Недалекоглядність – “мій ворог – публіки владар…”).
7. Представлення учнями результатів роботи.
(На дошці намальований ринг та образи поезії Б. Олійника “Ринг”. Кожна група записує на дошці риси, притаманні кожному з образів).
III. Закріплення вивченого.
1. “Незакінчене речення”:
A. “Я вважаю, що ліричний герой упевнений у…” (власній перемозі).
Б. “Отже, усі картини – це проекція…” (майбутнього бою).
B. “Я вважаю, що в уяві ліричного героя справжнім є…” (готовність вмерти).
2. “Мікрофон”.
– Поезія Б. Олійника змінила в мені…
– Поезію Б. Олійника варто вивчати, тому що…
IV. Підбиття підсумків.
V. Домашнє завдання.
Підготуйте відповіді на запитання в підручнику. Прочитайте та проаналізуйте “Парубоцьку баладу” Б. Олійника.