ЕРНЕСТ СЕТОН-ТОМПСОН. АВТОРСЬКІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА СВІТОМ ПРИРОДИ У ТВОРІ СНАП

Мета: ознайомити п’ятикласників з особистістю та творчим доробком відомого канадського письменника-анімаліста Ернеста Сетона-Томпсона; здійснити цілісний аналіз оповідання “Снап”, використовуючи можливості навчального діалогу; розкрити майстерність письменника в зображенні тварин, їх характерів, звичок, прихильностей; схарактеризувати образ Снапа; сприяти формуванню гуманного ставлення до тварин.

Обладнання: портрет Е. Сетона-Томпсона, виставка його творів, малюнки письменника до оповідання “Снап”, зображення бультер’єра, хорта, гончака, дога, вовкодава, сенбернара, вовка, койота.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Чи вмієте ви слухати природу? Чи прислухалися ви до шепоту вітру? Чи здогадуєтеся, про що говорять квіти? Чи замислювались, про що співають птахи? Давайте прислухаємося. (Звучить фонозапис “Голоси птахів”).

– Чи вдалося вам зрозуміти, про що співають птахи?

Це дуже важливо – відчувати і розуміти природу, адже ми самі – частинка природи. На уроці ми познайомимося з великим знавцем природи – канадським письменником Е. Сетоном – Томпсоном.

III. Засвоєння нового матеріалу.

Відомий канадський письменник-анімаліст захоплює читачів зображенням природи, світу тварин. Його твори нагадують про те, що дерева і трави, джерельна вода і явища природи – це цінності земного буття. На жаль, ми нерідко забуваємо про це, завдаємо шкоди довкіллю. Любимо тварин чи птахів, що живуть, наприклад, з нами в квартирі, а голодні собака чи кішка з вулиці нерідко зовсім не викликають у нас співчуття.

Ернест Сетон-Томпсон народився в Англії у приморському містечку Саус-Шільдс у родині судновласника. Він був наймолодшим із десятьох синів подружжя. Після того, як батьків бізнес почав занепадати, Сетони-Томпсони були змушені емігрувати до Канади. Хлопчикові на той час виповнилося шість років.

У Канаді батько вирішив стати фермером і купив ділянку землі, що була розташована серед лісу. Саме на цій маленькій фермі серед канадських лісів Ернест Сетон-Томпсон знайомився з природою, слухав захоплюючі розповіді мисливців, спостерігав за життям птахів, багато читав, вів щоденник, малював у зошиті тварин та вирізьблював з дерева їхні фігурки.

Через деякий час родина переїхала до Торонто, де Ернест закінчив школу та колеж мистецтв. Свою освіту талановитий юнак продовжував у Лондоні, Парижі, Нью-Йорку. Він багато подорожував, вивчав фольклор індіанців та ескімосів. Але найбільшим його захопленням залишилося назавжди вивчення життя тварин, незважаючи на те, що батько був проти того, щоб його син став натуралістом.

Майбутній письменник присвятив усе своє життя вивченню природи і ніколи про це не пошкодував. Його захоплення втілилося в літературній діяльності, яка принесла Ернесту Сетону-Томпсону славу письменника-анімаліста. Ним написано близько сорока книг, які він сам проілюстрував (досить рідко в світовій практиці зустрічаються приклади, коли сам письменник виступає ілюстратором своїх творів). Перший твір, написаний Е. Сетоном-Томпсоном про тварин, – це оповідання “Життя лугового тетерука” (1883 рік). Головними героями творів Сетона-Томпсона стали птахи і звірі. Він розповів про їхню поведінку правдиво і точно, здебільшого користуючись власними спостереженнями.

У своїх творах письменник послідовно проводить думку, що людина становить єдність з рослинним і тваринним світом, що знищення природних ресурсів завдає страшної шкоди усій нашій планеті. (У сучасному світі збереження довкілля, тваринного і рослинного світу є однією з глобальних проблем людства.)

Отже, головні герої Сетона-Томпсона – тварини. Іноді свійські, але здебільшого дикі, лісові, яких сучасним людям, як правило, доводиться бачити лише в зоопарку, в маленькій і незручній клітці.

Сетон-Томпсон ретельно вивчив звички найрізноманітніших тварин та птахів. Коли він писав про тварин, читачі були вражені спостережливістю автора. Про все Томпсон розповідав так, неначе сам був колись вороном, чи лисом, чи ведмедем. До дрібниць описував побут тварин, знав, як вони виводять своє потомство, як знаходять їжу і до яких хитрощів удаються, щоб обдурити своїх ворогів. І це невипадково, адже він був ученим і десятки років, спостерігав за тваринним світом канадських лісів.

Все побачене заносив до свого щоденника, яким користувався, коли писав свої твори.

