Дж. Олдрідж “Останній дюйм”. Проблема взаємин між батьками й дітьми – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Тема. Дж. Олдрідж “Останній дюйм”. Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання
Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання; удосконалювати навички визначення ключових епізодів, формулювання основної думки твору; розвивальна: розвивати вміння обгрунтовувати власну думку; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору, роботи з деталлю; виховна: сприяти формуванню кращих людських якостей.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: оповідання, художній образ, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– У сьогоднішньому складному житті батьки дітей мають багато проблем. Вони зайняті, заклопотані, їм постійно бракує часу. Саме тому вони бувають іноді неуважними до дітей. Можливо, є необхідність саме дітям зробити перший крок назустріч, постаратися зрозуміти своїх батьків, запропонувати спільну справу, що об’єднала б їх, щоби врешті-решт вони змогли здолати останній дюйм непорозуміння, який існує між ними.
Над цими проблемами ми й продовжимо свою роботу на уроці.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань
1. Розповідь учнів про життя і творчість письменника, переказ першої умовної частини оповідання, висловлення своїх думок та вражень
2. Повідомлення учня про акул
3. Робота в парах
– Відновіть послідовність сюжету.
1) Поєдинок Бена з акулою-кішкою.
2) Роздуми Деві.
3) Акуляча бухта.
4) Зйомки під водою.
5) Обід на березі Червоного моря.
6) “Головне – останній дюйм”.
7) Допомога пораненому батькові.
8) Самостійний політ хлопчика.
9) Серйозна розмова.
10) Попереду ціле життя.
11) Вдале приземлення.
12) На висоті трьох тисяч футів.
Відповідь: 6, 3, 2, 4, 5, 1, 7, 9, 8, 12, 11, 10.
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання другої умовної частини оповідання Дж. Олдріджа “Останній дюйм”
2. Словникова робота, обмін враженнями
3. Евристична бесіда
– Чому Бен став займатися підводним фотографуванням?
– Якої помилки припустився герой?
– Розкажіть про напад акул і поведінку Бена.
– Як його характеризує цей епізод?
– Розкажіть про почуття й переживання хлопчика в той час, коли батько був під водою (бажано від імені Бена).
– Які ви ще знаєте небезпечні професії чи захоплення?
– Прокоментуйте такі рядки твору: “Як і кожен підводник, він їх [акул] ненавидів і дуже боявся, але не міг не захоплюватися ними”.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Встановлення відповідностей
– Поєднайте між собою словосполучення та слова, щоб утворились художні засоби – порівняння, епітети.
Розпечений | Риф |
Наче сірі ракети | Душі |
Наче бритва | Пагорб |
Безкраї | Літак |
Маленький сріблястий | Простори |
Кораловий | Різонули |
Капосні | Акули |
VI. Домашнє завдання
Виразно читати й переказувати другу умовну частину оповідання, виділяти ключові епізоди, коментувати їх.
Висловлювати свої думки та почуття.
VII. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“Найбільше мене вразив епізод…”
2. Слово вчителя
– Людина – це найвище творіння природи. Дж. Олдрідж прагнув показати силу і красу людини, її величезні можливості Письменнику належать слова: “У мене є оповідання “Останній дюйм”. Річ у тім, щоб своєчасно зупинитись, не перейти межі. Насправді ж – це метафора. Сьогодні у світі накопичено стільки зброї, що людство опинилося на останньому дюймі перед всесвітньою катастрофою. Кожен повинен усвідомити свою відповідальність за долю світу, за долю цивілізації… Щоб останній дюйм не був пройденим. Щоб були люди на землі… ” Пробудити у читачів почуття відповідальності за землю, на якій вони живуть,- загальнолюдське кредо письменника-гуманіста ХХ століття.