Джеймс Олдрідж (1918-2015). “Останній дюйм” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Джеймс Олдрідж (1918-2015). “Останній дюйм”

Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, зі змістом оповідання; зацікавити ними; навчити визначати ключові епізоди, формулювати основну думку твору; розвивальна: розвивати вміння обстоювати власну думку, визначати проблему твору – своєрідність стосунків батьків і дітей – і розмірковувати над нею, висловлювати власні судження; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору, роботи з деталлю; виховна: сприяти формуванню культури зв’язного мовлення, культури відповіді: логічність, послідовність, доказовість; формувати кращі людські якості.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: оповідання, художній образ, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Аналіз контрольної роботи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Коли ми говоримо про людські взаємини, нас, безперечно, хвилюють перш за все взаємини між близькими людьми, скажімо, між батьками й дітьми.

– Що ви можете сказати про взаємини між батьками і дітьми з власного досвіду? Що впливає на взаємини?

– Як ви вважаєте, чи треба докладати зусиль, щоб ці взаємини були надійними і красивими? Чи просто це зробити?

Про це ми й поміркуємо, познайомившись із письменником Джеймсом Олдріджем та його творами.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Ознайомлення з біографією письменника за підручником

2. Опрацювання рубрик та коментарів підручника. Бесіда за запитаннями підручника (вибірково)

3. Доповнення вчителя, перегляд ілюстративних матеріалів

4. Виразне читання першої умовної частини оповідання Дж. Олдріджа “Останній дюйм”

(Задля зручності роботи з текстом твору рекомендуємо поділити поданий у підручнику текст на три умовні частини.)

5. Словникова робота, обмін враженнями

6. Евристична бесіда

– Із ким ми познайомилися в оповіданні?

– Хто такий Деві, чому він опинився у літаку?

– Про що думав Бен, що його хвилювало?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Бесіда

– Покажіть на карті маршрут польоту Бена і його сина. Що це за місцевості?

– Розкажіть, що ви дізналися про літаки та особливості керування ними.

2. Складання цитатної характеристики образу Деві

Образ Деві

1) “…Бен розумів десь у глибині душі, /що Деві/ у десять років розумів, що мати ним не цікавиться, а батько – стороння людина, яка не знає, про що з ним говорити, різка й небагатослівна в ті лічені хвилини, коли вони бували разом”.

2) “Маленький “Остер” нещадно кидало в розпеченому повітрі то в один, то в другий бік, але переляканий хлопчина все ж не губився і, відчайдушно смокчучи цукерку, розглядав прилади, компас, рухливий авіагоризонт”.

3) Головний герой “…відповів… тихим і несміливим голоском, не схожим на грубуваті голоси американських дітей”.

4) “Коли він про що-небудь запитував батька, голос його зразу ставав сумним: він наперед чекав різкої відповіді. Тепер хлопчик уже й не пробував розмовляти і мовчки виконував те, що йому наказували”.

5) “”Він, здається, хлопець розвинутий”,- подумав Бен, дивуючись чудному напрямку своїх думок. Цей хлопець із спокійним обличчям був чимось схожий на нього самого: за дитячими рисами приховувався, можливо, твердий і навіть невгамовний характер”.

6) “Отже, Деві все-таки запам’‎ятав, що треба вирівняти літак, держати потрібні оберти мотора і швидкість! Він це запам’‎ятав. Славний хлопчина! Він долетить, Він впорається!”

7) “йому, Бену, тепер потрібне буде ціле життя, ціле життя, яке подарував йому хлопець. …Він уже добереться до самого серця хлопчини! Рано чи пізно він до нього добереться. Останній дюйм, який розділяє всіх і все, нелегко подолати, якщо не бути майстром своєї справи. Але бути майстром своєї справи – обов’‎язок льотчика, а Бен був же колись зовсім не поганим льотчиком”.

VІ. Домашнє завдання

Уміти розповідати про життя і творчість письменника.

Виразно читати й переказувати першу умовну частину оповідання, виділяти ключові епізоди, коментувати їх, висловлювати свої думки та почуття. Підготувати повідомлення про акул Підготувати міні-проект (див. урок 28).

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Тема та проблеми, висвітлені у творі письменника, є для мене…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Джеймс Олдрідж (1918-2015). “Останній дюйм” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