ЕЛЕОНОР ПОРТЕР ПОЛІАННА. ЩИРІСТЬ, МУЖНІСТЬ І ОПТИМІЗМ ГЕРОЇНІ ТВОРУ, ЇЇ ВПЛИВ НА ЖИТТЯ МІСТА

Мета: розпочати поглиблене аналітичне дослідження тексту роману Е. Портер “Полліанна”, проаналізувати образи головних героїв твору – Полліанни та тітки Поллі; схарактеризувати “свій” і “чужий” світ Полліанни та сенс зображення її гри “в радість”; розвивати навички уважного повільного читання художнього тексту; сприяти усвідомленню п’ятикласниками цінностей життя дитини і людини в цілому.

Обладнання: фрагменти з екранізацій роману “Полліанна”.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка виконання домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Проводиться у вигляді гри “Впізнай героя за цитатою”:

“Вона побралася зі священиком і подалася з ним на південь як дружина місіонера.” (Мати Полліанни, Дженні.)

“Строга жінка з суворим обличчям, котра похмурніла щоразу, коли ніж падав на підлогу чи грюкали двері.” (Тітка Поллі.)

“… багато років на при садибі висапував будяки та підрівнював лопатою доріжки”. (Старий садівник Том Дерджин.)

“працювала у міс Поллі кухаркою лише два місяці.” (Ненсі.)

“Його блакитні очі затуманеним зором подивилися на будинок, і в погляді відбилася щира гордість відданого слуги за родину, якій він слугував і яку любив протягом багатьох років.” (Садівник Том.)

“… був юнаком доброї вдачі, ще й симпатичний” (Тімоті, син садівника Тома.)

“… худорлява дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику із двома грубенькими світло – жовтими косами, що звисали на спині. Миле веснянкувате личко поверталося то ліворуч, то праворуч… ” (Полліанна.)

“Я люблю слухати інших, а моє виконання мені не до вподоби. Я трішки вчилася грати на піаніно.” (Полліанна.)

“Вона відчула, що майже ненавидить слово “обов’язок”. (Полліанна.)

“… розповів Полліанні багато цікавого про її маму, і дівчинка була достоту щаслива від цього.” (Старий Том і Полліанна.)

III. Оголошення теми і завдань уроку

– Як ви вважаєте, про кого чи про що роман Е. Портер “Полліанна”? Це твір про дітей чи про дорослих? Наведіть аргументи, спираючись на текст.

– Де відбуваються події, зображені у творі? (У невеличкому американському провінційному містечку Белдінгсвілі. Пригадайте провінційне містечко Сент-Пітерсберг, у якому відбувалися події нещодавно вивченої нами повісті видатного американського письменника Марка Твена.)

– З ким з героїв роману автор знайомить читачів у першу чергу? Чому першою “входить” у текст не сама Полліанна, а її тітка Поллі? (У ситуації, що склалася після смерті батьків Полліанни, подальша доля дівчинки повністю залежить від її тітки Поллі Гаррінгтон, єдиної родички. Від того, як її сприйматиме тітка, залежить усе подальше життя дівчинки.)

– Як сприймають звістку про приїзд Полліанни міс Поллі та її служниця Ненсі? Визначте різницю у цьому сприйнятті. Як ви вважаєте, чому так відрізняється ставлення господині садиби на пагорбах та її служниці до приїзду сирітки?

– Як відбувається знайомство читача з Полліанною? Чому саме таким чином? (Автор поступово готує серце читача до зустрічі з Полліанною, заздалегідь викликаючи співчуття до долі осиротілої дівчинки, яку тітка бере у свій дім через надто розвинене почуття обов’язку.)

– Чому міс Поллі не сама зустрічає дівчинку, а доручає це зробити Ненсі й Тімоті?

– Як зустрілися тітка й небога? Що вас здивувало у цій зустрічі? Чому? Наведіть цитати з тексту.

– У чому, на ваш погляд, полягає головна особливість світосприйняття Полліанни? (“Я рада”).

– Чому тітка Поллі визначила місцем проживання у величезному будинку Гаррінгтонів саме кімнатчину на горищі? (“Спочатку вона просто хотіла тримати небогу подалі від себе, а також вберегти розкішні меблі від необережного поводження дитини. А тепер, коли міс Поллі виявила в Полліанни таку схильність до марноти (реакція тітки на безпосереднє захоплення дівчинки розкішним будинком. – уточ. О. Г.), вона бачила, що рішення про маленьку і вбогу кімнатку на горищі напрочуд правильне.”)