Перегляд слайд-презентації “Ернест Сетон-Томпсон та його твори про тварин” (або фрагментів науково-популярного фільму “Лобо. Вовк, що змінив життя Америки”)

У 1946 році Ернест Сетон-Томпсон написав книгу “Моє життя”, в якій розповів про себе, про свої твори. Ось як він писав про свою першу збірку: “Без сумніву, ця книга поклала початок новому напряму в літературі про тварин. У ній вперше правдиво зображено поведінку тварин. Раніше були тільки казки, байки, оповідання, в яких тварини розмовляють і поводять себе, як люди, одягнені у шкури тварин”. Так письменник задекларував особливості літератури про тварин – анімалістичної (від англ. animal – тварина), що передбачає реалістичне зображення представників світу природи (тобто такими, якими вони є в реальності). Сетона-Томпсона вважають зачинателем анімалістичної літератури.

Бесіда.

– У якій країні пройшло життя Ернеста Сетона – Томпсона?

– Ким він був за професією і чому обрав саме її?

– Хто є головними героями його творів?

– Нерідко у творах Сетона-Томпсона тварини гинуть. Як ви думаєте, з чим це пов’язано? (Реальне життя – це вже не казка, і в ньому частіше буває трагічний фінал, тому що виживає найсильніший. Нерідко свою силу демонструє тваринному світові саме людина. У реальному світі рано чи пізно все вмирає, але головне запитання полягає в тому, як кожна жива істота проживає своє життя, незалежно від того – людина це чи тварина. З давніх часів між світом людей і світом тварин зберігається протистояння, в основі якого лежить боротьба за виживання. Й переможцем здебільшого виходить людина.)

– З якими творами цього письменника ви вже знайомі? Чим вони вас вразили?

III. Оголошення завдань уроку

Сьогодні ми розпочинаємо знайомство з перлинами з творчого доробку Ернеста Сетона – Томпсона. Спочатку в наших розмовах буде досить багато загадок, секретів і таємниць, адже ми вперше починаємо працювати з текстом, де тварини зображені не як казкові герої, а як представники реального світу. Одне із головних завдань – зрозуміти сенс саме такого

Реалістичного зображення світу природи, усвідомити роль авторських новацій, що їх заклав у анімалістичну літературу Ернест Сетон-Томпсон. Перший твір, який відкриває нам творчий доробок канадського письменника, – це оповідання “Снап”.

IV. Цілісний аналіз оповідання “Снап”

А) з’ясування первинного сприйняття тексту оповідання

– Яке враження справив на вас твір?

– Які епізоди вам запам’яталися? Що особливо привабило вас у творі?

– Що видалося вам несправедливим в оповіді? Чому? Що саме в тексті ви змінили б, якби були письменником?

– Ернест Сетон-Томпсон найчастіше виносить у назви оповідань імена своїх героїв: “Доміно”, “Червона Шийка”, “Джек – Бойовий Коник”, “Лобо”, “Снап”. Оповідання “Снап” має ще й підзаголовок. Як ви думаєте, навіщо автор дав цей підзаголовок? (Історія бультер’єра – головна тема оповідання. Автор наполягає на цьому. Читач має сприймати текст, з самого початку усвідомлюючи, хто є головним героєм, до кого має бути прикута читацька увага. Ми дізнаємося про один рік життя бультер’єра Снапа.)

Б) аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту оповідання

– Від чийого імені ведеться оповідь, хто нам повідав історію Снапа? (Від імені його господаря і друга, який виступає у творі оповідачем.)

– Як ви думаєте, чому автор поділив текст оповідання на частини? (Таким чином він виокремив важливі епізоди в історії Снапа. Перша частина – поява цуценяти в оповідача, його приручення і дружба. Друга частина – розлука. Третя частина – Снап – ловець вовків. Четверта частина – загибель Снапа.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

Літературний диктант

1. Хто подарував Снапа оповідачеві?

А матір;

Б сусіди;

В шкільний товариш.

2. Де Снап провів першу ніч?

А біля вхідних дверей;

Б на ліжку з господарем;

В на килимку біля ліжка.

3. “Імовірно, при виготовленні Снапа в нього забули вкласти…”:

А страх;

Б любов;

В доброту.

4. Назвіть тварин, на яких полювали гончаки та борзі:

А дикі кролі;

Б куріпки;

В вовки та койоти.

5. Які порівняння використовує автор, коли з любов’ю говорить про Снапа?

А білий м’ячик;

Б білий пушок;

В білий хвостик.

6. Куди було поранено Снапа?

А у шию;

Б у плече;

В у задню лапу.

7. Де зачинили пораненого Снапа перед полюванням?

А у хаті;

Б у собачій халабуді;

В в амбарі.

VI. Підсумок.

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Що вас найбільше зацікавило і здивувало на уроці?

VI. Домашнє завдання

Прочитати С.

Скласти план до першої частини твору.

Підготувати повідомлення про особливості собак породи бультер’єр*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

ЕРНЕСТ СЕТОН-ТОМПСОН. АВТОРСЬКІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА СВІТОМ ПРИРОДИ У ТВОРІ СНАП