Есхіл (бл. 525 – бл. 456 рр. до н. е.). Прометей закутий. Значення творчості Есхіла для розвитку європейської драми і театру. Втілення міфу про Прометея у трагедії Прометей закутий. Основний конфлікт трагедії. Дари Прометея людству. Ідеї служіння, самопожертви, свободи – АНТИЧНІСТЬ

Мета:

– Навчальна: продовжити знайомство з традиціями давньогрецького театру; опрацювати відомості про життя та творчість Есхіла; ознайомитись з трагедією Есхіла “Прометей закутий”; розкрити символізм образу Прометея, пригадати його основні благодіяння людям; визначити основний конфлікт трагедії;

– Розвивальна: розвивати інтерес до театру як виду мистецтва.

– Виховна: сприяти вихованню у школярів гуманізму, благородства у стосунках, уміння допомагати іншим, бути вірним своїм принципам; виховувати шанобливе ставлення до надбань минувшини.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: уривки з трагедії Есхіла “Прометей закутий”; зображення бюста Есхіла; ілюстрації із зображенням Прометея.

Ти освітив для смертних путь.

Джордж Гордон Байрон

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя

– Напевно ви не раз чули термін прометеїзм, суть якого полягає у вічному прагненні героїчних діянь, нескореності, незламності, здатності до самопожертви в ім’‎я людей. Тож недарма цей образ спонукає сміливців до нових пошуків і відкриттів. Мабуть, саме тому до образу Прометея зверталися письменники, музиканти, художники різних епох. З одним із таких творів ми сьогодні ознайомимося.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда

– Пригадайте міф про Прометея, коротко перекажіть його зміст.

– У чому причина протистояння “Зевс – Прометей”?

– Кого ви вважаєте переможеним? Чому?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Життя і творчість Есхіла

(Повідомлення учня або мультимедійна презентація з коментарями вчителя).

2. Підготовка до сприйняття твору

– Есхіл із задоволенням брав участь у літературних турнірах, на яких на розсуд журі потрібно було подати 3 трагедії та 1 сатирівську драму (тетралогію). Отож Есхіл також написав тетралогію, до якої, окрім драми, увійшли три трагедії: “Прометей-вогненосець”, “Прометей прикутий”, “Прометей звільнений”. До нас дійшла тільки друга частина.

Після викрадення вогню з Олімпу Прометей потрапив у немилість до Зевса. Влада та Сила – слуги Зевса – приводять Прометея в пустелю, де Гефест приковує його до скелі. Із розвитком подій з’‎ясовується, що Прометей не тільки передав вогонь людям, а й започаткував людську цивілізацію. Образ Прометея відбиває етичну проблему, що непокоїла Есхіла протягом його творчого шляху: власна відповідальність особи за прийняте рішення. Прометей – бог, який має хист передбачення, він заздалегідь знав про страждання, що судилися йому, але не уникнув їх. Більше того, уже прикутий, він має засіб, що може позбавити його мук: щоб дістати свободу, йому достатньо назвати ім’‎я жінки, яка народить Зевсу дитину, що скине верховного бога, як той колись скинув свого батька Крона. Та Прометей відмовляється відкрити таємницю й готовий до ще більш жорстоких катувань. Скеля разом із прикутим Прометеем від ударів блискавок і грому, що насилає Зевс, провалюється в страшне підземне царство Тартар.

Прометей людей навчив обробляти дерево й будувати житло, показав цілющі трави, першим запряг биків, звільнивши людей від найважчої роботи, привчив коней ходити запряженими, і кораблі – теж його винахід, навчив людей визначати зірки, лічити й писати, показав скарби землі: мідь, залізо, срібло, золото. У скрутну для нього хвилину герой не має зла на людей, він жаліє їх і не шкодує про те, що зробив.

3. Виразне читання уривків з трагедії

4. Аналіз тексту. Бесіда

– Що відчуває Прометей? Чому?

– Знайдіть у тексті епітети. (Ефіре блаженний, бистрокрилі вітри, незліченна морська хвиля, безчесні пута, нездоланна сила, кайдани люті, подих незримий тощо).

– Наведіть приклади алегорії. (Нездоланна сила Неминучості)

– Що розповів Прометей про свої благодіяння людям?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Слово учителя

– Трагедія Есхіла “Прометей закутий” побудована на основі давньогрецьких міфів про титана, який викрав у богів вогонь, віддав його людям і був за це жорстоко покараний Зевсом. У п’‎єсі чітко простежується безкомпромісна поведінка головного героя, його непримиренний конфлікт із Зевсом. Напруженість сценічної дії посилено монологами, діалогами, виступами хору.

“Прометей закутий” – один із найкращих творів Есхіла. Він побудований за зразком античної трагедії (велика кількість діалогів, монологів, виступи хору). Титана Прометея зображено сильним, мужнім, пристрасним, з великою силою волі та витримки, нескореним і непереможним. Він не шкодує за зробленим і готовий до самопожертви в ім’‎я людей. Образ Прометея увійшов до когорти “вічних образів”, які досі надихають митців.

2. Написання сенкану “Прометей”, “Зевс” (за вибором учнів)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити вивчене, скласти за темою кросворди.

2. Прочитати уривки з “Енеїди” Вергілія.

3. Підготувати повідомлення про “золоту добу” давньоримської літератури, Вергілія (індивідуальні завдання).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Есхіл (бл. 525 – бл. 456 рр. до н. е.). Прометей закутий. Значення творчості Есхіла для розвитку європейської драми і театру. Втілення міфу про Прометея у трагедії Прометей закутий. Основний конфлікт трагедії. Дари Прометея людству. Ідеї служіння, самопожертви, свободи – АНТИЧНІСТЬ