– Яку роль відіграють вікна та дерево? (Це вихід за межі задушливої комірчини у великий, відкритий, вільний світ.)

– Як ви думаєте, чому Полліанна розпочинає досліджувати навколишній світ з височенної скелі? Спробуйте пояснити символічне значення цих дій.

– Поясніть, чого вимагає тітка Поллі від небоги? Яку оцінку цим вимогам дає сама Полліанна? А ви? (Тітка вимагає від дівчинки послуху та пунктуальності.)

– У чому полягає сутність гри Полліанни? (“Мені зовсім не важко радіти”).

Спробуємо вивести формулу “гри, що називається просто радіти”:

А) як ви вважаєте, це гра легка чи складна? Чи можна “увесь час радіти” ?

Б) хто і чому навчив дівчинку в неї грати? (Навчив грати у цю гру батько, коли замість очікуваної ляльки серед місіонерських пожертв опинилися милиці.)

– Хто першим починає грати з Полліанною у “радість” і чому саме цей герой роману? (Ненсі.)

– Якого висновку дійшла тітка Поллі до кінця першого дня перебування Полліанни в її будинку? (“Помилуй, Господи, мою душу, – упівголоса мовила міс Поллі, коли дівчинка вийшла.

– Що за незвичайна дитина? – і спохмурніла: “Вона рада, що я її покарала, і просить “щоб я не робила собі з цього клопоту”.)

– Якою була зустріч тітки й небоги вранці другого дня? Що, на ваш погляд, найважливішого відбулося під час цієї зустрічі? (“… коли я дуже люблю когось, я не можу стриматися! Я побачила вас у вікно і подумала, що ви ж не хтось там із Жіночої допомоги, а моя справжня рідна тітонька”. “Міс Поллі спробувала насурмити брови, але цього разу їй це вдалося гірше”.)

– Який розклад склала тітка Поллі для небоги? Як дівчинка його сприйняла? (“Коли ж я житиму?… Звичайно, під час усіх занять, тітонько Поллі, я зможу дихати, але це ще не означатиме, що я житиму. Людина спить і дихає, але не живе. Для мене “жити” означає робити те, що хочеш: гратися надворі, читати книжки (звичайно ж, про себе), видиратися на гори, розмовляти з містером Томом у садку, з Ненсі, роздивлятися людей, будинки, і ще тисячі інших дивовижних речей на цих прекрасних вулицях, якими я проїжджала вчора. Ось що я називаю жити, тітонько Поллі. А просто дихати – ще не означає жити.”)

– Чим є обов’язок для тітки Поллі? (Повинність, зобов’язання перед людьми й Богом.)

IV. Узагальнення та висновки в просторі теми уроку

– Давайте узагальнимо та зробимо висновки з усього, що ми дізналися про перші два дні перебування Полліанни в домі тітки Поллі. Перш за все скажіть, чи комфортно почувалася дівчинка в Будинку на пагорбі? Наведіть аргументи “за” і “проти”.

– Як ви думаєте, чому автор так детально описує саме перші два дні перебування дівчинки у тітки Поллі?

– Визначте, що в Будинку на пагорбі можна вважати “своїм” світом Полліанни, а що “чужим”? Чого очікувала Полліанна від переїзду до тітки і що отримала? Як дівчинці вдається відвойовувати свої права?

– Доведіть, що вже ці два перші дні змінюють звичаї та людей у домі міс Поллі Гаррінгтон. Для кого ці зміни найболючіші, чому?

– Визначте домінантні думки перших семи розділів твору. Запишіть їх у робочі зошити. (“Суть гри в тому, щоб знайти щось таке, з чого можна радіти, не має значення, що саме…”, “мені зовсім не важко радіти”, “Коли ж я житиму?”, “… можна буде порадіти, коли цей обов’язок буде виконано”.)

– Порівняйте “гру в радість” Полліанни з батьком та в домі тітки Поллі. Чим вона стала для дівчинки після втрати обох батьків? Аргументуйте свої висновки.

– Визначте головні риси вдачі Полліанни на основі розглянутих розділів тексту. Запишіть ці характеристики у зошити.

V. Аргументація і виставлення оцінок за урок

VI. Домашнє завдання


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЕЛЕОНОР ПОРТЕР ПОЛІАННА. ЩИРІСТЬ, МУЖНІСТЬ І ОПТИМІЗМ ГЕРОЇНІ ТВОРУ, ЇЇ ВПЛИВ НА ЖИТТЯ МІСТА